דלג לתוכן העמוד
יום שני, 19 בנובמבר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ניצולת השואה לבני הנוער: "תבנו את החיים שלכם כאן בישראל"

פני בן עמי במרכז עם בני המשפחות באנדרטה ביער הקדושים

המרכז העולמי של בני ברית וקרן קימת לישראל קיימו היום יום השואה והגבורה, טקס יחיד במינו בארץ ובעולם, שהוקדש להוקרת פועלם ולהנחלת מורשתם של יהודים שהצילו יהודים אחרים במהלך השואה. הטקס נערך ביער הקדושים – "רחבת מגילת האש". בטקס השתתפו כ-300 טירוני מג"ב, חניכים של מכינות קדם צבאיות וכ-300 תלמידים מבתי ספר על-יסודיים בירושלים והסביבה. השנה התמקד הטקס בגבורתם של חברי הרזיסטנס היהודי בצרפת בהצלת אחיהם.

בטקס השתתפו המצילה פני בן-עמי (גיבורת הספר "המפקדת הקטנה" (1986) והסרט "המסע של פאני" (2017)); ממלא מקום שגרירת צרפת בישראל, פרדריק רוג'ה; ד"ר צילה הרשקו; יו"ר המרכז העולמי של בני ברית ד"ר חיים כ"ץ; מנהל המרכז העולמי של ארגון בני ברית בישראל, אלן שניידר ומנהל חטיבת משאבי אנוש בקק"ל, אלי אחי מרדכי.

פני בן עמי ריגשה את הנוכחים כשאמרה כי היא חולקת את אות המציל היהודי עם קבוצת הילדים שאותה הובילה פני במסע הבריחה מצרפת לשווייץ. פני פנתה אל הנוכחים ובמיוחד לתלמידים ולחיילים: "תטיילו בעולם ותספגו תרבויות חדשות, תלמדו, אבל תבנו את החיים שלכם כאן בישראל ומשפחה תקימו רק בארץ. כי כשלא יהיה טוב בגולה יזרקו אתכם. ישראל לעולם תהיה המקום היחיד הבטוח עבורכם."

במהלך הטקס הוענקו "אות המציל היהודי" על ידי המרכז העולמי של בני ברית והוועדה להוקרת גבורתם של המצילים היהודים בשואה ((JRJ לפני בן-עמי ולמצילים נוספים שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים אחרים.

פאני בן עמי (במרכז) ביער הקדושים

משה יוגב, חבר דירטוריון קק"ל: פאני בן עמי, שיושבת כאן היום, הפכה בעל כורחה לגיבורה כבר בעודה ילדה, כשהובילה את חבריה באומץ לב, דרך סיכונים בלתי אפשריים, מצרפת הכבושה אל חוף המבטחים של שוויץ. כמוה אנו מכבדים כאן, כבכל שנה, מצילים יהודים רבים נוספים, חברי הרזיסטנס הצרפתי ומצילים ממדינות נוספות, שבמקום להתרכז בדאגה לשלומם ולשלום בני משפחותיהם בחרו לפעול ולהסתכן כדי להציל את אחיהם מהתופת. פעולות ההצלה האלה מהווה מקור השראה וגאווה לכולנו, ובעיקר לבני הדור הצעיר: זו הדוגמה וזה המופת לסולידריות אנושית ויהודית, על פי הערך החשוב "כל ישראל ערבים זה לזה".

יו"ר המרכז העולמי של ארגון בני ברית, ד"ר חיים כ"ץ, אמר כי עד היום הוענק אות המציל היהודי לכ-200 מצילים שפעלו בצרפת, הונגריה, יוון, גרמניה, סלובקיה, יוגוסלביה,רוסיה, פולין, אוקראינה, איטליה והולנד – וזאת במטרה להוקיר את גבורתם של המצילים היהודים בשואה".

רשתות ההתנגדות היהודיות בצרפת במהלך מלחמת העולם השנייה פעלו בתקופה שבין כיבוש צרפת ביוני 1940 ועד ספטמבר 1944. כל אחת מהרשתות הוקמה כגוף נפרד ואוטונומי יחד עם זאת הן שיתפו פעולה ביניהן בפעילויות שונות ולעיתים קרובות חברים ברשת אחת פעלו גם במסגרת של רשת אחרת. הרשתות פעלו בתחומים מגוונים: הצלת אלפי ילדים ומבוגרים, הנפקת תעודות מזויפות, הברחת שיירות יהודים לשוויץ ולספרד, הקמת קבוצות גרילה בערי צרפת וקבוצות מאקי (פרטיזנים) בדרום צרפת. רשתות אלה התאחדו לארגון גג בשם "הארגון היהודי למאבק"(Organisation Juive de Combat-OJC) . מאות מחברי הארגון השתתפו בקרבות לשחרור צרפת לאחר הפלישה לנורמנדי והוכרו לאחר המלחמה על ידי השלטונות הצרפתים כחברי ארגון לוחם בנאצים וקיבלו עיטורי מלחמה. כ- 76.000 יהודים, המהווים כרבע מיהדות צרפת ניספו ושמותיהם רשומים על "קיר הניספים" בממוריאל בפריז. כשלושה רבעים מיהודי צרפת ניצלו". לרשתות ההתנגדות היהודית חלק חשוב בהצלה זו. על כך שילמה תנועת ההתנגדות היהודית בצרפת מחיר יקר: כמאתיים חברים נהרגו במהלך פעילותם המחתרתית.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?