דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מתגייסים ומרוויחים מקצוע לשוק האזרחי

לוחמות בצה"ל (צילום: דו"צ)

שירות צבאי יכול להיות גם חוויה בלתי נשכחת לכל החיים וגם נקודת פתיחה טובה לקריירה באזרחות. התפקיד הצבאי מאפשר צבירת ידע מקצועי רלוונטי לאזרחות וכמובן גם ניסיון מקצועי משמעותי. ארגונים רבים 'עוקבים' ומחזרים אחרי משוחררי צה"ל אשר קיבלו הכשרה מקיפה ו/או ייחודית וממהרים להציע להם משרות עם שכר ותנאים לא רעים בכלל.

כידוע צה"ל מסווג את התפקידים השונים לפי שלוש דרגות עיקריות: לוחמים, תומכי לחימה ותפקידים עורפיים. בעוד שהלוחמים נהנים משכר חודשי גבוה יותר ומענקי שחרור נדיבים יותר, ודרכם סלולה לתפקידים ביטחוניים המבטיחים תנאים מעולים גם אחרי השחרור, ממתינים לתומכי הלחימה ובעלי התפקידים העורפיים הזדמנויות בשוק האזרחי עליהם נעמוד כאן.

 

תפקידי הדרכה

 

בצבא יש מספיק תפקידי הדרכה ופיקוד כולל מדריך כושר קרבי, מדריכי קורסים והוראה. כל הניסיון ההדרכתי והפיקודי הזה מקנה לכם את האופציה האזרחית להדריך קורסים שונים, חוגים, מחנות קיץ ועוד.

אם שימשתם כמדריכי טיפוס גלישה וחילוץ אתם ודאי הדרכתם יחידות עילית שונות ואתם לגמרי מוכנים לשמש כמדריכים בחברות האזרחיות שעוסקות בכך ו/או להצטרף לכוחות המשטרה.

השוטרים הצבאיים עוסקים באכיפת המשמעת הצבאית ומניעת עבירות מסוגים שונים, הגשת דו"חות שיטור ובאכיפת עבריינות תנועה. הכשרתם והן ניסיונם הנצבר בתקופת שירותם הצבאי בהחלט מוערכים באזרחות ע"י משטרת ישראל אשר מקבלת אותם בברכה.

 

אהבה בשחקים

 

מלבד טייסים מסוקסים תמצאו בחיל האוויר עוד כמה מקצועות משתלמים במיוחד, הנה שתי דוגמאות:

פקח טיסה - אחראי לפקח על הניהול והשליטה בתעבורה במרחב האווירי. חלק מתפקידם הוא מתן אישורי נחיתה והמראה, הפרדות של מטוסים וכלי טיס אחרים במרחב הפיקוח, סיוע לכלי טיס במצוקה עקב תקלות, הכוונת מטוסים במזג אוויר סוער ועוד. פקחי טיסה מנוסים, מתקבל בברכה באזרחות בנמלי התעופה.

מפעיל כטב"ם - מדינת ישראל נחשבת למובילה בתחום זה, ולכן חיילים ששימשו כמפעילי/ מטיסי מטוסים ללא טייס, מבוקשים מאוד הן על ידי התעשיות בארץ, והן מחוצה לה.

 

אהבת חינם והדרכה

 

מי שתפקידו בצבא הוא לסייע, ללמד ולהדריך אנשים חייב לאהוב את הזולת ולהיות רגיש ואכפתי לנזקקים לשירותי רווחה, ימצא את מקומו גם באזרחות.

מורה חיילת - מורה חיילת מתנסה בחינוך ובלימוד אוכלוסיות מגוונות כגון: ילדים, עולים חדשים, לקויי שמיעה וחיילים נטולי השכלה. חלק מהמורות (עפ"י המסלול שנבחר) יקבלו אף הזדמנות להשגת תואר ותעודת הוראה. אין ספק שמורות בכל המסלולים יוכלו למצוא את דרכן באזרחות, אם אכן ירצו בכך, הן במסלולי החינוך והן בהוראה.

מש"ק/ית ת"ש - אחראית על טיפול באופי תנאי השירות של החיילים ביחידה בה היא משובצת. התפקיד כולל: עבודה מול גורמי רווחה אזרחיים, ביצוע ביקורי בית, ניהול ראיונות לחיילים וטיפול באוכלוסיות חלשות. לאחר השחרור מצה"ל, מש"קיות ת"ש יכולות להמשיך לעסוק בתחום זה, ואף להמשיך ללמוד לתואר ראשון בעבודה סוציאלית או בקידום נוער בסיכון וכדומה.

