דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד הפנים ידון במעמד היישוב צור הדסה

גבולות השיפוט הנוכחיים אינם כוללים שטחים בשכונות של היישוב. מפת גבולות היישוב צור הדסה

הוועדה הגאוגרפית ירושלים יו"ש ושפלה תדון בחודש הבא (4.3) בעתידו של היישוב צור הדסה. הידיעה על הדיון בוועדה עוררה דאגה בקרב פעילי ציבור ביישוב, החוששים כי הוועדה תקדם את שינוי מעמדו המוניציפלי באופן חד-צדדי. מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר כי המועצה תעמוד על כך שהיישוב לא יסופח לירושלים.

ממסמכים שהוגשו לוועדה לקראת הדיון עולה כי השינוי בגבולות היישוב צור הדסה מתבקש לא רק בגלל הצורך בשינוי מעמדו המוניציפלי, אלא גם כדי להסדיר את שטח השיפוט של היישוב, שכיום אינו כולל שטחים נרחבים משכונת הסנסן, משכונת הר כתרון ומשטח המקב"ת.

הדיונים בעתידו המוניציפלי של היישוב צור הדסה החלו כבר במרץ 2017, כאשר שר הפנים, אריה (מכלוף) דרעי, הטיל על הוועדה הגאוגרפית לבחון את שינוי המעמד המוניציפלי ושינוי גבולות השיפוט של הוועד המקומי צור הדסה.

בדצמבר 2017 סייר השר דרעי במטה יהודה והודיע כי הוא מקדם אוטונומיה לצור הדסה במסגרת מטה יהודה. במהלך הביקור פגש השר את ראש המועצה, ניב ויזל, ואת יו"ר הוועד המקומי דאז וסגן ראש המועצה היום, שלומי מגנזי, ושמע הסברים על האתגרים והקשיים איתם מתנהל היישוב. מגנזי הציג שורה של בקשות ובהן: מענק ישוב גדול, הקמת מנגנון ניהולי עצמאי מוכר הכולל סמכויות מורחבות, כדי לאפשר לישוב להתנהל באופן עצמאי כחלק מהמועצה.

את הסיור סיים השר דרעי בארוחה שהתקיימה ביקב נבו במושב מטע. הוא המשיך להפתיע את הנוכחים כאשר סיפר כי החליט לקבל את המלצות הוועדה שמינה לפני כשנה לבדיקת מעמדם של היישובים הגדולים במועצות האזוריות. הוועדה הוקמה בעקבות מאמצים שקידם מגנזי במהלך 2016.

לדברי השר דרעי, צור הדסה תתנהל כאוטונומיה במסגרת המועצה האזורית. היישוב יתנהל כרשות מקומית זעירה, יזכה לתקנים לעובדים בשכר ובהם מנכ"ל ועובדים נוספים, יזכה לתקצוב ישירות ממשרד הפנים וממשרדי הממשלה בלא צורך להעביר את התקציב דרך המועצה האזורית, ויוכל להתנהל באופן עצמאי במידה רבה מאוד. השר ציין כי בכוונתו לפנות לשר האוצר, על מנת לאשר לצור הדסה מענק ישוב גדול כבר בשנת התקציב 2018. התקציב הזה יעבור ישירות לישוב ולא למועצה.

כאמור כל המהלכים האלה נעשו לפני כשנתיים. מאז גדל היישוב צור הדסה וכיום הוא אכן מונה כ-13 אלף נפש, אשר עדיין מנוהלים על ידי ועד מתנדב. השינויים הבודדים שנעשו במהלך השנתיים שחלפו כללו אכן, קבלת תקציב מיוחד ממשרד הפנים בהיקף של כ-1.3 מיליון שקל, מינויו של מגנזי לסגן ראש המועצה ומחזיק תיק צור הדסה, ואת מינויה של מזכירת היישוב, לירז ארז, למנכ"לית היישוב בשכר הממומן על ידי משרד הפנים.

מגנזי אמר השבוע כי אמנם הדיונים על עתידם של היישובים הגדולים המועצות האזוריות חלו ביוזמתו, ובהם נכלל הדיון על עתיד צור הדסה. לדבריו בזכות הלחצים שהפעיל במהלך שנת 2016-2017 ובזכות הבטחתו של השר דרעי, קיבלה צור הדסה כבר ב-2018 1.3 מיליון שקל לגיוס כוח אדם ובדצמבר 2019, קיבלה 1.8 מיליון שקל בתוספת 400 אלף שקל שהובטחו בעבר.

הזימון המפתיע לדיון בוועדת הגבולות מעורר חששות עמוקים בקרב פעילי ציבור ביישוב, הטוענים כי המועצה האזורית מטה יהודה לא הודיעה על הדיון הצפוי ולא התייעצה עם חברי הוועד המקומי בנוגע לו. הפעילם חוששים מכוונות לספח את היישוב לירושלים, או להקים בו מועצה מקומית נטולת משאבים.

 סיפוח לירושלים ייתקל בבג"ץ. מגנזי

 מגנזי טוען כי הופתע לקבל את הזימון החפוז לדיון בוועדת הגבולות (בינתיים הדיון נדחה ל-4.3, יומיים לאחר הבחירות).

ורק אז נודע לו כי בדיון תועלה אפשרות לספח את צור הדסה לירושלים. “איכשהו הבנו שיש אופציה שהדיון יכלול אפשרות לסיפוח לירושלים. במידה ואכן הנושא יעלה, אני וראש המועצה נפנה לבג"ץ כדי למנוע את המהלך הזה".

טוענים כי אין נושא מוגדר לדיון בוועדה. זה מעורר חששות?

"עד כמה שאני מבין, הדיון צפוי לשאול מתי היישוב יהפוך למועצה מקומית, מה צריך לקרות כדי שהיישוב יוכל להתמודד עם העצמאות שלו. בזה אני דורש לדון, ולצורך כך הוועד נעזר בחוות דעת של חברה חיצונית שבחנה את הנושא. אנחנו דורשים לדעת את נקודת האיזון שתאפשר יציאה לעצמאות. אני מתכוון להציג את מסקנות חוות הדעת לפני חברי הוועדה".

ומה יקרה אם במהלך הישיבה תועלה האפשרות לספח את צור הדסה לירושלים?

"אם משרד הפנים יפעל באופן חד צדדי אנחנו לא נשתף פעולה ונפנה לערכאות. אני אפוצץ את הישיבה. יש לי הסכמה עם ראש המועצה בעניין הזה, אנו נודיע כי לוועדה אין סמכות לדון בסיפוח ונפנה לבג"ץ במשותף".

פעילי ציבור במטה יהודה הזהירו השבוע כי עצם הדיון בעתיד היישוב יגרום למועצה האזורית לצמצם את השקעותיה ביישוב כחלק מהתכנית להיפרד ממנו.

במועצה האזורית מטה יהודה טענו השבוע כי מטה יהודה תדרוש שלא לספח את צור הדסה לירושלים. “אנו נדרוש שהיישוב יקבל מעמד של מועצה מקומית או לחלופין, שהמועצה האזורית מטה יהודה תקבל כלים מתאימים ממשרדי הממשלה לנהל יישוב כה גדול", אמרו במועצה.
 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?