דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד הכלכלה: מטה יהודה ידידותית לעסקים קטנים ובינוניים

ראש מועצת מטה יהודה: מודה לאלפי בעלי ובעלות העסקים הקטנים והבינוניים במטה יהודה. אתם מנוע הצמיחה של הכלכלה המקומית ונמשיך לפעול למענכם ככל האפשר

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, פרסמה השבוע (6.8) את מדד doing business במסגרתו דורגו 60 רשויות מקומיות בישראל. המועצה האזורית מטה יהודה זכתה במקום השני והמכובד במסגרת הרשויות הידידותיות לעסקים בגודל של 50-150 אלף תושבים.

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים עורכת את מדד הרשויות המקומיות זו השנה הרביעית ומטרתו לשמש כלי עבודה עבור הרשות המקומית. המדד מאפשר לרשות המקומית להשוות את ביצועיה לרשויות אחרות במגוון פרמטרים אחידים הנמדדים באופן אובייקטיבי.

מבשלת הבירה שריגים, שריגים

השנה חלו שלושה שינויים מהותיים במדד: נוספו 10 רשויות מקומיות למדד; נוספה קטגוריה חדשה של נגישות מכרזים לעסקים קטנים ובינוניים; ירד מדד סבסוד ארנונה (היחס בין ארנונה עסקית לארנונה למגורים) וניתן דירוג רק על גובה הארנונה העסקית ביחס לממוצע הארצי.

שינויים אלו השפיעו גם על מיקומן של כמה רשויות, שירדו מאוד במדד בשל מידת נגישות נמוכה למכרזים, או לחילופין שינו מיקום בשל משקל נמוך יותר שקיבלה הקטגוריה של ארנונה. המדד מתעדכן אחת לשנה ומשקלל שלושה דירוגים שונים בכל רשות.

הדירוגים המרכיבים את המדד הם:

1. נגישות המידע - דירוג של איכות, היקף המידע לעסקים וקלות השימוש באתר האינטרנט של הרשות.

2. ארנונה - המדד נבנה באמצעות השוואה של ממוצע הארנונה העסקית ביחס ל-60 הרשויות המשתתפות במדד.

3. שביעות רצון של העסקים - שביעות הרצון מהרשות נבדקה באמצעות סקר בקרב עסקים מקומיים שבחן היבטים שונים של התנהלות הרשות המקומית.

4. נגישות למכרזים - המדד נבדק באמצעות סקירת מכרזים שפרסמה הרשות ובחן את ההיבטים הבאים: עצם פרסום מסמכי המכרז ותנאי המכרז, דמי השתתפות, המחזור הכספי הנדרש וגובה הערבויות המבוקשות, כאחוז מהיקף ההתקשרות במכרז.

כל אחד מהפרמטרים שהוצגו לעיל דורגו בנפרד, כך שלכל רשות יש ארבעה דירוגים נפרדים עבור שביעות הרצון, נגישות המידע, נגישות למכרזים וסבסוד הארנונה. על סמך ארבעת הדירוגים נבנה דירוג סופי אשר בו כל אחד מארבעת הדירוגים קיבל משקל לפי חשיבותו ואיכות הנתונים שנאספו בגינו, באופן הבא: דירוג סקר שביעות רצון - 55%, דירוג מדד הארנונה - 15%, דירוג תוצאות בדיקת נגישות המידע של אתרי האינטרנט - 10%, ודירוג מכרזים - 20%.

חוות סוסים, מושב אדרת

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה נועד לעודד רשויות מקומיות להקל על עסקים קטנים ובינוניים במועד פתיחת העסק וכנ"ל בהתנהלות השוטפת מול הרשויות. העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. הם אחראים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק. פיתוח העסקים הקטנים הוא אינטרס ציבורי של כולנו. לאחרונה קידמנו את חוק הפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקף בשנה שעברה, הורדנו מסים, עשינו רפורמה בבנקאות וכן הקמנו קרנות מימון לעסקים קטנים ובינוניים".

המדד מחולק לשלוש קבוצות על פי גודל הרשות (מספר התושבים) וזאת על מנת לשמור על השוואה מדויקת והוגנת, שכן רשות מקומית של עד 50 אלף תושבים, אינה דומה לרשות מקומית של למעלה מ-150 תושבים.

בית קפה האלה, יקב האלה, נתיב הל"ה

כאמור, במסגרת הדירוג המלא לרשויות מקומיות של 150-50 אלף תושבים ניצבת העיר מודיעין במקום הראשון ואחריה המועצה האזורית מטה יהודה (ראה טבלה בנפרד).

ניב ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה: "אני מבקש להודות לאלפי בעלי ובעלות העסקים הקטנים והבינוניים במטה יהודה. אתם מנוע הצמיחה של הכלכלה המקומית ונמשיך לפעול למענכם ככל האפשר, משום שכשאתם מצליחים כולנו מרוויחים".

כזכור, משרד הכלכלה מפעיל מזה כמה שנים את הסוכנות מעוף לעסקים קטנים ובינוניים במטה יהודה ובית שמש, בניהולה של גלית ברלב. לפני כמה חודשים בשבוע שעבר נפתחה גם חממת היזמות "המאיץ הטכנולוגי הראשון" של תכנית MaofTech בבית שמש, בניהולה המקצועי של חברת סינובייט, ובניהולו של חגי שאנני.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?