דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המסע מטואיצ'י לנווה אילן

קווין גייל, הרפתקן יליד ארה”ב, הוא הדמות שעומדת מאחורי סיפור החילוץ המרתק שמתואר בספר המפורסם "החזרה מטואיצ'י". כעת הוא מוציא לאור את הגרסה שלו לחילוץ ומגלה כיצד התאהב בישראלית שהשתתפה במסע החיפוש, עלה לישראל והקים משפחה בנווה אילן

מעטים יודעים זאת, אבל בקרבנו חי אחד משני הגיבורים של הספר והסרט המפורסמים "בחזרה מטואיצ'י". קווין גייל הוא חבר המושב השיתופי נווה אילן, ועכשיו הוא מפרסם את גרסתו לסיפור החילוץ שהרטיט לבבות ברחבי העולם. הספר "טואיצ'י שלי" הוא סיפור על חברות אמת ועל המחיר שהוא היה מוכן לשלם בשבילה. בספר חושף גייל את ההתמודדויות וההכרעות הקשות אותן חווה במהלך מסעו ואת ההחלטות שקיבל כדי שיוכל לחיות עם עצמו.

 

הרפתקן נלהב

 

מה עושה צלם חובב טבע מאורגון בנווה אילן ? איך הוא הגיע אלינו בדרך לא דרך ? ומה הסיפור המיוחד של הגעתו דווקא לכאן ?

רובנו מכירים את סיפור הישרדותו המופלא של הישראלי יוסי גינסברג, שנעלם בג'ונגלים של בוליביה בשנת 1981 וניצל כשכבר היה על סף מוות. את הסיפור הזה סיפר גינסברג בספרו המפורסם "בחזרה מטואיצ'י" שיצא מספר שנים לאחר חילוצו מהג'ונגל, וזכה לעיבוד קולנועי מתוקשר לפני כשנתיים, כשאת דמותו שיחק בסרט דניאל רדקליף, המוכר לקהל בעיקר בתפקידו כהארי פוטר.

אבל יוסי גינסברג בהחלט לא היה הגיבור היחיד בסיפור הזה, למעשה, גבורתו של חברו שהציל אותו, ראויה לקבל סיפור משלה לא פחות מזו של גינסברג. הגיבור הזה הוא קווין גייל והוא מתגורר היום עם משפחתו במושב נווה אילן.

גייל, 67, קווין גייל, הוא צלם חובב טבע והרפתקאות אמריקאי, שבמשך כל חייו יוצא למסעות צילום וגילוי של עולמות רחוקים. הוא נולד באורגון ארה"ב, ומגיל צעיר עסק בטיפוס הרים, בספורט אקסטרים של חתירת בקייאקים ובמסעות במרחבי פרא.

שנתיים של טיול שעשה בדרום אמריקה הובילו לפגישה גורלית בעיר הבירה לה פאז ששינתה את חייו.

עטיפת הספר "טואיצ'י שלי"

בעקבות השבט הנעלם

 

בלה פאז הצטלבה דרכו של גייל עם הישראלי, יוסי גינסברג. יחד עם חבר נוסף של גייל, מרקוס השוויצרי, שמעו השלושה את סיפורו המדהים של מי שהציג את עצמו כמורה דרך, קרל האוסטרי, על מסתריו של הג'ונגל הבוליביאני, ועל הכפר האינדיאני הנידח, שרגל אדם לבן כמעט ולא דרכה שם מעולם.

קרל הבטיח לשלושת ההרפתקנים הצעירים כי הוא יכול להוביל אותם בבטחה אל הכפר הנידח. תיאוריו על הדרך לשם ועל אנשי השבט שחיים שם בבידוד מהעולם החיצון, הציתו את דמיון השלושה והשכיחו מהם את החשש מהנתיב המסוכן, ההולך ומעמיק אל תוך הג'ונגל, למקומות שאיש אינו מכיר.

מי שרוצה לדעת כיצד יצאו השלושה לדרכם מוזמן כמובן לראות את הסרט או לקרוא את שני הספרים שיצאו. אנחנו נדלג על ההכנות לטיול ונקפוץ היישר אל הרגע שבו מתחילים ההרפתקנים שלנו להבין כי קרל האוסטרי אינו מכיר את הדרך.

