דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 11 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נווה אילן: לשלול את הפיצויים מהחשב לשעבר

רעידת אדמה במושב נווה אילן: תביעה כנגד חשב האגודה השיתופית, חזי יששכר, טוענת כי ניצל את תפקידו כדי לשלוח יד בכספי האגודה, היטיב את תנאי העסקתו ללא אישור, עקף תוצאות מכרז והכניס מקורב כקבלן פיתוח, סייע בהברחת נכסים לחבר האגודה וגרם למושב נזקים במיליוני שקלים. יששכר דוחה את הטענות: מדובר בתביעה פוליטית, שנועדה להרתיע אותי מלקבל את כספי הפיצויים המגיעים לי

ועד האגודה: "יששכר גרם לנזקים במיליוני שקלים”. הכניסה לנווה אילן

התנהלות ועד האגודה של נווה אילן ממשיכה לייצר כותרות. כזכור, לפני כחודשיים פרסם 'בקיצור' כי החברה הקבלנית י.ד. ברזאני תובעת 22 מיליון שקל מוועד האגודה של נווה אילן בגין הפרת חוזה וטענות על נישולה מזכויותיה בקרקעות של המושב באופן חד צדדי. כעת, ועד האגודה תובע את החשב לשעבר, יחזקאל (חזי) יששכר, בטענות על כך שלכאורה "מעל" בכספי האגודה ודורש לשלול ממנו את כספי הפיצויים. יששכר הגדיר את התביעה כ"פוליטית, נגועה בחוסר תום לב, הקשורה למאבקי כוחות ולמלחמות פוליטיות בתוך ועד המושב".

 

פעיל ציבור מוכר

 

חזי יששכר, תושב מושב אבן ספיר, הוא פעיל ציבור מוכר במטה יהודה ששימש בתפקידים ציבוריים בכירים במושב שלו ובמועצה האזורית מטה יהודה. לדוגמא, בבחירות המוניציפליות האחרונות שהתקיימו במטה יהודה, שימש יששכר כיו"ר ועדת הבחירות במועצה. בשנה האחרונה הוזכר שמו כמועמד לתפקיד מנכ"ל המועצה האזורית מטה יהודה, ארגון המונה למעלה מ-1000 עובדים ותקציבו השנתי עומד על 450 מיליון שקל.

החל משנת 1995 משמש יששכר כמנהל החשבונות, חשב בכיר ואחראי על מערך הכספים והמידע של האגודה השיתופית בנווה אילן. אולם החל מחודש אוגוסט 2018 נעכרו היחסים בינו לבין ועד המושב והדברים הידרדרו במהירות לכדי הטחת טענות חמורות ביותר מצד המושב כלפיו.

יש לציין ולהדגיש, כי חלק מהטענות שמופיעות בכתב התביעה נושאות אופי פלילי, אך ל'בקיצור' לא הגיע כל אישור כי ועד המושב הגיש תלונה למשטרה ולכן יש להתייחס לטענות אלה בזהירות הראויה.

 

טענות למעשים חמורים

 

מכתב התביעה עולה כי, באוגוסט 2018 עלו לראשונה חשדות נגד מזכיר המושב לשעבר, שוקי פולק, ולפיהם הוא פעל שלא לטובת המושב, ובעקבות זאת הוא הוחלף (ראה תגובתו של פולק בנפרד). באותה תקופה ביקש יששכר לסיים את תפקידו. לטענת המושב, רק לאחר התפטרותו התגלה כי “רמס ברגל גסה” את חובותיו כנושא משרה בכירה.

באי הכוח של נווה אילן, עו"ד אביתר קנולר ועו"ד מירב מונבז-יוספיאן, טוענים בכתב התביעה כי בחוזה העבודה משנת 2014 בוצעו שינויים בכתב יד המטיבים את תנאי של יששכר באופן משמעותי (הגדלת היקף המשרה ל-5 ימי עבודה בשבוע, שכר חודשי של 29,220 ברוטו וביטול ההשתתפות בשווי שימוש ברכב) וזאת כאשר הם מאושרים אך ורק על ידי מזכיר הוועד, בניגוד לחובה לאשר אותם בהחלטת ועד ובחתימות של שני מורשי חתימה.

