דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 09 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ניסיון חרדי לנקמה: בעלי כלבים ישלמו מס של אלפי שקלים

במפלגות החרדיות זועמים על שר האוצר, אביגדור ליברמן, אשר מקדם חוקים ותקנות הפוגעות באורח החיים החרדי. לדוגמא, ההחלטה למסות את הכלים החד-פעמיים וההחלטה (שבינתיים הוקפאה) שלא לסבסד מעונות יום להורים שלא מיצו את כושר ההשתכרות שלהם.

העסקנים החרדיים חיפשו כלי באמצעותו יוכלו להיפרע מהחילונים שמפריעים להם (ובעיקר מקרב יוצאי חבר העמים התומכים בליברמן) ומצאו – חיות המחמד ובראשם הכלבים. מרבית החרדים אינם חובבי חיות מחמד ואינם מטפחים כלבים או חתולים, ולכן גזרות ותקנות שנועדו להכביד ולהציק לבעלי חיות המחמד לא יפגעו ב"בייס" המצביעים החרדי.

וכך נולדה הצעת חוק של חברי הכנסת הליטאים משה גפני ואורי מקלב (דגל התורה) שבמרכזה הטלת מס גבוה על אחזקת כלבים, שלטענת הח"כים החרדיים "פוגעים באיכות הסביבה".

לפי הצעת החוק מוצע כי רישיון לאחזקת כלב יעלה 3,500 שקל, ורישיון לאחזקת כלב נוסף יחייב את הבעלים לשלם 7,000 שקל שילכו לקופת המדינה. בצעד של התחשבות, הציעו השניים כי מהחוק יוחרגו בעלי הכלבים שנועדו לשמירה או מוחזקים מטעמי בריאות, והם לא יחויבו במס.

גפני ומקלב כתבו בדברי ההסבר לחוק כי הוא "נועד להטיל אגרה סביבתית על מחזיקי כלבים. אגרה סביבתית זו תשקף את הנזקים והמחירים הסביבתיים הגדולים הנגרמים כתוצאה מגידול כלבים, ואשר פוגעים באיזון האקולוגי העדין שמסביבנו".

שני הח"כים הדגישו בדברי ההסבר שלהם, כי החוק מגיע בתגובה למס החד פעמי שהוטל בשנה שעברה ונועד לפגוע בעיקר במגזר החרדי שצורך כלים חד פעמיים. לטענתם, גידול חיות מחמד מגדיל את היקף פליטות הפחמן הדו חמצני בעולם ותורם להחרפת משבר האקלים העולמי.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) אמר בתגובה: "הכוונה האמיתית שעומדת מאחורי ההצעה ההזויה הזו היא תפיסה חשוכה בנוגע לגידול כלבים. יש לי רק דבר אחד לומר - לא יקרה".

בממשלה הנוכחית, כאשר המפלגות החרדיות נמצאות מחוץ לקואליציה ונעדרות מנוף ללחצים, הצעת החוק לא צפויה לעלות להצבעה, אך כידוע, בפוליטיקה הישראלית – הכל אפשרי.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?