דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סוכות ורוח נדודים

צילום מתן לנציאנו.

אצל חולמים רבים מתרחש אירוע החלום, או חלקים ממנו, בתוך סוכה, או אוהל. זה יכול להראות מתמיה כשבמציאות לא חל חג הסוכות, אין לחולם תכניות להקים אוהל, הוא לא יוצא לחופשות במאהלים, ואין רלוונטיות למציאות שלו.

במדור זה בחרתי להתמקד במבנים המופיעים לעתים בחלומות: הסוכה ומושג ה"אוהל" כסימבולים בחלומות.

הסוכה והאוהל הם מבנים ארעיים וכסימבולים בחלומות הם מייצגים ארעיות, זמניות, משהו קצר טווח, או תקופתי.

הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, משקף בחלומות את הלך רוחנו במשלים וסימבולים ובתרחישים שעולים על כל דמיון. מובאים כאן קטעים מחלומות כדוגמה להמחשת הרעיון.

 

"סוכות?”

ב' כותבת: בחלום אני עולה לגג של בניין שהוא כנראה העבודה שלי. שם על הגג יש שתי סוכות גדולות ובתוך כל סוכה ערוך שולחן גדול עם כלים מסודרים להפליא על מפות לבנות. חושבת לעצמי שזה מאוד יפה מצידם שסידרו עבורי שולחן. מה שזכור לי במיוחד, הוא שעל כל אחד מהשולחנות היו צנצנות דבש. בסופו של החלום אני שואלת את עצמי: איך ייתכן? הרי עכשיו בכלל לא חג סוכות...

 

זוהרית: החלום מתאר חוויות רגשיות ומשקף תחושתך כיצד את מתבוננת מגבוה (גג בניין) על עבודתך. מתברר שיש לך שתי מסגרות של עבודה במקביל, אשר בכל אחת מהן את מחויבת באופן חלקי (שתי סוכות=מבנה זמני/ארעי), או שאת מתפקדת בהן כפרילנסרית.

משתקפת תחושתך כי הסידור/המערכת הזה בשתי מסגרות שונות בצורה פחות מחייבת, טוב ונוח מבחינתך (מפות לבנות), באופן שמאפשר לך ליהנות מיתרונות החופש וחוסר המחויבות המגבילה לעבודה אחת קבועה ומסודרת. את מרגישה שאינך עובדת קשה מידי (“מלקקת דבש", כפי שאומרים על מישהו שלא עמל קשות), ופנויה ליהנות ממנעמי החיים המתוקים, מעבר להישרדות הקיומית (דבש = מזון שאיננו בסיסי לשובע, אלא ממתיק כתוספת).

בסופו של החלום, כשההכרה מתעוררת להבחין ב"חוסר ההגיון" של החלום, מסתננת המודעות שלך לזמנים שבמציאות ועולה השאלה שלך "איך ייתכן?...”

החלום מעניק מבט גבוה על תחושת הנוחות שלך עם עבודותייך. מטמיע בתוכך את השלווה והשלמות עם המצב, בו המערכת המשולבת של שתי עבודות מקבילות כשלכל אחת מהן את מחוייבת באופן חלקי. החוויה נעימה מבחינתך, וטעמם המתוק של החיים לרשותך.

הערה: לאחר שב' קיבלה את הפענוח לחלומה, התברר כי אכן היא עובדת בשני מקומות מקבילים כפרילנסרית... הפענוח דיבר אליה, וחיזק אותה בשלמות עם המצב.

 

אוהל אירועים

ד' כותבת: …”בחלום הייתי עם בעלי לשעבר באוהל. בישלנו ביחד אוכל בסירים גדולים וחילקנו לאורחים"...

זוהרית: ראוי לציין כי במציאות שלה ד' נערכת לקראת חגיגת בר-המצווה של בנה. לצורך החגיגה היא ובעלה לשעבר חברו יחדיו לשיתוף פעולה על מנת להעניק לבנם המשותף את מלוא תשומת הלב ביום חגו.

החלום משקף את רגשותיה של ד' כיצד בכוחות משותפים עם בעלה לשעבר, הם נרתמים לצורך השעה (באוהל - זמני) להזין (להאכיל) את האירוע המשפחתי (אורחים).

החלום עוזר לד' להשלים עם הרעיון של שיתוף פעולה זמני עם בעלה לשעבר ומטמיע בתוכה את ההסתגלות לרעיון.

 

מבחני שדה

ג' כותבת: … “ראיתי את עצמי בתוך אוהל גדול עם כל חבריי ללימודים. לא ראיתי מי הם בדיוק, אבל הם היו נוכחים, וידעתי זאת. היה משחק אתגרי כלשהו בין הקבוצות והיינו צריכים לבצע משימות משונות, כמו להשחיל חבלים בלולאות... אני הצלחתי לא-רע לעמוד במשימות"...

זוהרית: במציאות שלה ג' לומדת באוניברסיטה, ולאחרונה נאלצה להכין פרויקט משותף עם חבריה ללימודים, והנה מופיע החלום הזה ומשקף את רגשותיה.

החלום מתאר כיצד היא עומדת בפני אתגרים בלימודים (עם חבריה ללימודים במשחק אתגרי). התקופה לחוצה ותובענית, אך זמנית (באוהל) והיא אופטימית ביחס ליכולתה לעמוד במשימה.

החלום מבטא, מציף ופורק את המתחים האגורים ברגשותיה, ומעניק נקודת מבט גבוהה אל המצב, ממנו ניתן להבין כי מדובר בתקופה מאתגרת מבחינתה של ג', כשהאופטימיות לצידה.

 

ויכוחים באוהל

א' כותבת: …”בחלום שלי ישבתי באוהל עם ילדים מהכיתה שלי. חברה כלשהי התחילה לנזוף בי, חברה אחרת הצטרפה, ואז... אין לי מושג איך זה קרה אבל כולם שם היו נגדי. אני אפילו לא יכולה להצביע על סיבה, אבל הייתה לי תחושה שכולם עושים יד אחת כדי להשפיל אותי. מרוב כעס יצאתי מהאוהל וברחתי... היה שם כלב חמוד שחיכה בפתח והוא המשיך לרוץ איתי"...

זוהרית: א' היא תיכוניסטית ומטבע הדברים חשופה לדינמיקה חברתית מאתגרת. חלומה משקף את רגשותיה ומתאר כיצד לעתים, או בתקופה מסויימת (באוהל), היא מרגישה "על המוקד" בדינמיקה החברתית, כשמופנה אליה כעס מכל עבר (כולם נגדה). החלום מתאר כיצד התהליך מוביל אותה למחות ולצאת ממעגל ההשפלה (בורחת מהאוהל), ולמצוא חברה עם מי שנאמן לה (כלב), וחפץ בחברתה לדרך.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?