דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד הפנים: לבחון העברת 30 אלף דונם ממטה יהודה לרשויות אחרות

מנכ"ל משרד הפנים אישר את הקמתה של ועדת חקירה לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות בשטחי המועצה האזורית מטה יהודה בשלושה נושאים: בית שמש, קרית יערים וצור הדסה. הוועדה תפעל במהלך שנת 2021 ומסקנותיה צפויות להוות אתגר משמעותי למטה יהודה והחלטותיה צפויות להשפיע על יציבותה הכלכלית.

סיפוח נרחב לבית שמש

 

הנושא הראשון שבו תעסוק ועדת הגבולות החדשה יהיה שינויי גבול וחלוקת הכנסות מול עיריית בית שמש.

מהמפה שמוצגת במסגרת המנדט שניתן לוועדה עולה, כי שינויי הגבול המוצעים כוללים שטח נרחב של כ-26 אלף דונם במערב מטה יהודה, המתוחם בין המושבים זכריה מדרום, שדות מיכה ותירוש מדרום מערב לבין נחל שורק מצפון מזרח. ככל הידוע מדובר בשטח המוגדר כחקלאי ועל חלקו יש, לפי פרסומים זרים, בסיס צבאי סודי.

כמו כן, תדון הוועדה בהעברת שטח מכון טיהור השפכים של צרעה לבית שמש ותבחן את חלוקת ההכנסות מארנונה בכל שטחי אזור התעשייה הר טוב, כולל מתחם ההיי-טק שמפתח קיבוץ צרעה, המשתרע בשטח שבין הקיבוץ לבין א”ת הר טוב. עוד תדון הוועדה בחלוקת הכנסות מארנונה בשטח תחנת הדלק של מושב זנוח ובשטח נוסף של המושב שהוא צמוד דופן לבית שמש.

בשורה טובה היא שהוועדה לא תדון בהעברת שטח אזור התעשייה הר טוב לבית שמש. אפשר ונושא זה נדחה למועד מאוחר יותר, ככל הנראה לאחר שיפוג תוקף ההסכם שנחתם בעניין בשנת 2012 ל-15 שנה וצפוי לפוג בשנת 2027.

 

 

בניינים במקום כרמים

 

הנושא השני שבו תדון הוועדה הוא דרישת קריית יערים להרחיב את גבולות היישוב על חשבון השטחים של מטה יהודה, הנמצאים בסמיכות ליישובים יד השמונה ונווה אילן. מהמפה שמוצגת במסגרת המנדט שניתן לוועדה עולה, כי רוב השטח אותו דורשת קרית יערים, כ-1000 דונם, נמצא בעמק המשתרע בין כביש מספר 1 וצומת שואבה לבין נווה אילן. בחלק המזרחי של עמק זה שתולים כיום כ-200 דונם כרמי יין של נווה אילן הנחשבים בין הכרמים הטובים ביותר בארץ. בנוסף, יידון עתידם של עוד כ-800 דונם הנמצאים בחלקו התחתון והמערבי של העמק, בואכה שער הגיא.

עוד צפוי להידון עתידו של כביש 425 המוביל מכביש 1 לעבר אבו גוש. השתלטות של קרית יערים על כביש זה עשויה להביא לידי כך שהכביש ייסגר לתנועת כלי רכב בימי שבת וחג, דבר שיחייב את תושבי האזור להתנייד דרך הכבישים הצרים של אבו גוש.

כמו כן יידון סיפוח של שטח בהיקף של כ-260 דונם הצמוד לכביש 425 מצפון ומשתרע בין אולפני ג"ג לבין אבו גוש. כמו כן, יידונו תיקוני גבול קלים בין אבו גוש לבין מטה יהודה ועתידו של שטח בהיקף של כ-90 דונם המשתרע לאורך הרכס המזרחי של נחל יתלה.

 

 

גבולות צור הדסה

 

הנושא השלישי שבו תדון הוועדה הוא תיקוני הגבול הנדרשים כדי לענות על תכנית המתאר החדשה של צור הדסה.

תיקוני גבול אלה בעיקרם הם העברה של שטחים שמוגדרים בסמכות המועצה האזורית אל שטח השיפוט של היישוב צור הדסה. שטחים אלה כוללים את שטחי מקב"ת מבוא ביתר עליה צפויה לקום שכונה בהיקף של כ-2000 יח"ד.

בסה"כ היקף השטחים הצפויים לעבור במסגרת זו עומד על כ-4000 דונמים. יש לציין כי מושב מבוא ביתר יידרש לוותר על כ-40 דונם משטחו במסגרת תכנית זו.

 

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "ועדות הגבולות הן חלק מתהליך המתרחש בכל הארץ בעקבות התפתחותם של ישובים, שינויים באוכלוסייה והיקפה לאורך השנים. המועצה תתייחס לגופו של עניין בכל ועדה וועדה באופן מקצועי וראוי ותמשיך לשמור על הלב הירוק של המרחב הכפרי בכל דרך, על הישובים החקלאיים שעלו על הקרקע עם קום המדינה ועל מקור פרנסתם. המועצה תמשיך לטפח את שטחי מטה יהודה ותפעל לקידום התיירות, דרך היין, החקלאות והערכים הנופיים וההיסטוריים של המועצה הירוקה והיפה שיש לנו".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?