דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בנובמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סמים – כבר לא מילה גסה

מחקרים חדשים בחומרים משני תודעה מראים את מה שתרבויות מהעולם השלישי ידעו זה שנים רבות: בשימוש מבוקר ונכון ניתן להשיג דרכם ריפוי גופני ונפשי

33.jpg

לאחרונה פשטה המשטרה על ביתו של ניסים קריספיל, תושב תירוש, והחרימה מגג ביתו כמות עצומה של שיחי קנאביס במשקל העולה על 100 קילוגרם. קריספיל, שכתב מספר ספרים על צמחי מרפא בישראל, טען שמדובר בניסיון לבצע מחקר בזן מסוים של קנאביס לצורך עזרה לחולי סרטן סופניים. רבים מהמגיבים לכתבה הביעו תמיכה בקריספיל ואף תקפו את חברות התרופות על כך שהם מערימים קשיים על הכנסת צמח הקנאביס כחלק אינטגרלי ממערך הריפוי בארץ.

כמי שגדל על פרסומות של הרשות למלחמה בסמים, המילה 'סמים' מעלה קונוטציות של התמכרות, פשע, הרס עצמי, סכנה ופחד. חלק מהדברים הללו נכונים אבל הם רק חלק קטן מן האמת.

המונח 'סמים לא חוקיים' (בניגוד לתרופות מרשם) מתייחס לקבוצה גדולה של צמחים וחומרים השונים בפעולתם זה מזה. ישנם סמים המשפיעים על מצב הרוח וכאלו שמשנים את מצבי התודעה, יש ממריצים ויש מדכאים ועוד סוגים שונים ויש כמובן את הסמים הממכרים (אך רובם אינם כאלו).

אנו מכירים כל מיני התמכרויות: אלכוהול, מין, רשתות חברתיות ועוד. הסמים אינם רע מוחלט אלא משהו יותר מורכב. הסם עצמו אינו הבעיה העיקרית אלא אופן השימוש בו, התדירות, ההקשר ומה המטרה של השימוש.

הניסיון להפוך את הקנאביס לחוקי נמשך כבר שנים רבות ומפלגת 'עלה ירוק' אף ניסתה כמה פעמים להיכנס לכנסת במטרה להפוך את הקנאביס לחוקי. למצדדים במהלך זה יש המון סיבות מדוע זה כדאי ונתונים על התועלת הכלכלית למדינה כאשר זה יקרה. אך, בצד זה, יש גם צדדים שליליים שעליהם מדברים פחות.

אמנם בקנאביס אין חומרים ממכרים אך ישנם אנשים, צעירים בעיקר, המעשנים קנאביס באופן יום-יומי על מנת להקהות את הרגשות שלהם ולא להתמודד עם קשיים מסוימים. ישנם גם צעירים הנמצאים בקבוצת סיכון אשר מחלת הסכיזופרניה עלולה להתפרץ אצלם בעקבות עישון קנאביס.

רבים מאשימים את חברות התרופות על כך שלא נעשה שימוש גדול יותר בקנאביס לצורכי ריפוי, מכיוון שחברות התרופות לא יכולות לרשום פטנט על חומר שהוא טבעי. לאחרונה נרשם בארץ הישג מרשים כאשר חברת 'סאיקי מדיקל' יצרה משאף קנביס שחוסך לכל החולים הזקוקים לקנאביס הרפואי את הצורך לעשן ומצד שני מאפשר לחברות התרופות למכור מוצר מקורי – משאף וטבליות של קנאביס. חברת טבע תהיה המשווקת והמפיצה של המשאף והטבליות. בכך, לראשונה, נכנס הקנאביס הרפואי לעולם הפארמה. בעתיד יצטרפו חברות תרופות אחרות למהלך מכיוון שיש בו פוטנציאל כלכלי ענק.

