דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נשים נוהגות בטוח יותר מגברים

נשים מעורבות רק ב-10% מהתאונות הקטלניות בערים בשנת 2019. מנכ"ל עמותת אור ירוק: יש לעודד נשים להצטרף למקצוע הנהיגה באוטובוסים ובמוניות

תפיסה נפוצה גורסת כי נהיגת נשים פחות בטוחה מנהיגת מגברים. עמותת אור ירוק מפרסמת לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול ב-8 למרץ נתונים המוכיחים, כי הסטיגמה הזו לא ממש נכונה ובמקרים רבים נשים דווקא נוהגות בטוח יותר. הנתונים החותכים והיקף הפערים מציגים תמונה ברורה אודות מי הנהג הבטיחותי יותר.

על פי נתוני עמותת אור ירוק (המבוססים על נתוני הלמ"ס), נשים נהגות היו מעורבות 10% בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2019 .

בשנת 2019 אירעו 166 תאונות דרכים קטלניות בערים, מתוכן רק ב-18 תאונות היו מעורבות נהגות. עוד נמצא כי בשנה החולפת היו מעורבות בתאונות דרכים בתחום הערים והישובים 3,772 נשים לעומת 9,749 גברים.

הנתונים של 2019 תואמים במידה רבה את הנתונים שנצברו במהלך העשור האחרון: מדי שנה נהרגות בתאונות דרכים בערים 10 נהגות ונהרגים 68 נהגים בממוצע, מדי שנה מעורבות בתאונות קטלניות בערים 23 נהגות ו-151 נהגים גברים בממוצע.

ברבות מהערים הגדולות – למעלה מפי שניים גברים מעורבים בתאונות מאשר נשים

בירושלים, למשל, בשנת 2019, אירעו 365 תאונות דרכים עם מעורבות של נהגת אישה ו- 1,259 תאונות דרכים בהן מעורב נהג גבר. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר בשנה החולפת הסתכם ב-592 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן חמש נשים נהרגו.

דוגמא נוספת, בשנת 2019 אירעו בתל אביב-יפו 477 תאונות דרכים עם מעורבות נהגת אישה ו- 1,398 תאונות דרכים עם מעורבות של נהג גבר. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2019 עומד על 567 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן שתי נשים נהרגו.

למרות הנתונים החותכים, המצביעים על כך שנשים מעורבות פחות בתאונות דרכים, סקר אור ירוק, מעלה כי הדיעה הרווחת היא שבטוח יותר לנסוע עם נהג-גבר.

בסקר שנערך באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" (2017) ונועד לבחון מה עמדות ותפיסות הציבור כלפי נהיגה של נשים לעומת נהיגה של גברים עלו התוצאות הבאות: 55% טענו כי הם מרגישים בטוחים באותה מידה, 38% מהנשאלים טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם נהג-גבר ורק 7% טענו כי הם מרגישים בטוח יותר לנסוע עם נהגת-אישה.

עוד עלה מהסקר כי כמחצית מהגברים (49%) מרגישים בטוחים יותר כאשר גבר נוהג, זאת לעומת כרבע (26%) מהנשים בלבד.

כשנשאלו מי לדעתם נהג טוב יותר, 41% טענו כי גבר נהג טוב יותר, 17% טענו כי אישה נוהגת טוב יותר ו-42% טענו כי אין הבדל.

על השאלה מה הכי מרגיז אותך בנהיגת של המין השני היו התשובות הבאות:

נשים:

56% מהנשים טענו כי הן לא אוהבות שגברים נוהגים מהר מדי.

10% טענו כי הן לא אהבות שגברים נוהגים בנתיב השמאלי שלא לצורך.

4% טענו כי נהיגה איטית של גברים מרגיזה אותם.

2% לא אוהבות את אופן ומשך החניה.

גברים:

30% מהגברים מתרגזים שנשים נוהגות לאט מדי

18% מתרגזים שנשים נוסעות בנתיב השמאלי שלא לצורך

10% לא אוהבים את משך ואופן החניה.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הנתונים מראים כי נשים נוהגות באופן בטוח יותר, מעורבות פחות בתאונות דרכים וגם נוטלות פחות סיכונים במהלך הנהיגה. לאור זאת מדינת ישראל צריכה לעודד יותר ויותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה בעיקר בתחבורה הציבורית הסובלת ממחסור של אלפי נהגים. עידוד נשים לנהוג באוטובוסים ובמוניות יביא להעסקה של נשים רבות, יצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים וגם יגרום לירידה בתאונות הדרכים".


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?