דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 30 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סוכן המוסד שהציל את חייו של חאלד משעל: הרקטה פגעה 50 מטר מביתי

כמה סימבולי: מטח הרקטות שנורה לעבר מטה יהודה פגע בסמוך לביתו של ד"ר מישקה בן דוד, תושב רמת רזיאל ששימש בעבר בתפקידים בכירים ב"מוסד" והיה מעורב בנסיון החיסול הכושל של יו"ר הלשכה המדינית של ארגון הטרור

מטח הרקטות שירה ארגון החמאס למטה יהודה לפני שבועיים היה מכוון לפגוע באזרחי ישראל ולהרוג בהם ככל האפשר , מזימה ששירותי הביטחון הישראליים נלחמים כנגדה מאז קום המדינה . באופן סמלי , התפוצצה אחת הרקטות בסמוך לביתו של סוכן המוסד לשעבר , ד " ר מישקה בן דוד , אשר בשנת 1997 מסר לשירותי הביטחון הירדניים את הנסיוב שהציל את חייו של חאלד משעל , יו " ר הלשכה המדינית של ארגון הטרור הקיצוני .

ד " ר מישקה בן דוד מתגורר במושב רמת רזיאל . בערב יום שלישי (8.7) התכוננו אזרחי ישראל ליהנות ממשחק כדורגל בין ברזיל לגרמניה , אך לארגן הטרור היו תכניות אחרות בעבורם .

מטח הרקטות שנורה בסביבות השעה תשע וחצי בערב לכיוון מטה יהודה כלל ארבע רקטות , שתיים מהן יורטו על ידי מערכת " כיפת ברזל ", אחת פגעה בשטח פתוח בסמוך למושב מבוא ביתר והאחרונה פגעה במושב רמת רזיאל . למרבה המזל , פגעה הרקטה בחצר של אחד הבתים במושב , כ -50 מטר מהבית עצמו . הפיצוץ האדיר העיף רסיסים לכל עבר מהם נפגעו כעשרה בתים . בארבעה בתים נרשמו פגיעות ניכרות , אחד מהם של בן דוד .

על הפגיעה סיפר מישקה בן דוד לעיתון " בקיצור ": " הייתה אזעקה ויצאתי לכיוון של הבית של בתי כדי לעזור עם הנכדים . אז היה פיצוץ , ממש כמה עשרות מטרים מהבית שלי . כשחזרתי הביתה מצאתי שהחלונות שפונים לכיוון הפיצוץ מנופצים ורסיסים חדרו לתוך הבית . יש הרבה פגיעות הדף ".

לדבריו , ועד המושב התכונן היטב לקראת האירועים הביטחוניים " הוועד פתח את כל המקלטים והכשיר אותם , התקין ארונות כיבוי חדשים , וארגן את המקום מאוד יפה . אנו חשים כי הקהילה תומכת ומחבקת אותנו , קיבלנו הרבה טלפונים והצעות לעזרה ".

יו " ר הוועד של מושב רמת רזיאל , ( סא " ל במיל .) ברוך פלד , אמר כי היה " פיצוץ נורא , כ -70 מטר בלבד מהבית שלי . שני תושבים שלנו שצפו על הפיצוץ ממרפסת הבית פשוט עפו מהמקום . אני מעריך את ראש הנפץ בעשרה ק " ג חומר נפץ ".

השבוע פרסם מישקה בן דוד מאמר בעיתון " ידיעות אחרונות " ובו קרא למנהיג החמאס , חאלד משעל , להשלים עם קיומה של מדינת ישראל ולחתור לשלום איתה . במסגרת המאמר גילה בן דוד כי הוא היה זה שמסר את הנסיוב שהציל את חייו של הטרוריסט , לאחר שנסיון החיסול שלו ברבת עמון נכשל ושני סוכני מוסד נתפסו על ידי שירותי הביטחון הירדניים .


נסיון חיסול שנכשל


ביולי 1997 ביצעו פעילי הזרוע הצבאית של החמאס פיגוע רצחני בירושלים . ראש הממשלה דאז , בנימין נתניהו , שהיה להוט מאוד להוכיח כי הוא נלחם בעוז בטרור , הגיע עם הקבינט המדיני - ביטחוני להחלטה שיש לפגוע במנהיגי חמאס . לאחר דיונים הוחלט כי חאלד משעל הוא היעד להתנקשות . נתניהו לא התייעץ בעניין זה עם שר הביטחון , עם ראש השב " כ או עם ראש אמ " ן‏

בעקבות דרישת ראש הממשלה להתנקשות בדרך שקטה , שלא תעורר התקהלות והמולה , הוחלט להשתמש בנגזרת של סם הרדמה חזק , אשר כמה טיפות ספורות שיבואו במגע עם העור מספיקות לגרום למותו של משעל .