בוועד נווה אילן טוענים כי למרות התנאים הנדיבים, יששכר שילם לעצמו שכר גבוה יותר ממה שסוכם, הפריש כספים לקופת פנסיה והשתלמות בניגוד לסיכום, וצבר לעצמו ימי חופשה ומחלה.

עוד נטען, כי במסגרת הליכי הוצאה לפועל שהתנהלו כנגד המזכיר הקודם בשנת 2017, ייצג יששכר את המושב בבית המשפט, וזאת ללא אישור, קיבל את צווי העיקול שהוצאו על כספים של החייב ולא מילא את הנחיות ההוצאה לפועל. כתוצאה מכך הגיש בנק דיסקונט בקשה לחייב את המושב בסכום של כ-200 אלף שקלים, אך העניין הסתיים לבסוף במסגרת פשרה אליה הגיע מזכיר המושב עם הבנק.

בוועד האגודה טוענים לכאורה כי יששכר הבריח את נכסיו של מזכיר הוועד הקודם, שילם לו תשלומים שונים במזומן, בין השאר עבור מילוי תפקידו באגודה השיתופית, וזאת בניגוד להוראת ההוצאה לפועל ותוך ביצוע לכאורה של עבירה פלילית.

עוד נטען כי בנו של פולק לכאורה הפקיד בחשבונו של אביו סכום של 301 אלף שקל, אך יששכר הפקיד את הכסף בחשבון המושב הכללי, וזאת, ככל הנראה, כדי שהכסף לא ישוייך לפולק.

 

הסכם עם קבלן מקורב

 

עוד נטען בכתב התביעה כי במסגרת מכרז לביצוע עבודות תשתית, פיתוח ובנייה בשכונת ההרחבה המיועדת לבני המושב, זכתה במכרז חברה קבלנית מסויימת, אך בניגוד להודעת הזכייה חתם יששכר הסכם, וזאת ללא הרשאה או הסמכה, עם חברה אחרת, שמיקומה הוא במושב אבן ספיר, מקום מגוריו. ההסכם החדש היה יקר יותר ב-3 מיליון שקלים מההסכם עם החברה שזכתה במכרז, והתנאים הנלווים לו היו הרבה פחות טובים. מאוחר יותר נקלעה החברה החדשה להליכי פשיטת רגל, העבודות בשכונת ההרחבה הופסקו לתקופה של למעלה משנה, וועד האגודה נאלץ להכניס קבלן אחר בעלויות גבוהות. בסך הכל, כך נטען בכתב התביעה, גרם יששכר במעשיו לנזק של 8 מיליון שקלים לקופת הוועד.

בוועד האגודה של נווה אילן ממשיכים וטוענים כי יששכר שילם, לכאורה, לחלק מחברי המושב כספים שיועדו להבטחת תשלומי הפנסיה של כל החברים, ואיפשר לאותם חברים למשוך את הכספים, וזאת בניגוד להנחיית הוועד.

בכתב התביעה נטען כי יששכר, לכאורה, ביצע עסקאות ליסינג על חשבון הוועד ללא אישור, העביר את הרכב שהועמד לרשותו לקבלן שביצע את עבודות בשכונת ההרחבה ושכר רכב נוסף ללא אישור, פתח כרטסת חשבונות על שמו למרות שאינו חבר במושב ושילם באמצעותה חשבונות פרטיים שלו ושל בני משפחתו על חשבון המושב.

בתביעה נטען כי יששכר גם לא הגיש מאזנים ודוחות כפי שמחייב אותו תפקידו, ביצע רישומים חשבונאיים בניגוד לדין והנפיק תלושי שכר פיקטיביים.

"תוצאות המכרז הוחלפו בקבלן מקורב”. שכונת ההרחבה בנווה אילן

שלילת פיצויים

 

בוועד האגודה טוענים כי החוק מאפשר למעסיק אשר פיטר עובד ש"הפר משמעת באופן חמור...גנב, מעל או חיבל במהלך התקין של העבודה...עבר עבירה פלילית חמורה", לפטרו ללא הודעה מוקדמת וללא פיצויי פיטורים.

