דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נכנס יין יצא סוד

"יין ישמח לבב אנוש" נכתב בספר תהילים, והמשך הפסוק מעניק עוד משנה תוקף לרעיון במילים "לבב אנוש יסעד". אזור מטה יהודה מבורך בגפנים ויקבים רבים, ומבורך באיכות להפיק יין ולהשפיע שמחה לסביבותיו. פסטיבל היין המסורתי של אזורנו, המתקיים בימים אלה, הוא הזדמנות לחבור אל האיכויות הנאצלות של שמחה בצותא, וסעד זה לזה, להזכיר לעצמנו שהחיים יכולים להיות גם חגיגה

כיוון שבחלומות משתקפות חוויות רגשיות מעולמנו הפנימי, גם השמחה והחגיגה נכללת בתוכם. כך קורה שלעתים נפגוש את היין כמוטיב סימבולי/משלי, המייצג את איכויותיו.

בסיפורי חלום רבים מופיע היין ובגרסאות שונות – שתיית יין, בקבוקי יין, מסבאות יין ועוד.

לעתים ייצג היין בחלום את השכרות, בהיותו משקה המשכר את חושינו, ושיכרות זו נעה בסקלה מהקל אל הכבד: בין שיכרות קלילה המשרה שמחה/עליצות, דרך שכרות מינורית בערפול וטשטוש החושים, ועד להתמכרות תלותית כבדה (אלכוהוליזם), כאמצעי הכחשה ובריחה מהתמודדויות שהחיים מציבים עבורנו.

בבואנו לפענח את החלום חשוב להקשיב לסיפור החלום כולו, בכדי להבין לאיזו משמעות מיוחס היין בחלום, וכן כדי ליצור את ההקשר הנכון למציאות חייו של החולם.

מצורפים קטעים מחלומות להמחשת הרעיון. חלומות אלה הם מהסוג ה”משחרר", אשר משקפים חוויות רגשיות מעולמנו הפנימי במשלים וסימבולים, ותפקידם העיקרי הוא להציף את החוויה, לפרוק ולשחרר מתחים, לטובת בריאותנו הנפשית.

 

חדר מורים עליז

ח' מספרת: ... “בחלום נכנסתי לחדר המורים וכל המורות, כולל המנהלת, היו שיכורות לחלוטין... דיברו שטויות והתנדנדו מצד לצד. מחזה מטורף ! נהוג אצלנו לחגוג ב"הרמת כוסית", לציין יום הולדת, או אירוע כלשהו, אך בחלום זה היה הרבה מעבר לזה. זה לא היה עליז בכלל, אלא מזעזע"...

זוהרית: ח' היא מורה במקצועה גם במציאות, והחלום משקף כיצד היא מרגישה שהאווירה בצוות המורים, ובחסותה של המנהלת, חורגת מהאווירה המקצועית שהיא מצפה לה.

מתואר כיצד היא מזועזעת מהאווירה השיכורה, ומרגישה מבודדת ולא שייכת אליה (כולן שיכורות והיא מפוכחת).

ח' איננה מרגישה כשותפה להלך הרוח הכללי של הצוות, ואף מרגישה מפוכחת ביחס אליהן, אשר חושיהן היטשטשו (שיכורות), ומעבר לשליטה.

תפקיד החלום הוא בריפוי – הצפה ופריקת המתחים האגורים ברגשותיה. בנוסף, החלום מציע נקודת מבט גבוהה אל המצב, ללמדנו אילו קשיים ואתגרים עומדים בפניה במקום עבודתה.

 

ישיבה ביקב

ב' כותב: ...”בחלום הייתי צריך לפגוש משקיעים חשובים לעסק. משום מה, המזכירה קבעה לנו את מקום המפגש באיזו יקב שבו מתקיימות טעימות יין. למרות שזה נראה לי לא הגיוני לקיים ישיבות עסקיות ביקב, אני סומך מאוד על המזכירה שלי"...

זוהרית: החלום מתאר כיצד ב' מרגיש שהגיע העת לנהל את עסקיו (לרבות ישיבות) באוירה קלילה ומשוחררת יותר (יקב) ולסמוך על ההתנהלות שתזרום (ביוזמת המזכירה שהוא סומך עליה). החלום מטמיע בתוכו את העמידה מול השינוי האפשרי בגישה.

 

שיכורה מטרדות

נ' כותבת: ...”בחלום יצאתי מפגישה עסקית שבה הגישו יין ונסעתי שיכורה, במעלה מסלול לולייני... במטושטש ראיתי את הדרך, התנגשתי בגדרות הבטיחות, וכמעת דרסתי כלב שחצה את הכביש. ידעתי שיש לי עכברים במטען, ואני חייבת להגיע ליעד כלשהו, בשביל לשחרר שם את העכברים"...

זוהרית: יומיים לפני פגישה עסקית חשובה שעתידה להתקיים במציאות, מופיע חלומה הזה של נ' ושקף את החששות שלה לקראתה. החלום מתאר כיצד היא מרגישה שהפגישה עשויה לערפל את חושיה (שיכורה), לטעון אותה בדאגות שיכרסמו בתודעתה (עכברים ממשפחת המכרסמים במטען), באופן שהיא תמשיך להתנהל בצורה מסוכנת (נוהגת מטושטשת ומתנגשת בגדרות), ואף עשויה לפגוע ביחסים קרובים (כמעט דורסת כלב). כל זאת בהשפעת מטען הדאגות שהיא רוצה לשחרר.

 

מים בקשה, יין נתן לה

ה' מספרת: ...”בחלום נכנסתי הביתה והייתי כל כך צמאה, ורציתי לשתות. בן זוגי חסם לי את המקרר, ניסה למנוע ממני להוציא בקבוק מים, ובמקום זה הוא הושיט לי ייו... ואני משתגעת מצמא, מנסה להסביר לו שאני רוצה לשתות מים, ולא יין... והוא מתעקש"...

זוהרית: חלומה של ה' משקף את רגשותיה ומתאר כיצד היא צמאה למחווה רגשית (מים), אולם זוכה מבן זוגה למענה שאמור לטשטש את חושיה (יין) ואולי אף להטות את שיקול דעתה ביחס לרצונה המקורי. החלום משקף את החוויה המתסכלת של צימאון שאינו זוכה למענה. החלום עוזר לה להציף ולבטא את החוויות הרגשיות, לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים ברגשותיה. בנוסף אפשר לראות בתשקיף הרגשי הצעה לדייק את התקשורת עם בן זוגה ולבטא את רצונה בבהירות ונחישות, ולהרוות את צמאונה.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?