דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד הרווחה: פעילות מועדוני הוותיקים ביישובי מטה יהודה - מודל טוב לחיקוי

ביוזמת המועצה האזורית הוקמו עד כה שמונה מועדונים לתושבים וותיקים

אחת החובות המוסריות של החברה הישראלית, מתבטאת ביחסה לאוכלוסייה הותיקה, שתרמה תרומה רבה ומשמעותית להקמת המדינה וביסוסה בכל תחומי החיים. במועצה האזורית מטה יהודה, פועלות אינספור תכניות שמשדרגות בעקביות את איכות חייהם של הגמלאים.

אחת מהן יצאה לדרך בשנה שעברה, כשהמועצה יצאה בקול קורא לוועדי היישובים להקים, מועדונים לאוכלוסיית הוותיקים בסטנדרטים גבוהים ובקריטריונים אחידים: שני ימי פעילות בשבוע, מבנה מותאם אוכלוסייה (נגישות, אוורור, מרחב), מינימום של 10 משתתפים בפעילות, הגשת כיבוד קל או ארוחה לפי בחירה ופעילויות מגוונות ומותאמות צרכים.

התכנית, שמוביל אגף הרווחה, מסובסדת על ידי המועצה, הוועדים והתושבים עצמם, בהתאם לאופי הפעילות בכל יישוב.

"הרעיון שעומד מאחורי העשייה הברוכה הוא שחובתנו כאנשי ציבור ופעילים לנהוג באופן מסביר פנים לאוכלוסייה יקרה שתרמה רבות מזמנה וממרצה לשגשוגה של מטה יהודה", אומר ראש המועצה משה דדון ומוסיף: "אנו מתרגמים מאמץ מחשבתי לידי מעשה ופנינו נשואות כל העת לשדרוג איכות חייהם של התושבים".

מאורה ועד זכריה

בשמונה יישובים יצאה התכנית אל הדרך: אורה, גבעת יערים, צובה, מסילת ציון כפר אוריה, זכריה, נחשון וצרעה. כך למשל בזכריה, נהנים המשתתפים מחוגי ספורט והרצאות, בצובה משלבים בין חוגים לטיולים ובמסילת ציון מתמקדים באהבת הקהל המקומי, שמנצל את שעות הפנאי למשחקי ברידג' סוחפים.

ראש המועצה אף סייר השבוע בין המועדונים והתרשם מקרוב מהפעילות התוססת.

ביישובים נוספים נמצאים בתהליך בניית המועדון ובהם לוזית, עין רפא, עין נקובא, זנוח, שדות מיכה, מוצא ועוד. בצור הדסה מתקיימת פעילות של מועדון 60 + בסיוע המועצה.

על הצלחת התוכנית העידה לאחרונה גם מפקחת משרד הרווחה, אירית בוז'ו, שביקרה במשרדי אגף הרווחה במטה יהודה והחמיאה למועצה ולעומד בראשה, על המודל הייחודי. "זוהי תכנית ראויה לשבח", אמרה בוז'ו והוסיפה: "אמליץ על אימוץ המודל שהותווה במטה יהודה גם למועצות אחרות. יש לנו הרבה מה ללמוד מהיוזמה והגיבוי שקיבלה מראש המועצה משה דדון".

את אחת ההצלחות הגדולות של המיזם, מתארת מנהלת אגף הרווחה, דפנה בירן-אשתר המשמשת גם כיועצת ראש המועצה לענייני גמלאים: "בקרב אוכלוסיית הותיקים יש לא מעט אנשים שמתבודדים בביתם. בזכות הפעילות נוצר חיבור חברתי בין התושבים. הם יוצאים למועדון, מכירים אנשים, מחדשים קשרים וחולקים חוויות משותפות".

במועצה רואים בקידום התוכנית ביישובים, נדבך נוסף לעשייה הקהילתית הרבה ביישובים ולאחרונה אף צולם סרט שחושף את הפעילות במועדוני הותיקים שהוקמו עד כה.

התכנית מותאמת לצרכי התושבים שבוחרים בעצמם את הפעילויות, כאשר תפקידם של הוועדים הוא להוביל את התהליך כולו. בקרוב יוזמנו כל רכזי המועדונים לפורום רכזים למועדונים קיימים ובשלבי הקמה, לשם למידה הדדית באגף הרווחה.

"אנו מצפים מהוועדים ביישובים לתת כתף ולהקים מועדונים לותיקים, בדיוק כשם שהם מקדמים תוכניות לבני הנוער. יש כאן מסר ערכי גם לבני הדור הצעיר ונעמוד על כך שיוטמע בכל רחבי מטה יהודה", סיכמו השבוע באגף הרווחה. לפרטים, הוועדים מוזמנים לפנות לאגף הרווחה בטלפון 02-9900928 .

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?