בתוך מספר ימים מהרגע שיצאו למסע, הם מצאו את עצמם באמצע הג'ונגל, מלאי האוכל כמעט ואזל, לא היה כל סימן למקום יישוב או לנפש חיה מלבדם. בשלב זה נמלא מרקוס השוויצרי חרדה וביקש לחזור לנקודת המוצא שלהם בכפר אסריאמאס שממנו יצאו לדרך. גייל שותף לדאגה של חברו ומחליט לוותר על החלום לפגוש בשבט הנידח.

קווין וארנה גייל בשחזור המסע על הרפסודה בנהר הטואיצי

התפצלות גורלית

 

עם ניסיון רב בחיים על הנהר ועם מיילים רבים שעשה במסלולי ראפטינג ושיט נהרות, גייל מנסה לשכנע את חבריו כי הדרך הטובה ביותר לצאת מהג'ונגל היא על גבי רפסודה. הוא מספר להם שהוא יודע כיצד לבנות רפסודה ויודע כיצד להשיט אותה. נצא מהג'ונגל ברפטינג על נהר הטואיצ'י, הוא מציע לחבריו.

קרל האוסטרי אומר שהוא לא יודע לשחות והוא מעדיף לחזור בציר ממנו באו, ומרקוס השוויצרי בוחר להצטרף אליו. הקבוצה מתפרקת: קרל ומרקוס יוצאים בדרך חזרה במטרה להגיע תוך כמה ימים לכפר הקרוב ואילו גינסברג וגייל מכינים את הרפסודה לשיט הנהר.

גייל מספר שההחלטה לצאת בשיט על הרפסודה ולפרק את הקבוצה הייתה הראשונה מבין החלטות קשות רבות שנאלץ לקבל באותו מסע.

"הטבע מסביב היה בראשיתי ולא רציתי לעזוב את גן העדן הזה. זו הייתה הזדמנות חד פעמית להיות שם", הוא מספר היום, "האירוניה הייתה שרק מאוחר יותר הבנתי שיוסי לא בדיוק רצה להמשיך ברפסודה. אני קיבלתי את הרושם שהוא דווקא נלהב להמשיך במסלול על הנהר".

גם הפרידה מהחבר השוויצרי לא הקלה עליו. "בנוגע למרקוס נאלצתי לקבל החלטה גורלית. הוא לא היה מסוגל לתפקד בסביבה הזו באופן עצמאי ולהמשיך איתנו. הוא היה חייב לצאת מהג'ונגל כמה שיותר מהר. אם היה קורה לו משהו על הנהר לא הייתי יכול לחיות עם עצמי".

בשלב הזה היו גייל וגינסברג נלהבים להמשיך את ההרפתקה על הנהר. הם עלו על הרפסודה והחלו להתקדם במים השקטים משיטים את הרפסודה במטרה להתקדם לאורך 200 ק"מ של נתיב הנהר בלב הג'ונגל הפראי עד שיגיעו למקום יישוב.

"עם כל הניסיון שלי בשיט נהרות, הבנתי כמה שעות מאוחר יותר שטעיתי בשיקול הדעת שלי", מודה גייל, "כעבור זמן לא רב נכנסנו לחלק הסוער של הנהר. עד שהבנתי את זה כבר היה מאוחר מדי ואנחנו נסחפנו עם הרפסודה בזרם הגועש".

אחרי טלטלות רבות נתקעה הרפסודה על סלע בולט באמצע הנהר, וגייל ניצב שוב לפני החלטה קריטית. "ידעתי שאם נישאר על הרפסודה, אין לנו סיכוי לצאת מהמקום חיים, ולמרות הסכנה, החלטתי לקפוץ לנהר הגועש, להגיע לגדה ,לקטוף שרך מאיזה עץ ולנסות למשוך משם את יוסי", הוא נזכר.

