דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 06 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נר לי נר לי

את נרות חנוכה נפגוש כסימבול בחלומות, בין אם בחלומות של דתיים או של חילוניים, בין אם נחלם החלום בתקופת החג, או נחלם בזמן כלשהו אחר. נרות חנוכה מייצגים לרוב את נקודות האור ביחסים המשפחתיים.

חנוכה הוא חג של התכנסות משפתית, התאספות, כשמזג האוויר בחוץ מתקרר ובתוך הבית חם ונעים. בני המשפחה נאספים למפגש נעים, עם ארוחה טובה, סופגניות מתוקות, שרים ונהנים מאורן המרצד של הנרות.

בחלומות רבים ישתקפו גם הקשיים המורכבים שביחסים המשפחתיים, דרך סימבול החנוכייה והדלקת הנרות. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, יוצר תרחישים יצירתיים העולים על כל דמיון, משקף לנו בדרכו המופלאה את הלך נפשנו, ומאיר את ההיבטים העמוקים ביחסינו המשפחתיים.

 

מובאים כאן קטעים מחלומות שבהם מופיעים סמלים מהחנוכה. ראוי לציין שחלומות אלה לא נחלמו בחג, או בסמוך לתקופת החג.

מאחלת לכולנו למצוא את האור שבליבנו, כפי שמשתקף בחלומה המרגש של ר' המובא כאן בין היתר.

 

"חנוכייה לא נדלקת"

מ' כותב: ...”אני מנסה להדליק את הנרות, אבל הם מסרבים להידלק. מנסה שוב ושוב ומסתבר שהם פשוט מסרבים. אני כועס ומגלה שבעצם הבעיה היא שאף אחד מהם לא ניצב ישר במקומו כמו שצריך...”

זוהרית: פסקה זו בחלומו של מ' משקפת את החוויות הרגשיות ביחסים המשפחתיים ומתארת את הקושי שלו “להדליק" את היחסים עם בני משפחתו, בעוד הם מסרבים לשתף פעולה. מעניין לדעת כי במשפחתו של מ' יש 9 נפשות, כמספר הנרות בחנוכייה. החלום מציע לו לראות שאין מדובר בסירוב המופנה אליו אישית ונגדו, אלא משום שכל אחד מבני המשפחה עם הקשיים האישיים שלו, חוסר היציבות שלו, מגבלותיו שלו.

 

"לא הספקתי להגיע להדלקת הנרות"

ק' מספרת: …"והנה בחלום פתאום אני מגלה שהחמצתי את הדלקת נרות חנוכה בבית, שאני מאחרת ושאולי לא אצליח להגיע. זה מלחיץ אותי, ואני יודעת ששוב אני מאכזבת את ביתי"...

זוהרית: חלומה של ק' התחיל בשיקוף הלחץ הגדול הכרוך בעבודתה החדשה והמאתגרת, בעוד היא מוצפת במטלות, נרגשת מהחידושים וידיה עמוסות בעיסוקים. בהמשך מופיעה האפיזודה המצוטטת כאן. במציאות אכן העומס בעבודה גרם לק' לאחר לטקס סיום השנה בכיתה של ביתה. בתקופה זו היא גייסה לעזרה את חברתה למילוי מטלות הקשורות לביתה, וייסורי המצפון שלה רבצו על ליבה, כפי שהשתקף בפסקה זו מחלומה.

 

"השמש של החנוכייה חסר"

ד' כותב: ...”בחלום כל המשפחה מתכנסים להדליק את נרות החנוכה. אני מקבל את התפקיד להדליק ולברך. אני מתחיל בהדלקת הנרות, ופתאום מגלה שהחנוכייה פגומה – אין בה שמש, כאילו תלשו את החלק שבו אמור להיות השמש. זה נראה לי לא תקין, לא שלם...”

זוהרית: חשוב לציין שכחצי שנה לאחר פטירתו של אביו הופיע החלום הזה של ד'. בפסקה זו משתקפת תחושתו של ד' כיצד חסרונו של אביו, ראש המשפחה (השמש), צורם לו בכינוסים המשפחתיים. חסרונו של אביו מפריע לו (לא תקין), ופוגם מבחינתו בתחושת השלמות המשפחתית.

 

"חנוכיה מודרנית"

ג' כותבת: … “בחלום התכנסו כל בני המשפחה להדלקת נרות חנוכה. כל הטקס התקיים כסדרו, כפי שזכור לי מכל ההתכנסויות בחג הזה. שמתי לב אלא לתופעה מעניינת בחנוכיה עצמה. החנוכיה הייתה עתיקה, מסורתית, אבל הנרות היו בסגנון חדשני/מודרני... הם כבו ונדלקו בשלל צבעים, עם טכנולוגיה ממוחשבת... ועל זה אפשר לומר "חלום מדליק" ”...

זוהרית: קטע זה מחלומה של ג' מתאר כיצד היא מרגישה שהמשפחה שלה מגובשת ומתמידה בהתכנסויות המשפחתיות, כפי שהונחלו לה במסורת ארוכת שנים. יחד עם זאת היא מרגיש כי ביכולתם להכיל את הישן (חנוכיה עתיקה/מסורתית) עם התמורות והחידושים של העידן המודרני (חדשני/מודרני) - זוהי קבלה של מגוון האפשרויות (נרות בשלל צבעים) בפתיחות. החלום מתאר את ההתפעמות שלה מהתופעה.

 

נר אחד

ר' מספרת: …”חלמתי שאני עומדת להדליק חנוכיה ולא מוצאת נרות... אין. אני מתוסכלת ומרגישה שהזמן חולף ואולי אחמיץ את השעה. עד שאיכשהו (לא זוכרת בדיוק איך) הצלחתי למצוא שבריר של נר אחד, והבנתי שאין ברירה. אז הדלקתי את הנר הבודד והצלחתי ליהנות ממנו ומכך שעשיתי זאת בסופו של דבר.”

זוהרית: כששמעתי את חלומה של ר' התרגשתי עד דמעות. חשוב לציין כי ר' היא אשה בגיל 80+ גלמודה שנותרה אחרונה ממשפחה שניצלה בשואה, מעולם לא נישאה וללא משפחה משלה. החלום משקף את חוויית הבדידות המשפחתית שלה (אין נרות), וכיצד במאמצים מרובים היא מצליחה למצוא את הדרך (למצוא את הנר) להאיר את האור הבודד שנותר – האור שבליבה שלה.

 

חנוכה שמח וחלומות פז מוארים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?