דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 02 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הנזק מהשריפה עצום, ליער ייקח 20 שנה להשתקם"

בשירותי הכיבוי ובקק"ל חוששים מנובמבר שחון ויבש: אלו חודשים אפילו יותר מסוכנים מהקיץ החם שעבר עלינו

הדליקה שפרצה בסוף השבוע בהרי הסטף שליד ירושלים, העלתה באש יותר מ-2,000 דונם של חורש טבעי ואף שרפה לחלוטין כבאית בשווי של כ-2 מליון שקל. לקראת מוצאי שבת הושגה שליטה על האש, אבל האש חזרה לבעור ומאמצי הכיבוי נמשכו גם במהלך היומיים הראשונים של השבוע.

מרשות הכיבוי וההצלה נמסר כי בפעולות הכיבוי השתתפו 60 צוותי כיבוי בפיקוד מפקד תחנת בית שמש, טפסר ראובן יצחק, מתוגברים בשמונה מטוסי כיבוי שביצעו 148 גיחות במהלכן הוטלו 72 קוב של חומר מעכב בעירה. נציב הכבאות וההצלה רב טפסר דדי שמחי ומפקד מחוז ירושלים טפסר בכיר משה סויסה עקבו מקרוב אחרי פעולות הכיבוי מחפ"ק שהוקם בסטף.

יערני קק״ל דיווחו כי השריפה התקיימה בשלושה מוקדים שונים, וכי פעולות הכיבוי נתקלו בקשיים רבים מכיוון שאזור השריפה הינו אחד האזורים המשופעים והתלולים בארץ, והעבירות בו מאוד קשה.

רכז קהילה ויער באזור הרי ירושלים בקק"ל, גידי בשן, התראיין בתחילת השבוע באולפן YNET וסיפר על השריפה: "ביום חמישי בבוקר קיבלנו דיווח על עשן בחלק המערבי של הר איתן, הר שבצד המזרחי שלו נמצא אתר הסטף. הוצאנו לשם מייד כוחות כיבוי גם של קק"ל וגם של שירותי כיבוי, השתלטנו על האש. באופן מפתיע, לאחר שש שעות בנקודה לא רחוקה משם, התחילה להתפשט אש הרבה יותר חזקה. היא בעצם גרמה לשריפה הגדולה שאותה מנסים לכבות כבר שלושה ימים, בעצם גם ברגעים אלה".

בשן תיאר את השריפה כ"קטסטרופלית". לדבריו, "זה יער - אחד היפים ביותר בהרי ירושלים, גם של אורנים נטועים וגם של חורש טבעי מפותח ביותר, באחד הוואדיות היפים ביותר, נחל צובה. אנחנו עדיין לא יודעים מה ומי אם בכלל הדליק את השריפה. זאת עבודתם של חוקרי השריפות של שירותי הכיבוי. אני מקווה שהם ימצאו את התשובה, אבל לא בטוח".

להערכת בשן לשיקום היער יידרשו 10-20 שנים: "באמצעות השריפה עץ האורן זורע את עצמו ברוב המקומות ויגיע לגודל שבו הוא נמצא היום. זה יער שניטע בסוף שנות ה-60, תחילת ה-70, אז אפשר לעשות חשבון כמה שנים יידרשו להגיע למצב הזה. הצומח הטבעי לעומת זאת יכול לעשות את זה תוך 20-10 שנים".

לדבריו אם לא יירד גשם משמעותי בחודש נובמבר, יש סיכוי גדול לעוד שריפות בגלל חילופי מזג האויר, רוחות מזרחיות. "אלו חודשים אפילו יותר מסוכנים מהקיץ החם שעבר עלינו. אנחנו נערכים בכוחות מוגברים בשיתוף חברינו משירותי הכיבוי, מבצעים בלי הפסקה קווי בידוד, דילולים של היער, הרחקת היער מהיישובים ומהכבישים, כדי להקטין את הנזק לפחות לרכוש וחס ושלום לנפש שעלול לקרות בשריפות הבאות".

אחד מהיערות היפים ביותר בהרי ירושלים. השריפה באזור הסטף

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?