התוכנית שגובשה הייתה ששני סוכנים יתקרבו אל משעל מאחור , ובזמן שאחד מהם יפתח פחית משקה תוסס שנוערה היטב , השני יתיז על משעל את הרעל הקטלני שנבחר . אנשי היחידה הטכנולוגית הציעו לסוכנים ליטול עמם סם שכנגד לרעל למקרה הצורך .

פיגוע נוסף של ארגון החמאס שבוצע בחודש ספט מבר גרם להגברת הלחץ של ראש הממשלה על " המוסד " לביצוע התוכנית בהקדם האפשרי . בבוקר 25 בספטמבר 1997 יצא הצוות למבצע ההתנקשות . בשל החיפזון והלחץ מצד ממשלת ישראל , הספיק הצוות לבצע רק מעקב אחד אחרי משעל בדרכו מהבית למשרד בבוקר , ולא ידע כי מדי פעם נוהג משעל ללוות את ילדיו לבית הספר .

כאשר התקבל האישור על הגעתו של משעל למשרדי החמאס , החלו הסוכנים להתקרב לעברו . משעל יצא ממכוניתו וצעד לעבר המשרד , הסוכן התקרב אליו ובידו המזרק עם הרעל , בשלב זה סובב משעל את ראשו לעבר בתו , והרעל שכוון לעורפו פגע באוזנו .

משעל הבין שחייו בסכנה ורץ לעבר מכוניתו , בעוד הסוכנים רצים לעבר רכב המילוט . פעיל חמאס , הבחין במתרחש רדף אחר הסוכנים ותקף אותם , התקיפה יצרה המולה ברחוב , שוטר ירדני שהוזעק למקום חילץ את הסוכנים מההמון והוביל אותם לבירור בתחנת המשטרה , שם נעצרו השניים , ובמהרה הסתבר כי הם למרות הדרכונים הקנדיים שנשאו איתם הם אינם אזרחים קנדיים .

עם היוודע הכישלון לנתניהו הוא שלח את ראש " המוסד ", דני יתום , לשיחה עם חוסיין מלך ירדן . נתניהו פקד עליו " לוותר על הכול " בשביל הצלתו של משעל . בשיחה שטח יתום בפני חוסיין את כל האמת , וזה הודיע ליתום כי אם ימות משעל יהיה עליו לגזור על שני סוכני " המוסד " עונש מוות . אחד המשתתפים במבצע , מישקה בן דוד , שבידיו היה הסם שכנגד הרעל ושהה בירדן , קיבל הוראה למסור את הסם שכנגד לירדנים כדי להציל את חייו של משעל , וכך אכן נעשה .

כישלון המבצע והאופן הבלתי שקול שבו נענה " המוסד " ללחציו ההיסטריים של ראש הממשלה , בנימין נתניהו , גרמו לזעזוע במוסד . שלוש ועדות חקירה שמונו לבדוק את הנושא , בהן ועדת צ ' חנובר , הטיחו ביקורת קשה במוסד .


קריירה ספרותית


מישקה בן דוד , 64, שירת בצה " ל כ קצין מודיעין ביחידה 848, ובין היתר פיקד על מחלקת האזנה ניידת במלחמת יום הכיפורים ועל בסיס החרמון מתום מלחמת יום הכיפורים לאורך מלחמת ההתשה עם סוריה .

שימש כשליח קהילתי מטעם ההסתדרות הציונית בארה " ב , וניהל עבור החברה למתנ " סים את מרכז המידע והתכניות הארצי . בשנת 1989 קיבל תואר דוקטור בספרות עברית מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים . עבודת הדוקטורט שלו נושאת את השם " רומן מלחמת העצמאות : 1958-1949".

בין השנים 1987 ל -1999 שירת ב " מוסד " בתפקידי שטח , מודיעין ופיקוד והגיע בו לדרגה גבוהה . בין היתר כיהן כראש מחלקת המודיעין של יחידת קיסריה . על חוויותיו במוסד כתב במספר ספרים ובהם : " מפגש בברלין ", " אהבה אסורה בפטרבורג " , " ביקור אחרון במוסקבה " ו " תחנה סופית אלג ' יר " שעלילותיהם סובבות את " המוסד " וסוכניו . על החוויה שכרוכה בניסיון החיסול הכושל של חאלד משעל כתב בספר " דואט בביירות " ( ראה בנפרד ).

כיום בן דוד מתמסר לקריירה שלו כסופר . הוא הוציא עד היום 15 ספרים ובהם ספרי מתח וריגול , ספרי פילוסופיה ( הוא מומחה באקזיסטנציליזם ) ורומנים . בשנת 2003 זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים .

כאמור , בן דוד מתגורר משנת 1983 במושב רמת רזיאל , שם הקים וניהל חוות סוסים . הוא נשוי לשינה , מטפלת ברפואה סינית , ואב לשלושה , הבת ד " ר שירי בן - נאים , פסיכולוגית המתגוררת אף היא במושב , והבנים רגב ועומר .


יובל רובין

rubin67@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?