דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סכנת הלישמניה: שפני הסלע ידוללו - בע"ח נגועים יישמרו בבידוד

שפן סלע (צילום: ניר אוהד, מתוך אתר פיקיויקי)

מחלת הלישמניה ממשיכה להטריד ולאיים על בריאות הציבור בישראל. בשבוע שעבר האריך השר לאיכות הסביבה את ההיתר לירות בשפני סלע כדי לדלל את אוכלוסייתם, וזאת עקב העובדה שהם נשאים של מחלת הלישמניה. השבוע הסכים משרד החקלאות להיענות לדרישת עמותות בעלי החיים, ולהפקיד בידיהם בעלי חיים הנגועים בלישמניה, וזאת בתנאי שיישמרו בבידוד כל ימי חייהם ולא יהיו במגע עם בני אדם ועם חיות אחרות.

כזכור, מחלת הלישמניה התפרצה לפני כשנה. אחת הסיבות להתפרצות המחלה היא התפשטות של שפני הסלע, שהם נשאים של המחלה, באזורים שונים בארץ ובמיוחד באזור ירושלים. שפני הסלע הם חיית המאגר לזבוב החול, אשר מעביר את מחלת "הלישמניה טרופיק" שגורמת לפצעים קשים וצלקות בגוף במקרה של עקיצות.

על-מנת להתמודד עם תופעת הלישמניה ביתר יעילות, גיבשה רשות הטבע והגנים מתן היתר כלל ארצי למשך עד שלוש שנים, המאפשר ירי בשפני הסלע. ההנחיה אושרה על ידי השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין. ההיתר הוא כללי, וכולל היתר ירי ולכידה של שפני סלע במקומות ישוב עד 500 מטר מהבית האחרון. ההיתר יאפשר לציידים בעלי רישיונות ירי קיימים לפעול באופן מיידי. הירי ייעשה בכפוף לכל דין ובהתאם להנחיות הנדרשות. ההסדר יחול גם בשטחי איו"ש.

בנוסף, יימשך הטיפול בהפחתה ומניעה של הגעת שפני הסלע לישובים וסביבתם בתקציב של 40 מיליון שקל שהקצה לנושא זה השר להגנת הסביבה, כסיוע לרשויות הרלוונטיות שבשטחן נמצא המפגע.

 

לישמניה בבע"ח

 

השבוע (9.10.18) התקיים דיון בבית הדין לעניינים מינהליים בנושא הלישמניה, במהלכו הסכים משרד החקלאות, בהמשך להמלצת בית המשפט, להציג בפני עמותות בעלי החיים את דרישות המתקן שיש להקים, לצורך החזקת בעלי החיים שנחשפו למחלת "לישמניה אינפנטום" הגורם ל-"לישמניאזיס ויסצרלית". יצוין כי אין מדובר בטפיל הלישמניה שגורם ל"שושנת יריחו”, אלא במחלה קשה ומדבקת לבעלי חיים ולבני אדם, שפוגעת באיברים פנימיים ומסוכנת עד מוות, במיוחד לתינוקות ולאוכלוסיות עם מערכת חיסונית מוחלשת.

בתחילת שנות ה-2000 נפטר תינוק כתוצאה ממחלה בעקבות הידבקות מהטפיל. ככלל, טפיל זה אינו נפוץ בכל הארץ, אך הוא עלול לעבור מחיות נגועות אל בני האדם ולבעלי חיים אחרים דרך זבובי חול.

העמותות יידרשו להחזיק את בעלי החיים הנגועים במתקנים מבודדים, מכוסים בבד אטום שימנע את כניסת הזבובים, מעבירי המחלה. המשמעות בפועל של הקמת מתקן זה היא שבעלי החיים ישהו בו לכל חייהם בבידוד, ולא ניתן יהיה למוסרם למשפחות מאמצות.

במשרד החקלאות הדגישו כי בעלי החיים נגועים מהווים סכנה ועלולים להפיץ את המחלה בחלקים נוספים בארץ. על כן, לדעת מומחי המשרד יש להמית את בעלי החיים שנחשפו למחלה. כאמור, בהתאם להמלצת בית המשפט, הגורם המוסמך במשרד החקלאות יבחן את האפשרות של העמותות להקים מתקן מבודד העומד בדרישות שיציב לשם כך.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?