"עסקינן באחד המקרים החמורים ביותר של הפרת אמון על ידי עובד בכיר", נאמר בכתב התביעה, “הנתבע, אשר כיהן כעובד בכיר בתפקיד רגיש במושב, הפר באופן בוטה וגס את חובות האמון הבסיסיות ביותר שלו כעובד, תוך חשיפת המושב, מעסיקו, לכל הסיכונים הכרוכים לכך, לרבות מהפן הפלילי ותוך גרימת נזקים כספיים במיליוני שקלים". לאור זאת בנווה אילן מבקשים מבית המשפט להורות לחברת 'הראל' שבה הופקדו כספי התגמולים והפיצויים של יששכר להעביר לידיהם את הכספים הללו.

הערה חשובה: יש להתייחס לטענות המוזכרות בכתב התביעה בזהירות הראויה. לכל אדם עומדת זכות החפות עד שתוכח אשמתו בבית המשפט. שבועון 'בקיצור' מאחל למעורבים להוכיח את חפותם בבית המשפט.

 

יששכר: הכפשות ודברי בלע

חזי יששכר, באמצעות עורכי הדין, מרדכי חזיזה ואילנית גוהר, ממשרד "חזיזה -גוהר ושות׳ עורכי דין" המייצגים אותו, דוחה את הטענות המועלות בכתב התביעה וטוען כי מדובר בתביעה פוליטית, הקשורה למאבקי כוחות בתוך ועד נווה אילן. לדבריו, כתב התביעה נועד להרתיע את יששכר מלקבל את פיצויי הפיטורים המגיעים לו.
"מרשנו פנה לראשונה אל אגודת נווה אילן כבר בחודש ינואר 2019, במכתב התראה טרם נקיטת הליכים משפטיים, במסגרתו תבע כי ישולמו לו בין היתר, הפיצויים המגיעים לו בהתאם לחוק ועל פי כל דין בגין עבודתו במושב נווה אילן במשך כ-24 שנים”, נאמר בתגובת עו”ד חזיזה וגוהר, “יצויין, כי במהלך כל שנות כהונתו של מר יששכר בנווה אילן, הוא ניהל פרויקטים רבים רחבי היקף, טיפול במכירת בית המלון, בהסדרי חובות של חברים והאגודה תוך ניהול מו״מ בהצלחה יתרה במשך שנים ארוכות מול המשקם והבנקים, יזם והוציא לפועל את הרחבת האגודה הכוללת הקמת מאות יח"ד חדשות וכיוצ"ב".

עו"ד אילנית גוהר

"ברור אם כן, שתביעה שמוגשת כנגד עובד מסור לאחר עשרות שנים של עבודה במקצועיות ללא רבב, ואשר הוגשה רק לאחר שביקש לסיים את עבודתו ולקבל את משכורתו המגיעה לו על פי חוק, הינה תביעה פוליטית, נגועה בחוסר תום לב, הקשורה למאבקי כוחות ולמלחמות פוליטיות בתוך ועד המושב שמר יששכר אינו צד להם", ממשיכים באי כוחו של יששכר לטעון, “.."העובדות" שהתגלו אך לאחרונה ושנטענו בכתב התביעה לא היו ולא נבראו, וממילא גם "המסקנות", שכביכול הוסקו מהן ואין הן אלא הכפשות ודברי כזב ובלע שנכתבו בכוונת תחילה כדי לפגוע במרשנו, להשפילו ולפגוע בשמו הטוב, במשרתו הציבורית ובמקצועו כחשב ויועץ כלכלי בעל מומחיות כלכלית ומקצועית מזה עשרות שנים.