גייל זינק מהרפסודה אל הנהר הגועש והחל לעשות את דרכו לכיוון הגדה הקרובה. אלא שברגע שירד מהרפסודה, היא הפכה לקלה יותר, וזה איפשר לזרם החזק לסחוף אותה מעל הסלע, כאשר גינסברג עדיין נמצא עליה. כל מה שנותר לו לעשות הוא לעקוב במבטו אחרי הרפסודה הנסחפת במורד הנהר ואט אט הופכת לנקודה קטנה ונעלמת מהעין.

 

חיפוש בכל מחיר

 

מה שקרה אחרי הפרידה המאולצת של השניים, מתואר בצורה מפוצלת בשני הספרים. הסיפור של גינסברג מתאר את מאבק הישרדותו המופלא לבד בג'ונגל, ואילו סיפורו של גייל מתאר את המסע ההירואי שלו שמתחיל בהחלטה קשה נוספת שקיבל: לא לנטוש את גינסברג ולהמשיך לחפש אותו, גם במחיר של סיכון חייו שלו.

סיפורו של גייל מתאר כיצד מצא דרך להיחלץ מהג'ונגל, על האופן שבו מצא אוזן קשבת בקרב תושבי הכפר סן חוזה אליו הגיע וכיצד טיפלה אחת מתושבות הכפר, סניורה אסמרנסיאנו קטגוארי, בכפות רגליו. הוא מתאר את הקשיים בארגון משלחת החיפוש אחר חברו האובד, עד המפגש המרגש עם גינסברג על גדת הנהר, ממש רגעים ספורים לפני שהמחפשים מרימים ידיים ונוטשים את מסע החילוץ.

אבל בזאת לא תם מסעו של גייל. הוא מברר האם יש עדות לכך שמרכוס השוויצרי וקרל האוסטרי יצאו מהג'ונגל – ומתברר כי אין שום ידיעה כזו. מעודד מההצלחה למצוא את יוסי וחדור בתחושת אחריות ונחישות, הוא מחליט לארגן משלחת חיפוש שתיכנס לעובי הג'ונגל במטרה לאתר את שני חבריו האחרים.

קווין בחצר ביתו עם שני בניו, אייל ויובל

המפגש עם הישראלים

 

"כשהגעתי ללה פאז, נראיתי כמו נווד ללא בגדים", הוא מסביר, "אבל העובדה הזאת והעובדה שהייתי קתולי, לא מנעה מדוד ארזי, שהיה הקונסול הישראלי בבוליביה באותה תקופה, לסייע לי בחילוץ ולפתוח עבורי את 'בית הזקנים'. שם פגשתי שלושה ישראלים, שלמרות שבידי היו רק מפות פשוטות ולא מפות טופוגרפיות, מיד התנדבו לבוא איתי ולהצטרף למשלחת החיפוש. חשוב לי לציין, שבמשך כל טיולי בדרום אמריקה, מאד התרשמתי מהישראלים. המעורבות שלהם והנכונות שלהם לעזור גם כשהצבתי בפניהם אתגר מורכב כזה, מאוד נגעה לליבי ונפשי נקשרה בנפשם".

אחת משלוש הצעירים הישראלים שהצטרפו לקווין במסע, הייתה צעירה ישראלית בשם ארנה. "ארנה מאוד הרשימה אותי", הוא מחייך, "היא לא ביקשה הנחות והלכה איתנו לאורך כל הדרך בנחישות. חשוב לציין שחוץ ממני, שהייתי בעל ניסיון רב בשטח, השניים האחרים היו לוחמים קרביים בצבא, וארנה הייתה האישה היחידה אבל זה לא הפריע לה ללכת אתנו בכל דרך קשה בה הלכנו".

בשלב מסוים התפצלה קבוצת החיפוש. קווין המשיך למעבה הג'ונגל עם אחד משני הישראלים, ארז הלפנד, יוצא סיירת מטכ"ל, בעוד השני חוזר עם ארנה לכפר אפולו, שהיווה עבורם שער הכניסה לג'ונגל.

