דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 20 ביוני 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נטף חוגגת 35 שנה ואמנה חברתית חדשה

אמנה שמקדמת קהילה הרמונית. ניב ויזל (מימין) ורמי מתן

מאות תושבי נטף ציינו במוצאי השבת האחרונה (4/6) 35 שנים לייסודו של היישוב וחתמו על אמנה חברתית חדשה ומשותפת לכלל התושבים. האירוע התקיים במעמד מ"מ ראש המועצה ניב ויזל, יו"ר הוועד המקומי רמי מתן, הוגה ומייסד היישוב עודד מגידו, ומייסדי היישוב דליה מגידו, משה שיפמן, מרים שיפמן ורותי גורפיין.

במהלך הערב הנוסטלגי סיפרו מייסדי היישוב על אופן הקמתו בשנת 1982, ביוזמה פרטית של שלושה חברים מייסדים, שקנו את האדמה הפרטית מתושבים באבו גוש ועלו על הקרקע ללא אישור הרשויות, במתכונת של 'חומה ומגדל'.

"בתחילה הבאנו צריפים ובנינו את היישוב במו ידינו. אלה היו ימים שהתקלחנו ללא מים זורמים, שלא הייתה מערכת חשמל ביישוב, מקררים הופעלו על גז ומסרנו כביסה לקיבוץ מעלה החמישה", סיפר רמי מתן בהתרגשות, "רק לאחר חמש שנים היישוב הוכר והוכנה לו תכנית מתאר".

האמנה החדשה היא תולדה של תהליך חברתי שהחל לפני שנתיים ונועד לטפל במספר נושאים עיקריים ובהם תכנון יישוב לעתיד, יחסים בין אדם לחברו, דיון בעסקים בנטף ויחסי דתיים-חילוניים בקהילה מעורבת. במסגרת האמנה מתחייבים תושבי היישוב לערבות הדדית ואחריות קהילתית במטרה לבנות קהילה שיש בה מקום מיטיב לכולם, מתוך כבוד הדדי וסובלנות.

פרק מיוחד באמנה נוגע להתערבות של הקהילה המקומית בסכסוכים בין תושבי היישוב. האמנה מגדירה ועדה בת ארבעה חברי קהילה שיהיו מוכנים ללוות את המעורבים בסכסוכים בהתנדבות ובתום לב. שותפות ב'ועדת חברים' פתוחה לכל התושבים בנטף. "ישנם אמנם סכסוכים מעטים אך הוועד מעורב כמעט בכל סכסוך בין שכנים ומנסה למצוא פתרון טרם ההגעה לערוצים משפטיים", מספר רמי מתן, "היה כבר מקרה אחד שבו הצדדים לא הסכימו להצעת הוועד ובית המשפט אימץ בפסק הדין את הפשרה שהצענו לתושבים מלכתחילה". מתן, ציין כי קרוב ל-100% מהתושבים ובהם חברי אגודה, בנים ממשיכים, תושבים קבועים ושוכרים הגיעו לאירוע ורובם חתמו על האמנה.

בדברי הברכה שנשא מ”מ ראש המועצה הוא אמר: "תושבי נטף שותפים לחזון המועצה לבנות כאן במטה יהודה קהילה משגשגת, שרואה בעשייה המשותפת נר לרגליה. האמנה החברתית שייסדתם היא אבן דרך משמעותית בחיי התושבים, ותסייע בידיכם להטמיע את הערכים אותם הגדרתם אנחנו במועצה עומדים לצדכם ונסייע היכן שנידרש".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?