דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 05 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נבדק חשד להצתות בשריפות בצור הדסה ובאזור נחושה

חוקרי רשות הכיבוי וההצלה בודקים חשד להצתות שהשתוללו בתחילת השבוע ואיימו על היישובים צור הדסה ונחושה. השריפות שפרצו ביום ראשון וביום שני העסיקו עשרות צוותי כיבוי שנעזרו במטוסי כיבוי, שביצעו יעפים רבים מעל אזור השריפה והטילו חומרי כיבוי בכמויות גדולות.

בבוקר יום ראשון (10.11) פרסם נציב הכבאות וההצלה, רב טפסר, דדי שמחי, צו האוסר על הדלקת מדורות, וזאת לאור תנאי מזג האוויר הקיצוניים. הצו אסר על הבערת אש בשטחים פתוחים, כולל גזם ועבודות הקשורות למסיק הזיתים, וזאת בכל שעות היממה ובכל רחבי הארץ, למעט אזור הדרום.

האזהרות של רשות הכיבוי וההצלה הוכיחו את חשיבותן בתוך זמן קצר. בשעות הבוקר המאוחרות של אותו יום (10.11) התקבל דיווח על שריפה שפרצה על המדרונות הדרומיים של שכונת הסנסן בצור הדסה, היורדים לכיוון ואדי פוכין.

מטוס טייסת הכיבוי 'אלעד' במשימת כיבוי באזור נחושה. (צילום: עמית קליין היחידה האווירית - כבאות והצלה לישראל)

8 צוותי כיבוי והצלה של מחוז ירושלים הוקפצו לאירוע והחלו להתמודד עם שריפת חורש וצמחייה שהתפשטה במהירות עקב הרוחות החזקות, היובש ומזג האוויר הקיצון. האש התקדמה במהירות מאזור ואדי פוכין לעבר שכונת סנסן ועשן רב היתמר באזור.

לוחמי האש נעזרו ברביעיית מטוסים מטייסת הכבאות 'אלעד' וריכזו מאמץ בכדי לבלום את הלהבות מלהתקדם אל עבר היישוב. אולם, האש המשיכה להתפשט במהירות ולאיים על שמורת הסנסן שממערב לצור הדסה. לאור הסכנה הרבה הוחלט לפנות את הסוסים של חוות 'הרי יהודה' למקום מבטחים, במגרשי הספורט והטניס שנמצאים בסמוך.

השילוב של צמחייה עבותה וחורש סבוך סייעו לאש להתקדם במהירות, ולוחמי האש נאבקו בחזית האש בכדי למנוע פגיעה בנפש וברכוש. במקביל הוקפצו לאזור כוחות נוספים. בשעה 12:45 החלו 18 צוותי כיבוי בסיוע חמישה מטוסי כיבוי להיערך בצמוד לגדר הישוב צור הדסה כשהם יוצרים קו הגנה במטרה למנוע מהאש לחדור מהחורש הבוער אל שכונת הסנסן.

בשעה 14:30 הודיע ועד צור הדסה כי לאור השריפה הוחלט לבטל חוגים שפועלים במגרשי ספורט ושטחים פתוחים. חוגים במבנים סגורים המשיכו להתקיים כמתוכנן.

מפקד תחנת הכיבוי בבית שמש, טפסר משנה ראובן יצחק, "אנחנו נאבקים באש ויש רוחות חזקות והאש מדלגת. בזכות החתירה למגע של לוחמי האש עם חזית הלהבות, הצליחו עד כה הצוותים למנוע פגיעה קשה בישוב ואת שריפת כל החורש בשמורת הטבע הר סנסן".

מפקד מחוז ירושלים, טפסר נסים טויטו, שנכח בשטח, פנה לציבור בבקשה להישמע להוראות ולהימנע מהדלקת אש בשטחים פתוחים עד שיחלוף מזג האוויר הקשה שמלווה אותנו בימים אלו. כל אדם חייב לגלות משמעת אזרחית. מספיק בימים אלו, ניצוץ או גפרור קטן כדי לעשות נזק כבד לישובים ואף לסכן חיי אדם".

המאבק בשריפה נמשך בכל שעות אחר הצהרים ורק בשעה 19:00 הוכרזה שליטה בשריפה. לוחמי האש נשארו בשטח עד שעות הבוקר, בכדי לבצע כיבוי סופי של מאות מוקדי הבעירה הנמצאים בשטח השריפה, ובכדי למנוע את ליבוי והתפשטות האש בשנית, עם התחדשות הרוחות החזקות בשעות הלילה.

השריפה במורדות שכונת הסנסן בצור הדסה (צילום: דוברות כב"ה ירושלים)

מנוחת לוחמי האש לא הייתה ארוכה. למחרת היום (11.11) בשעות לפני הצהרים המאוחרות התקבל דיווח על שריפת חורש ויער גדולה באזור מחסום תרקומיא. 13 צוותי כיבוי והצלה מתחנות בית שמש וירושלים בסיוע תגבורת של צוותים נוספים ממחוזות סמוכים, הוקפצו לאזור השריפה שהתפשטה במהירות לכיוון הישוב נחושה, כשהיא נעזרת ברוחות צפון מזרחיות עזות.

לוחמי האש בסיוע רביעיית מטוסים של טייסת הכבאות 'אלעד', אנשי היחידה האווירית של כבאות והצלה לישראל ואנשי יחידת הכיבוי של קק"ל, נאבקו בלהבות בכדי ליצור קו הגנה בין האש, היערות והישובים הסמוכים. בשלב זה נגרם נזק לגדר המערכת העוברת בשטח השריפה.

לאחר כמה שעות, בשעה 16:00, הושגה שליטה בשריפה והאיום על היישוב נחושה הוסר. חוקרי כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים פתחו בחקירה, בכדי לברר את נסיבות פרוץ שתי השריפות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?