גיל והלפנד צעדו לאורך המסלול בו היו שני החברים האובדים אמורים לצעוד בדרכם חזרה, אולם, מאמצי החיפוש עלו בתוהו, הם לא מצאו אותם ועד היום לא ידוע מה עלה בגורלם. אך לסוף הטראגי של הסיפור הזה, יש גם התחלה חדשה ומבטיחה.

 

רומנטיקה בג'ונגל

 

במהלך מסע החיפוש נבט גרעין האהבה בין קווין וארנה ובהמשך טיילו השניים בברזיל והפכו לזוג. בשלב מסוים חזרה ארנה לארץ, כאשר קווין היה אמור להצטרף אליה ולהגיע לארץ במועד מאוחר יותר.

"השנה הייתה 1982, נזכרים השניים, "הטלוויזיה בארה"ב הייתה מלאה בחדשות על מלחמת לבנון. הבנו שזה זמן לא טוב להגיע לארץ, ולמעשה בשלב הזה הסתיימו יחסינו ונפרדנו". אבל כאן, שוב מתרחש טוויסט בעלילה וההפתעה מגיעה דווקא מהמקומות הכי לא צפויים.

"באותה העת יוסי (גינסברג) הגיע אלי לארצות הברית וישבנו לשתות בירה ולדבר. הוא שאל אותי אם אני עוד חושב על ארנה, ואני אמרתי לו שבטח, אבל שלא יגלה לה...", מחייך קווין. "יוסי הגיע לארץ ומיד רץ לספר לי את זה", צוחקת ארנה.

האהבה בין השניים חזרה לפרוח וקווין הגיע לארץ, התגייר והשניים נישאו. בתחילה הם התגוררו באולפן בצרעה, אבל אחר כך חיפשו מקום אחר.

קווין בצעירותו בטרק בדרום אמריקה

לחיות מול הטבע

 

"כל חיי גדלתי בטבע ובאזור ההררי של אורגון ולכן רציתי גם פה לחיות במקום בו יש אזור נרחב של טבע", מסביר קווין, "בנווה אילן הייתה גם קהילה גדולה של יוצאי צפון אמריקה ולכן מאוד שמחנו להגיע למקום הזה".

מאז, למעט תקופה קצרה של "גלות" ברמת החייל, חיים השניים בנווה אילן, שם גם גידלו את שני ילדיהם, אייל ויובל, שהתחנכו במסגרות החינוך של מטה יהודה וגם הם חובבי טיולים וספורט אקסטרים. אחד מהם בונה כיום את ביתו בשכונת ההרחבה ביישוב.

במשך שנים רבות ניהל קווין את הקאנטרי של נווה אילן, ובשנים האחרונות הוא בפנסיה. הוא מקפיד לשמור על כושר גבוה, לא מוותר על טיולים ברחבי העולם יחד עם משפחתו ועתה היה לו זמן להפוך את ההרפתקאות שעבר גם לספר, "טואיצ'י שלי", שיצא לאחרונה לחנויות.

"שנים רבות לא התעסקתי בזה, אלא רק עיבדתי את החוויה עם עצמי", הוא מספר, "בשנת 2008 הוציא הדיסקברי צ'אנל פרק דוקומנטרי על הסיפור, ובעקבות זאת יצא לי וליוסי לשבת ולדבר. זאת הייתה בעצם הפעם הראשונה בה באמת ליבנו את העניין ואת כל הדילמות שעברו בינינו ושעברנו זה עם זה וכל אחד לחוד. זה נתן לי דרייב לספר גם את הסיפור שלי, והיום אפשר לראות את התוצאה", הוא מסכם.

גילי חסקין, מדריך טיולים בחברה הגאוגרפית, שטייל עם קווין בדרום אמריקה, כתב על הספר: "זה לא רק ספר הרפתקאות. הספר חושף גם את המסע הפנימי של קווין ואת ניצחון המצפון ותחושת האחריות על האינסטינקט הקמאי של ההישרדות... בשעה הגורלית קווין בחר בערך הרעות...”.

קווין וארנה גייל מזמינים את הציבור להיכנס לאתר של קווין ולהתרשם עוד מסיפוריו וצילומיו המרתקים חובקי העולם - www.kevingale.net

אורי בן חיים  yoti_1@kanavim.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?