יתר על כן, תביעה זו, הינה תולדה ישירה מתביעת מרשנו לפיצויים ותשלומים נוספים להם הוא זכאי על פי חוק, ומטרתה אחת: להשתיקו ולהפחידו ולגרום לו לחזור בו מן האמור מתביעתו!“.
"מרשנו דוחה מכל וכל את כל טענות האגודה, המשוללות כל יסוד עובדתי ומשפטי כאחד”, נטען במכתב התגובה, “כתב התביעה המנופח והנטול כל ביסוס, נתקבל בבית מרשינו רק לאחרונה ובימים אלה אנו שוקדים על הכנת כתב הגנה. כמו כן, בכוונת מרשינו להגיש תביעה שכנגד האגודה לאור הנזקים הרבים שנגרמו לו בשל התנהלותה כלפיו. במאמר מוסגר יודגש: מרשינו פעל ללא כחל וסרק, בהתאם לסמכויות שהוקנו לו מתוקף תפקידו, ללא משוא פנים ובתום לב. אנו נמתין לבירור התביעה בבית הדין לעבודה ובטוחנו כי הצדק יצא לאור!”.

עו"ד מוטי חזיזה

במקביל, יששכר מאיים לתבוע בגין לשון הרע והוצאת דיבה את אתר החדשות של העיתונאי יואב יצחק 'ניוז 1' וזאת בשל פרסום כתבה עם הכותרת: “נווה אילן: החשב הבכיר מעל". לטענת באי כוחו של יששכר, “כותרת הכתבה חורצת את גורלו כעבריין אשר ביצע עבירה פלילית והטענות הכוזבות אשר פורסמו בכתבה גרמו לפגיעה בשמו הטוב".

 

פולק: כל המיוחס לי – שקר מוחלט

תגובתו של המזכיר לשעבר, שוקי פולק: "בעקבות פנייתי לרשם האגודות השיתופיות בעניין ניהול כושל וחסר אחריות של הנהלת האגודה הנוכחית והצורך הדחוף במינוי ועד ממונה, נערך בירור יסודי ומעמיק של הרשם ואנו ממתינים להחלטתו. הפאניקה שאוחזת בהנהלת האגודה מביאה אותה להתנהלות המופרכת דהיום.

אני מדגיש, כי כל המיוחס לי בכתב התביעה שהוגש ע"י האגודה נגד החשב הקודם הינו שקר מוחלט. מעולם לא מעלתי בכספים ומעולם לא נכנסה אגורה שחוקה לכיסי מכספי האגודה. שקרים אלו באים לחפות על סכסוכים פוליטיים פנים יישוביים, וכן התנהלות נקמנית, ילדותית, חסרת ניסיון ואחריות של ההנהלה הנוכחית.

בהמשך להסתה פרועה נגדי החלטתי לסיים את תפקידי, כשבקופת האגודה כ-5 מיליון שקל. בנוסף, אושרו ע"י האסיפה הכללית, ברוב של למעלה מ-95%, תוכניות פיתוח שעתידות היו להכניס רווחים שנתיים לאגודה בסך של כ-11 מיליון שקל לחלוקה לחברי האגודה.

במהלך כחצי שנה, הספיקה ההנהלה הנוכחית, תוך התנהגות דורסנית, חסרת כבוד וספק רב חוקית, להרוס כמעט כל קשר עם גורמי חוץ, ביניהם רשויות התכנון, יזמים שונים וגופים רשמיים של המדינה.

התנהלות חסרת אחריות זו הביאה, בין היתר, לתביעות נגד האגודה בסך כולל של כ-70 מיליון שקל ותביעות שיוגשו בעתיד הקרוב על סך של כ 70-80 מיליון שקל נוספים. בזמן שניהול המושב עבר להנהלה החדשה, לא הייתה ולו תביעה פתוחה אחת כנגד אגודת נווה אילן.

פונים אלי אנשים רבים מתוך היישוב ומחוצה לו וכן מגופים רשמיים ומביעים תדהמה מוחלטת באשר להתנהלות ההנהלה הנוכחית.

מטרת ההתנהגות הנקמנית נוטפת הרשעות נגדי, היא להביא למצב בו חברים מהלכים בפחד ואינם מעזים להשמיע את קולם באופן ברור. לא זו אף זו, האגודה מחזיקה בחסכונות אישיים של חברי אגודה בסך כולל של כ-3 מיליון שקל ואינה משחררת אותם לחברים ובמעשה לא חוקי זה משתיקה את הביקורת עליה מתוך פחד של החברים שהכספים לא יושבו לעולם.

נמתין בסבלנות למוצא פיהם של הגורמים הרשמיים העוסקים בנושא”.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?