דלג לתוכן העמוד
יום שני, 09 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נווה אילן: אנחנו מרגישים שבגדו בנו

"אנחנו מרגישים נבגדים, אבל גם מקווים שיצאנו לדרך חדשה". הכניסה לנווה אילן

חודשיים אחרי שהתפוצצה פרשת "נווה אילן", חברי האגודה השיתופית של היישוב הפסטורלי מספרים על תחושות קשות המלוות אותם. "אנו חשים שמי ששלחנו כדי להוביל אותנו לעתיד טוב יותר - בגדו בנו, שכספים שנועדו כדי להבטיח את עתידם של חברי האגודה נעלמו באופן חשוד, ושמי שהיו אחראים למעשים הללו ממשיכים להתנהל באופן כוחני ומטריד וזאת במטרה להתחמק מלתת דין על מעשיהם”, כך אמרו ל'בקיצור' חברי אגודה.

אחת מהדוברות (שמה שמור במערכת) שימשה כחברת ועד האגודה תחת ניהולו של המזכיר לשעבר, שוקי פולק. לדבריה, כאשר נכנסה לוועד היא הופתעה לגלות את מערכת הנהלת החשבונות המיושנת והתריעה על כך שמערכת כזו מועדת לפורענות. לדבריה, כל בקשותיה לפעול להכנסת מערכת הנהלת חשבונות מתקדמת ושקופה נדחו בתירוצים שונים.

היא מספרת כי במסגרת פעילותה בוועד היא נתקלה ביזמים שונים שביקשו להקים עם ועד האגודה יזמויות עסקיות אך נתקלו בתשובות "לך ושוב" מתחמקות, עד שהיזמים התעייפו ונטשו.

 

משבר הפיתוח

 

הסדק הראשון באמון של חברי האגודה בנווה אילן באופן ההתנהלות של מזכיר הוועד הגיע על רקע התמשכות עבודות הפיתוח בשכונת הבנים החדשה ונטישת קבלן הפיתוח את השטח.

מספר אחד מחברי האגודה (שמו שמור במערכת): “אנו מגלים את זה באמצע 2018, אחרי שעבודות הפיתוח מופסקות. ההתנהלות הזו מפתיעה אותנו. האספה הכללית של האגודה בחרה במכרז חברה רצינית וגדולה, ודרשנו להכניס חברה אחרת במקומם. התשובות שאנחנו מקבלים ממזכיר הוועד הן מוזרות: הקבלן הזה כבר הגיע עם הטרקטורים, הוא קבלן משנה של החברה שנבחרה במכרז. אנו מבקשים לראות הסכמים ולא מקבלים דבר. ואז, מסתבר שהקבלן המועסק בשטח לא נחתם אתו חוזה, ושהקבלן הזה מתגורר באותו יישוב של הגזבר, ושהקבלן הזה מסתובב ברכב יוקרה מסוג סקודה סופרב שוועד האגודה שכר עבורו”. (ראה תגובת החברה שנבחרה במכרז בנפרד)

חברת הוועד לשעבר: “חשבנו שמדובר בניהול כושל. אני זוכרת שכאשר הורדנו את מס החבר הציגו לוועד האגודה מצג שאנחנו עשירים. לאט לאט הבנו שהייתה תמונה אחת שמציגים לחברי המזכירות ותמונה אחרת של מה שקורה בפועל בשטח".

חבר האגודה: “כל הבנים החוזרים הצטרפו לאגודה והזרימו 18-20 מיליון שקל לקופתה. זה כסף שנועד לתשלום פנסיות למבוגרים, להבטחת העתיד של היישוב, לתשלומים למינהל. במשך שנים חילקו לחברי האגודה שי לחג בסכומים יפים אבל כעת אנחנו חושדים שעשו זאת מהכספים הללו, שנועדו לעניינים אחרים".

לטענת חברי אגודה הם מחזיקים מסמכים שמוכיחים כי מזכיר האגודה לשעבר, שוקי פולק, המשיך לשלם כספים לקבלן הפיתוח בניגוד להמלצות של חברת הפיקוח, וזאת באופן בלתי מובן. “מתוך הכספים המיועדים לפיתוח שכונת הבנים, הופקדו 5.5 מיליון שקל אצל נאמן חיצוני. זה היה אמור להספיק. אבל, כל הכסף מחשבון הנאמנות נמשך ואז מזכיר האגודה מתחיל לשלם לקבלן מכספים שנמצאים בחשבון השוטף של האגודה. להערכתנו, באופן הזה שולמו לקבלן כ-1.4 מיליון שקל, וזאת בלי אישור של חברת הפיקוח ובניגוד מוחלט להנחיותיה, שבחלק מהמקרים אפילו דרשו לקנוס את הקבלן בשל עיכוב בביצוע”.

