דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 02 ביולי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סוף עידן הלולים המיושנים

משרדי החקלאות והאוצר הגיעו להסכמות עם מגדלי העופות המטילות לקידומה של הרפורמה בענף הלול, ולביסוסו של הענף בשנים הקרובות, והסכם נחתם בין הצדדים בשבוע שעבר (15.6) .

לפי ההסכם, התכנון בענף ההטלה יסתיים תוך 10 שנים, כאשר שר החקלאות יהיה רשאי, באם יהיה צורך, להאריך את התקופה בשלוש שנים נוספות. במקביל יירד המכס על ייבוא ביצים ב-50% באופן מיידי, ל-15 אג', ובהמשך ל-14 אג'. לאחר סיום התכנון בענף, יופחת המכס ל-10 אג' לביצה.

במקביל, הוסכם כי מחיר הביצה יעלה בתחילת חודש יולי ב-4.3 אג' לביצה וכי עד לאחר חגי תשרי, לא יפנו המגדלים לוועדת המחירים בבקשה להעלאה נוספת של מחיר הביצה. עוד הוסכם, כי הענף יתמוך בתיקון הארכת תוקף חיי המדף של הביצים ל-28 ימים במקום 21 ימים כיום.

כמו כן, המגדלים יתמכו באישור תקנות המעבר ללולים נטולי כלובים. כל זאת במטרה לספק לתושבי ישראל ביצים בריאות הבטוחות לשימוש, לטובת שמירה על בריאות הציבור, בריאות בעלי החיים ורווחתם. לולים שביצעו התאמות ללולים מודרניים יכולים להמשיך ולפעול 15 שנים נוספות, לפני שיעברו לגידול נטול כלובים.

ענף ההטלה ישודרג בהיקף של כ-760 מיליון שקל, על מנת לקדם את המעבר ללולים ללא כלובים, עם זאת, מגדלים שיבחרו לצאת מהענף יקבלו פדיון של עד 100 מיליון שקל בהתאם למספר הביצים במכסה לפי מחיר ביצה של 1.5 שקל. (צילום: ישראל פרקר)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?