דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 26 במאי 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נמלת האש התגלתה במשתלות באזור ירושלים

  המשרד להגנת הסביבה מדווח על גילוי נמלת האש הקטנה בכמה מוקדים במשתלות באזור ירושלים. הציבור שרכש עציצים ושתילים מן המשתלות המוזכרות בתקופה האחרונה מתבקש לנקוט ערנות ולבדוק אם הם נגועים בנמלה.

במהלך סיורים שערכו מפקחי המשרד להגנת הסביבה בחודש האחרון, התגלו מוקדים של נמלת האש בשתי משתלות באזור ירושלים: משתלת פולק בסמוך ליישוב מסילת ציון, ומשתלת ירוק במדבר שביישוב תקוע.

המשתלות קיבלו הנחיות מהמשרד להגנת הסביבה על איסור מכירת צמחים מהאזורים הנגועים ונדרשו לטפל במפגעים עד להכחדת הנמלה משטחן.

לאור החשש כי הנמלה נמצאת ביישובי המועצה האזורית מטה יהודה, המועצה האזורית גוש עציון, ויישובים נוספים באזור סובב ירושלים, מדגישים במשרד כי זיהוי מוקדם של הנגע וביצוע פעולות מניעה והדברה עשויים למנוע המשך התפשטות הנמלה בסביבת השטח הנגוע.

דוד פולק ממשתלת פולק אמר בתגובה כי לא ברור עד עתה מהיכן הגיעה נמלת האש למשתלה: “לא ברור לנו איך הנמלה הגיעה אלינו. זו נמלה מיקרוסקופית וקשה לגלות אותה. יכול להיות שהנמלה הגיעה בתוך שקי כבול שמגיעים ממזרח אירופה או בתוך אדני רכבת שמיובאים לארץ מברזיל. השטח הנגוע בהיקף של כ-40 מ"ר, סומן, נסגר ועבר הדברה לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. צריך לציין שאנחנו בכלל לא עוסקים במכירה לקהל הרחב וכי המשתלה משמשת אותנו לעבודות הגינון והפיתוח שאנו מבצעים".

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. מדובר בנמלה בגודל מיקרוסקופי שקשה לאתר אותה בעין בלתי מזויינת. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואתי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה.

רשימת תכשירי הדברה בציון מיוחד שהם מיועדים להדברת נמלת האש הקטנה נמצאת במערכת חיפוש תכשירי הדברה באתר המשרד להגנת הסביבה. המשותף לכל התכשירים הוא כי הם פיתיון רעיל שהנמלים אוספות לקן וכך נפגעת גם המלכה – לא רק הפועלות.

כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגרים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגרים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע - מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. במקרים של נגיעּות מומלץ להזמין מדביר מוסמך שיעשה ניטור מקיף ויטפל בכל השטח.

המשרד להגנת הסביבה מבקש מהציבור לדווח על מפגעים סביבתיים ולהתקשר למוקדי החירום של הרשויות המקומיות או למוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה בטלפון *6911.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?