"שכרנו מנהל עסקים חיצוני שיטפל באופן מקצועי בכל הנושא העסקים". אזור התעשייה של נווה אילן

היינו מטומטמים

 

בכתב התביעה שהגישה ועד האגודה לבית הדין לעבודה, נאמר שלמזכיר היישוב, שוקי פולק, היו חובות לרשויות ועיקולים, האם ידעתם על כך שהוא נמצא בקשיים?

חברת ועד לשעבר: “לא ידענו דבר על הליכים שננקטו כנגד המזכיר. ביישוב שיתופי, מכתבים מסוג זה מגיעים למנהל הכספים ולמזכיר הוועד. אלה הם בדיוק האנשים שהמכתבים האלה עוסקים בהם...היינו מטומטמים".

חברת אגודה נוספת אומרת (שמה שמור במערכת): "אני מרגישה טיפשה...כאשר התחילו השמועות שקורה משהו לא רצינו לשמוע. לקח זמן להבין שאנחנו במצב ביש. יש כאן מי שגרים בשכירות כבר שנתיים ולא יודעים מתי ואם יוכלו לבנות, הכסף של בניית הבית הלך, והמזכיר לשעבר ממשיך למרר לנו ולחברי הוועד הנוכחי את החיים...היה לנו מספיק, אני אומרת לו, תיקח את הדברים שלך ותלך".

 

תגלית מפתיעה

 

לטענת חברי האגודה שהסכימו לדבר עם 'בקיצור' בעילום שם, נדהמו לגלות שמגרש בשכונת הבנים נרשם ברשות המקרקעין (רמ"י) על שמו של אדם שאינו חבר אגודה ואיש באגודה לא יודע מיהו.

מספרת חברת הוועד לשעבר, “נציגים של הוועד ביקרו ברמ"י והתעניינו בשני מגרשים מסוימים. לפי התקנות של רמ"י - רק חבר אגודה יכול לקבל מגרש. חבר שקיבל מגרש ומסיבות שונות מוותר – המגרש שהתפנה עובר לחבר האגודה הבא ברשימה. בפועל גילינו כי בשכונת הבנים של נווה אילן יש מגרש על שם של אדם שהוא לא חבר אגודה. אנחנו הערנו את תשומת הלב של רמ"י לכך והם הטילו וטו והפקיעו את המגרש הזה".

פניתם למשטרה?

"אנחנו לא רוצים להתייחס לזה. אפשר לומר שיש קשר מאוד הדוק עם המשטרה ומדברים איתם. ניתן לרשויות החוק לפעול".

"גילינו כי בשכונת הבנים יש מגרש על שם של אדם שהוא לא חבר אגודה". הפגנת תושבי נווה אילן מול ביתו של מזכיר האגודה לשעבר

האם אתם מרגישים שוועד האגודה חדש מתנהל באופן שיבטיח שאירועים כאלה לא יחזרו על עצמם?

"היום ישנן בקרות, למשל, הנהלת החשבונות מבוצעת על ידי גוף חיצוני שמקבל הוראות ממורשי החתימה של המזכירות, כל הסכם מחייב חתימה של שלושה מורשי חתימה, תפקידי יו"ר האגודה והמזכיר הופרדו, החזרנו את תפקיד מנהל הקהילה שבוטל, ושכרנו מנהל עסקים חיצוני שיטפל באופן מקצועי בכל הנושא העסקים של האגודה".

מה התחושה הכללית שלכם היום?

"התחושה הכללית היא שהונו אותנו. סמכנו על מישהו שיוביל למצב כלכלי טוב יותר ובמשך שנים התנהלה אחיזת עיניים מול החברים. המבוגרים חשים שהביטחון הסוציאלי שלהם נפגע, הצעירים מודאגים שהכספים לבית החלומות שלהם נעלמו. אנחנו מרגישים נבגדים, אבל גם מקווים שיצאנו לדרך חדשה. עצרנו את כל הדימומים שנגרמו, היום יש יותר שקיפות, יש יותר אספות חברים והוועד מציג את המידע על מצב האגודה באופן שקוף. עם זאת, יש תחושה שמי שגרם לכל זה, ממשיך ומתלונן לרשויות השונות על כל מיני עניינים ובאופן הזה מנסה ליצור שוב, אווירה של השתקה ואיומים”.

