דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מתחדשים הניסיונות להקים מתחם דתי ב'קבר דן'

מתחם קבר דן לאחר ביצוע עבודות ההריסה, 2017

מתחדשים הניסיונות לפתח את מתחם קבר השייח' הידוע בכינוי 'קבר דן בן יעקב' במטרה להכריז על המקום כאתר קדוש ולהפכו לאתר שינוהל על ידי גורמים דתיים.

מנכ"ל ארגון 'בצלמו', שי גליק, הודיע השבוע כי בשנה האחרונה הוא פועל רבות לשיקום ושיפוץ והנגשת מתחם הקבר שלטענתו מוזנח מזה שנים רבות. לדבריו, הוא יזם פניה לשר הדתות, לשר השיכון ולראש עיריית בית שמש לשעבר, ח"כ משה אבוטבול, וכי בקרוב אמור להיות סיור מיוחד של הוועדה לפניות הציבור בכנסת במתחם.

מתחם קבר דן מצוי בסמוך לכביש 44, ממערב לצומת שמשון. מבנה הקבורה זוהה במשך השנים עם קברו של שייח' עריב (שמו הערבי של שמשון המקראי). לפני כ-30 שנה החלו חסידים ופעילים חרדים לכנות את המתחם בשם קבר דן. במהלך השנים החלו להיווצר סביב הקבר מסורות שונות, ואל הקבר החלו להגיע מבקרים רבים שהתפללו בו וייחסו לו סגולות שונות.

במהלך השנים החלו גורמים חרדים המקורבים לתנועת ברסלב, ובראשם תלמידו של הרב אליעזר ברלנד, הרב שלום ארוש מירושלים, להתנחל על שטח מסביב למבנה הקבר, והקימו במתחם הקבר מבנים שונים ששימשו לצרכים שונים, ובהם לינה, אוכל ותפילה. כמו כן, הוקם באתר מרכז לנערים בסיכון. כנגד המבנים הללו הוצאו צווי פינוי אשר לא בוצעו. לאור זאת החלו קק"ל והוועדה המחוזית ירושלים בהליכים משפטיים כנגד בעלי המבנים, אשר הסתיימו בפסק דין חלוט של בית המשפט שהורה לפנות את המבנים או להרוס אותם.

בחודש אוגוסט בשנת 2015 בחמש לפנות בוקר התייצבו במתחם כ-40 שוטרים של תחנת מטה יהודה, ואיתם פקחים של הוועדה המחוזית ירושלים, שלושה באגרים וחמש משאיות. עבודות ההריסה החלו באופן מיידי ונמשכו עד השעה שלוש אחר הצהריים. עם היוודע דבר ההריסה החלו לזרום אל מתחם הקבר עשרות חסידים שהורחקו מהמקום על ידי השוטרים לבד משני נציגים שהורשו להישאר במקום ולצפות בביצוע צווי ההריסה עד תומם.

אך למרות צווי ההריסה עדיין נמשכה הפעילות הלא חוקית במתחם. בחודש אוקטובר 2017 אטמו פקחי רשות מקרקעי ישראל את מתחם קבר השייח'. ההריסה והאיטום באו לאחר שהתקבל פסק דין שלפיו השוהים בשטח המתחם עושים זאת בניגוד לחוק.

אולם פעילות פקחי רמ"י הייתה לצנינים בעיניהם של חברי הכנסת החרדיים אשר זעמו על אטימת מבנה הקבר ודרשו כינוס דחוף של הוועדה לפניות ציבור בכנסת. בפתח הדיון דרש יו"ר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר, להכיר במקום כמקום קדוש ומחה על פעילות רמ"י במתחם.

התוצאה, רמ"י התקפלה במהירות ונענתה לדרישה של ח"כ אייכלר והודיעה כי החלה לפעול במהירות להכשרת המקום מחדש לתפילה. ח"כ אייכלר ביקש מנציג קק"ל לבחון סיוע והשתתפות בפיתוח התשתיות במקום. הוועדה אף דרשה ממשרד הדתות לקחת אחריות על תחזוקת המקום הקדוש והאבטחה האזרחית במתחם.

אולם מאז לא התקדם הרבה. כעת נכנס ארגון 'בצלמו' לתמונה וכאמור, מעוניין לקדם את פיתוח המתחם. “רמ"י התחייבה לבנות מחדש", אמר המנכ"ל שי גליק, “אני ארגון חוקי שעובד בצורה חוקית. אמשיך לפעול למען שמירת זכויות האדם של אזרחי ישראל ללא הבדל דת גזע מין לאום ומגדר כמו שאני עושה תמיד".

מרמ"י נמסר בתגובה: "ברשות מקרקעי ישראל לא מכירים פניות של גורמים לבנות במקום. ככל שתהיינה השגות גבול או בנייה באתר נפעל למנוע פעילות זו על פי כל דין".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?