דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 13 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מתנדבים מ-10 יישובים הצטרפו למערך ההגנה כנגד פגיעות מיניות

“מחוייבות קהילתית לשמירה על התושבים מפגיעות או הטרדות מיניות". בוגרי הקורס עם ראש המועצה , ניב ויזל (במרכז)

טקס סיום של קורס 'מוגנות מינית' התקיים השבוע (13.1) בנוכחות בוגרי הקורס, ומתנדבים מ-10 ישובים במטה יהודה. באגף הרווחה במועצה האזורית מטה יהודה ביקשו להודות לכל המתנדבות והמתנדבים שלקחו חלק בהכשרה ו"מוכנים להיכנס למסע משמעותי של מחויבות למען הקהילה בה הם חיים”.

בשנת 2018 החלה הכשרה מקצועית לוועדות מוגנות מינית ביישובים. קורס מוגנות מינית מיועד למתנדבים ולמתנדבות מבין תושבי מטה יהודה. במחזור הראשון הוכשרו צוותים ב-13 יישובים וכעת, כאמור, הצטרפו אליהם צוותים בעוד עשרה יישובים.

ההכשרה כוללת לימוד של מגוון נושאים ובכלל זה: מיניות בריאה, העלאת מודעות לאלימות מינית והתמודדות בעת אירועים של פגיעה מינית בתוך היישוב. התהליך כולל סדנאות של עמותת 'לתת פה', שמומנו במשותף ע"י אגף הרווחה והרשות לביטחון קהילתי של המועצה האזורית מטה יהודה. בהכשרה השתתפו העובדים הסוציאליים האחראים על היישובים מהם הגיעו המתנדבים וזאת על מנת לחזק את שיתופי הפעולה והקשר הבין-אישי ביניהם.

פגיעות מיניות חמורות

בינואר 2019 דחה בית המשפט העליון את ערעורו של אילן שמואל, שהורשע ב-2016 בביצוע עבירות מין רבות וחמורות במספר קטינות בנות 9 עד 17, חלקן בנות משפחה, במשך תקופה של כ-20 שנה. כמו כן, נדחה ערעורו על גזר הדין - 27 שנות מאסר בפועל.

אילן שמואל, 53, תושב מושב זכריה שעבד כנהג במשרד ראש הממשלה, הורשע בביצוע של עבירות מין חמורות ביותר בשבע קטינות וזאת במשך כעשרים שנה. בגזר הדין הדגישו השופטים כי שמואל פגע בכל אחת מהקורבנות שלו וניצל את היותו "דוד נערץ" עליהן ועל הוריהן, ולאור זאת יש לדון אותו בנפרד על כל אחד ממעשיו הנפשעים.

ביהמ"ש ציין כי שמואל לא לקח אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה באוזני המתלוננות, ומשכך אין מקום לרכך את מידת הדין ולהקל בעונשו. השופט עמית סיים את פסק דינו במילים: "המקרה שלפנינו מדגים בפעם המי-יודע-כמה, מאפיינים רבים של עבירות מין: נפגעות שכובשות את עדותן שנים רבות בשל מגוון של סיבות...בתיקים מעין אלה, אין 'אשם תורם'. האשם נחלק באופן חד וברור – מאה אחוז על הפוגע, אפס אחוז על הנפגעת".

בחודש אוגוסט 2019 חשף שבועון 'בקיצור' פרשה חמורה שבו נחשד צעיר תושב היישוב צור הדסה בביצוע עבירות מיניות לכאורה כנגד קטינים ובאחזקת חומר פדופילי בהיקפים גדולים. אירוע זה זכה לסיקור נרחב והצעיר החשוד במעשים שהה חודשים ארוכים במעצר ולאחרונה שוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים.

לפני כשלושה חודשים סיכמה האחראית על תכנית המוגנות המינית במטה יהודה, עו"סית מירב שנקר מאגף הרווחה, את הפעילות של בוגרי הקורס הראשון של 'מוגנות מינית' ואמר כי בשנה האחרונה, "הספיקו הצוותים לקדם תכנית מניעה יישובית ואף להתמודד עם מקרה אמיתי של פעילות פדופיל באחד מיישובי המועצה".

מוגנות ביישובים

הפעילות של צוותי המוגנות המינית בתוך היישוב היא חשובה ביותר ומטרתה לעורר מודעות לנושא. לדוגמא, ועדת מוגנות מינית של מושב לוזית, בהובלתן של נעמי כרמיאל ועדי פרלוב, קיימה במהלך החודשיים האחרונים 11 סדנאות בתחום המוגנות המינית בהנחיית עמותת 'לתת פה'. בסדנאות השתתפו תושבי המושב ובהם: ילדים מגן חובה ועד כיתה י"ב, הורים, סבים וסבתות. חברות הוועדה השקיעו מאמצים גדולים ומחשבה מעמיקה מתוך רצון לתרום לטובת הקהילה ביישוב בו הן מתגוררות.

חברת וועדת מוגנות ממושב זכריה שסיימה השבוע את הקורס השני, אילנה דוד, אמרה בטקס הסיום כי היא "מביעה את תודתי לאגף הרווחה על ההכשרה החשובה והמשמעותית, הכשרה שנתנה כלים להתמודדות עם אירועים שקורים בישוב".

מהנהלת אגף הרווחה נמסר: "צוותי מוגנות מינית מוקמים מתוך מחוייבות קהילתית לשמירה על התושבים ועל מנת להתמודד ולהוות כתובת במקרים של פגיעה או הטרדה על רקע מיני. אגף הרווחה רוצה לומר תודה גדולה לכל המתנדבות והמתנדבים שלקחו חלק בהכשרה זו, ומוכנים להיכנס למסע משמעותי על מחויבות למען הקהילה בה הם חיים. תודה לעובדים הסוציאליים שלקחו חלק פעיל בהכשרה זו על מנת לחזק את שיתופי הפעולה והקשר".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה ניב ויזל: "המועצה, אגף הרווחה, והרשות לביטחון קהילתי רואים חשיבות רבה בפעילות ועדות מוגנות מינית ביישובים, הנותנות מענה ומעלות מודעות בתחום רגיש ומשמעותי זה. ההתמקדות בצרכים, גיוס התושבים לסדנאות וההשקעה בפרטים הגדולים כקטנים, תרמו להצלחת הסדנאות בכלל יישובי המועצה. נמשיך להפעיל את המערך ולהבטיח את הגנת התושבים שלנו".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?