 

פולק: אני מוכן לכל בדיקה אובייקטיבית

להלן תגובתו של מזכיר ועד האגודה השיתופית לשעבר בנווה אילן, שוקי פולק:

"ההנהגה בנווה אילן נמצאת במשבר עמוק ונכשלת באופן עקבי כמעט בכל נושא שמגיע לפתחה. החל מהמצב הכלכלי וכלה במצב החברתי. ההנהגה בנווה אילן בוחרת בכל יום מחדש, כבר עשרה חודשים, למקד את מרבית משאביה, גם הכלכליים, ברדיפה אישית נגדי ונגד משפחתי, משתתפת באופן פעיל בלינץ' ציבורי פרוע ובחרם חברתי.
התנהלות זו מטרתה להלך איימים עלי ועל כל מי שמעז לתמוך בי, למען יראו ויראו, והכל כדי שלא יעזו לפנות לגורמים מוסדיים במדינת ישראל.
הראיון למקומון 'בקיצור' שנעשה בצורה אנונימית, הוא המשך ישיר למכתבים מלאי שקרים ורוע שמופצים וכן לתליית שלטים מסיתים באישון ליל על צמרות העצים ביישוב.
מסרתי גם מעל דפי מקומון זה, וגם למוסדות האגודה, שאני מאמין בצדקתי ומוכן לכל טריבונל אובייקטיבי שיבדוק זאת. הטענות נגדי ממוחזרות ושקריות ולא בכדי מסתתרים המרואיינים מאחורי מערכת המקומון.
הבריחה של הנהלת האגודה מברור העובדות מול גורם אובייקטיבי והזעם הרב על פנייתי לרשם האגודות השיתופיות מעידים כאלף עדים על כך. הפנייה לתקשורת אף היא מעידה על אובדן העשתונות ומהווה ניסיון נואל להשפיל, להכפיש ולהסית במקום להתמודד עם העובדות, ואלה יתבררו בבדיקה מקיפה שרשם האגודות עורך בנוסף לתנועה הקיבוצית ומוסדות התכנון, כולם לבקשתי.

יודגש - אני אדם פרטי ואיני נושא בתפקיד ציבורי כבר למעלה מחצי שנה. לצערי הרב, התקופה האחרונה בנווה אילן מאופיינת בסגנון בוטה שלא היה כמותו ביישוב ומזכירה תקופות חשוכות בהיסטוריה. כל זאת תוך פגיעה אנושה בשמי, בפרטיותי, בפרנסתי, וחמור מכל פגיעה יומיומית בילדים ממשפחתי.

הפגיעה בשמה הטוב של נווה אילן כישוב מוביל במטה יהודה, חברתית קהילתית וכלכלית ויצר ההרס העצמי של ההנהלה הזמנית הנוכחית יקשו מאוד על שיקומה. רק סיוע נטול פניות של רשם האגודות השיתופיות יוכל להציל את היישוב”.

 

גל-נור בע"מ: לא נחתם חוזה

אחד הטיעונים של חברי ועד האגודה של נווה אילן, הוא שחברת הפיתוח שזכתה במכרז לביצוע העבודות בשכונת הבנים, גל-נור בינוי ופיתוח בע"מ, נעלמה באופן מוזר ובמקומה הוכנס קבלן עבודות עפר אלמוני, ללא אישור וללא מכרז, ובמחיר יקר בעשרות אחוזים מהמחיר שניתן על ידי החברה שזכתה במכרז.

ובכן, בחברת גל-נור בע"מ מבהירים כי הם אמנם זכו בהליך ההתמחרות על ביצוע עבודות הפיתוח אך מעולם לא נחתם איתם חוזה לביצוע העבודות.

האחראי על נושא חוזים בחברת גל-נור בע"מ, פאבל פריבורקין, מסביר: “בנווה אילן ההצעה שלנו הייתה הכי נמוכה. אחר כך הייתה פגישה עם נציגים של ועד האגודה, והם ביקשו הנחה נוספת וגם אמרו שיכול להיות שיהיו שינויים בכתב הכמויות. לאור זאת אנחנו יצאנו מהעסק. אנחנו לא עובדים עם מזמיני עבודה פרטיים, מעדיפים לעבוד עם גופים ממשלתיים. חששנו מאופן התשלום ולכן לא הגענו בכלל לחתימת חוזה. אני לא יכול להתייחס לקבלן שקיבל את העבודה במקומנו, משום שצריך להשוות את כתב הכמויות שהיה לנו מול כתב כמויות של הקבלן שבפועל עבד שם".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?