דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פשעי שנאה בנווה שלום - התושבים חוששים לשלומם

ההצתה בספריית השלום בנווה שלום (צילום: דוברות כיבוי בית שמש)

שתי הצתות של מבני ציבור ביישוב נווה שלום בתוך שבוע ימים וציבור התושבים ביישוב היהודי-ערבי מרגיש מאויים מתמיד. בוועד המקומי של היישוב אומרים כי בקרוב תתחיל לפעול ביישוב חברת שמירה מכיוון שהם חוששים מניסיון פגיעה בתושבים.

ביום שלישי (1.9) סמוך לשעה 2:15 לפנות בוקר, הוזנקו לנווה שלום ארבעה צוותי כיבוי והצלה מתחנה אזורית בית שמש. לוחמי האש זיהו שריפה שהתפתחה באזור של אולם הכנסים הישן, הפעילו אמצעים לכיבוי האש, סרקו את המתחם לאיתור לכודים ומנעו מהאש להתפשט לעבר מתחם בית הספר הסמוך. נזק כבד נגרם למתחם.

יו"ר הוועד של נווה שלום, אנואר דאוד, אמר על שריפה זו: “חשבנו שזה משהו טכני, המשכנו את כל הפעילות כרגיל. בית הספר היסודי נפתח במועד, בית הספר לשלום הפעיל שתי סדנאות כמתוכנן. לא חשבנו על דברים אחרים".

שבוע לאחר מכן, ביום שני (7.9) לפנות בוקר, הוזנקו שוב צוותי כיבוי לישוב נווה שלום בעקבות דיווח על שריפה במתחם הספרייה לשלום של היישוב, אשר הוקמה מכספי תרומות ונחנכה בשנת 2010 בנוכחות השר לענייני מיעוטים דאז, פרופ' אבישי ברוורמן.

צוותי הכיבוי שהגיעו במהירות למקום, דיווחו כי מערכות הכיבוי האוטומטיות פעלו בזמן והצליחו לצמצם את נזקי השריפה לחדר אחד במתחם. לוחמי האש פעלו לכיבוי מוקדים קטנים שלא כובו ע"י מערכות הכיבוי האוטומטיות, ואווררו את הבניין מהעשן הרב שהצטבר בו.
חקירת שתי השריפות מעלה כי ישנו חשד סביר להצתה מכוונת בשני המקרים. הדבר גרם למתח רב בקרב תושבי היישוב היהודים והערבים.

דאוד: “ההצתה בספרייה הייתה בשני מוקדים והנזק הגיע גם לקומה העליונה. בניגוד לפעם הראשונה, הפעם יש ריח של דלק שמצביע על הצתה. אני מרגיש לא בטוח בביתי, וכל התושבים ביישוב חשים כמוני".

- מה הייתה תגובת המשטרה לאירוע?

"קיבלתי הודעה מהמשטרה שאנחנו צריכים לדאוג לשמירה והמשטרה לא תשמור עלינו. המשטרה לא לוקחת אחריות וזה מדהים. נניח ששמרתי והגיע מישהו שמאיים עלי, מה אני יכול לעשות? “.

- ביישובים אחרים מפעילים חברות שמירה.

"בתור יו"ר הוועד, אני לא מוכן לסכן את האנשים. אני לא מוכן להציב את הבן שלי או תושב אחר בתור שומר. החלטנו לשכור שירותים מחברת שמירה אבל עדיין לא התחלנו ביישום ההחלטה".

- איך אתה מגיב על הניסיון הזה לפגוע ביישוב?

"לא נעצור את הפעילות שלנו. אנחנו 40 שנה בפעילות זו והמודל של נווה שלום הוא מוצלח. אנחנו נמשיך ונעשה את הכל כדי שיהיו לנו יותר פעילויות. אנחנו תובעים מהמשטרה למצוא את הפושעים, לא אכפת לנו מה הלאום שלהם ומה המניעים שלהם. על המשטרה להביא אותם לדין כדי שאחרים ילמדו ואנחנו נוכל לישון בשלום בתינו".

פרטי החקירה של שתי ההצתות והממצאים הועברו לידי האגף המשפטי של כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים, ולהמשך חקירה ע"י משטרת ישראל .
 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?