הישג מכובד נוסף, שאירע לאחרונה, הוא שמינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) אישר השבוע להתחיל בשלב השלישי והאחרון בטיפול בפוסט טראומה על ידי MDMA , החומר הפעיל של האקסטזי. השלב השלישי אומר שניתן להתחיל בניסויים נרחבים בבני אדם, זאת לאור ההצלחות המרשימות שהגיעו אליהן עד עכשיו במדינות שבהן החלו בניסויים האלו, ביניהם גם בארץ, בבאר יעקב.

כמדינה שבה אחוזי נפגעי הפוסט-טראומה הוא מהגבוהים בעולם, זו בשורה של תקווה להרבה מהנפגעים. התנונים מראים כי הטיפוליםה פסיכולוגיים הראו על שיפור במצבם של כ-20% מנפגעי הטראומה, בעוד ששילוב של ה-MDMA בטיפולים הפסיכולוגיים שיפר א מצבם של 80% מהנפגעים !

לא הרבה יודעים אבל חלק גדול מהסמים משני התודעה, כגון הL.S.D והMDMA החלו את דרכם בתור תרופות פסיכיאטריות טובות יותר מהתרופות הפסיכיאטריות המקובלות. היתרון הגדול שלהם הוא שאין צורך בשימוש יומיומי אלא בשימוש חד פעמי או דו פעמי בלבד.

בהשפעת דור "ילדי הפרחים" בארה"ב החלו רבים מחומרים אלה להיות בשימוש הציבור הרחב אך המימסד השמרני האמריקאי ראה זאת כאקט של פריקת עול ומרדנות מסוכנת. בממשל של הנשיא ניקסון הוצאו החומרים הללו אל מחוץ לחוק ובעקבותיו מדינות נוספות אסרו על השימוש בהם.

תרבויות פרימיטיביות רבות השתמשו בצמחים משני תודעה למיניהם כאמצעי לריפוי או לצמיחה רוחנית, אלא שחומרים אלו נלקחו במסגרת טקסית או חברתית, של השמאן בדרך כלל. בעולם המערבי לעומת זאת השימוש בחומרים משני תודעה נעשה ללא פיקוח ופעמים רבות בסיטואציות לא אחראיות כגון מסיבות בלי להיות מודעים להשלכות ולסכנות של השימוש בחומרים אלו.

בשנים האחרונות נותנים מטפלים שונים תשומת לב רבה יותר לתועלת שבשימוש במצבי תודעה שונים . יש דרכים רבות שבהם אפשר להגיע למצבי תודעה שונים ללא שימוש בחומרים, למשל על ידי נשימות מואצות( נשימה הולוטרופית או רבירסינג), מדיטציה, מיינדפולנס, דמיון מודרך והרשימה עוד ארוכה.

למה אנחנו צריכים את זה? שימוש מושכל במצבי תודעה שונים עוזר להתגבר על מנגנוני ההגנה הטבעיים של הגוף אשר פעמים רבות לא מאפשרים לנו לגעת בטראומה עמוקה וקשה. במצבי תודעה שונים אפשר לגעת במקומות הכואבים ממרחק בטוח שלא יאיים על האדם.

לאחרונה הוקרן סרט תעודה שבה נשאל אדם שהתלבט בבחירת מקצוע "מה הוא באמת רוצה להיות”. ההתלבטות שלו הייתה בין רואה חשבון לצייר. כאשר הוא היה תחת השפעת LSD , המחשבה על רואה חשבון הביאה אותו להרגיש כיצד הוא מתכווץ וקטן ואילו המחשבה על קריירה של צייר גרמה לו להרגיש תחושות של אושר גדול והתרחבות. התשובה לשאלה על הקריירה הרצויה לו היא די ברורה.

תוצאות כאלה אפשר להשיג היום בעזרת מדיטציה, מיינדפולנס ועוד טכניקות של הקשבה לגוף. הפוטנציאל לריפוי הטמון בחומרים משנים מצבי תודעה נמצא רק בתחילתו אך נראה שהעולם המערבי מתחיל לגלות את מה שתרבויות עתיקות הבינו כבר מזמן.

 

יאיר לביא

laviyair@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?