 

 

קו ישיר להייטק

 

חיל קשר ותקשוב הוא חיל שלא נשמע 'סקסי' בעליל, אך מסתבר שהחיל מכשיר למקצועות מבוקשים רבים באזרחות, ובהם בודק/ת אמצעי תקשוב, מפתחת לומדה ועוד. בחרנו להציג לכם את 5 הנבחרים:

מתכנתים - הכשרה של כחצי שנה הכוללת לימוד שפות תכנות, שיטות תכנות וניהול פרויקטים. חיילים וחיילות שמשרתים בתפקיד זה 'נחטפים' עם שחרורם לחברות ההייטק המפנקות.

מגן סייבר - ההכשרה מקנה יכולת זיהוי, מניעה והתמודדות עם מתקפות סייבר. בוגרי מסלול זה מחוייבים לשירות קבע, אולם בעת שחרורם נקלטים במהרה בתפקידי אבטחת מידע בארגונים השונים.

מדריכות מטמיעות - אחריות על הטמעת מערכות ביחידות השונות והדרכה, חיילות אלו יכולות לעבוד באזרחות בארגונים שונים בהטמעת מערכות טכנולוגיות.

מנהל תשתיות ומערכות מידע - בוגרי קורס זה יכולים לתחזק שרתים, לנהל תשתיות ולדאוג לאמינות, זמינות ואבטחת המידע של כל מסד נתונים דיגיטלי. כמובן שהאזרחות 'מחבקת' אותם ומזמנת להם תפקיד מקביל בתנאים מועדפים.

בודק תוכנה - תפקידו של בודק התוכנה היא לוודא שכל המערכות פועלות בצורה מיטבית, וכדי להבטיח זאת הם מבצעים באופן שוטף בדיקות ידניות ואוטומטיות הנכתבות בקוד. ביציאתם לאזרחות הם משתלבים בצוותי פיתוח ועובדים לצד מתכנתים ומאפייני מערכות.

 

מקצועות הסיעוד

 

חיל הרפואה כולל מקצועות ותפקידים רבים, ורובם ככולם יכולים לשמש כמקצוע גם באזרחות. בין התפקידים השונים בחרנו את השלישיה המנצחת הבאה:

שיננית - ההכשרה אורכת לא מעט זמן, כשנתיים ולאחריה מתקבלת תעודת הסמכה ורישיון לעסוק במקצוע. התפקיד נותן הזדמנות לצבור ניסיון בהכנות לניתוחי חניכיים, הסרת תפרים, הסרת אבנית וניקוי שיניים ועוד. למעשה עם שחרורה של השיננית היא יכולה להשתלב בתחום רפואת השיניים האזרחית בקלות.

אח/ות - חיילים וחיילות שרוצים לשמש כאח/ות צריכים להתקבל למסלול עתודה אקדמי לא פשוט, אשר בסיומו הם מוכשרים כאחים מקצועיים בעלי תואר ראשון ותעודת הסמכה. גם בתפקיד זה לניסיון הנצבר יש משמעות רבה ולכן באזרחות הם מתקבלים בשמחה במרפאות ציבוריות, פרטיות ובבתי חולים.

פרמדיקים - הלימודים אלו נמשכים כשנה ובסופם משובצים הבוגרים והבוגרות בגדודי לחימה, יחידות מובחרות וכדומה. מקצוע זה מאפשר להם לצבור ניסיון פרקטי ולקבל תפקיד במד"א עם שחרורם.

ליאת הדר שרביט, מנכ"לית פורטל דרושים: "הניסיון כיום הוא בעל ערך רב לפרקטיקה האזרחית מחוץ לצבא, והמעסיקים מחפשים אחר העובדים הללו עוד טרם שחרורם בכל מקצועות המחשב השונים, אך לא רק. מקצועות נוספים שזוכים לביקוש הם מקצועות בתחום ההדרכה וההוראה, אשר באזרחות מוצעות להם משרות הדרכה והוראה בחוגים שונים לילדים ומבוגרים. גם בעלי הניסיון הפיקודי והקרבי מבוקשים מאוד בעולם האבטחה והשמירה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?