דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סערה בין חברי סיעת המושבים: אלירז רצה לעשות מחטף

מפגש בחירות שיזם ראש סיעת המושבים במועצה, סגן ראש המועצה, בני אלירז, הפך לעימות על רקע הדרישה של חלק מהמושבים לקיים בחירות שבהן יוחלט במי לתמוך לראשות המועצה. אלירז: המפגש היה רק של חברי הסיעה במליאת המועצה

איתות ראשון במטה יהודה על הבחירות המתקרבות לראשות המועצה האזורית מטה יהודה. באירוע שכינס ראש סיעת "המושבים" במליאת מטה יהודה, סגן ראש המועצה, בני אלירז, נרשמה תקרית בינו לבין יו"ר ועד האגודה החקלאית במושב צלפון, איציק אבוקרט. בנוסף, אלירז ביקש מהנוכחים להודיע על תמיכת סיעת "המושבים" במועמדותו של ראש המועצה המכהן, ניב ויזל, אך המפגש הסתיים ללא החלטה.

לדברי חברים בסיעת "המושבים", האירוע התקיים על רקע הפצת ברכה לחג החנוכה של מזכיר הסיעה, יעקב (ג'קי) צבי ממושב זכריה, ובה הודיע כי הוא מתמודד על ראשות המועצה בבחירות הקרובות. לטענת הדוברים, ההודעה גרמה ללחץ בסביבתו הקרובה של ויזל והוא ביקש מראש הסיעה וסגנו, בני אלירז, להודיע על תמיכה בו.

בסיעת המושבים חברים נציגי המליאה ויושבי ראש ועדי האגודות החקלאיות של 42 המושבים במטה יהודה. האירוע התקיים ביום ראשון (25.12) במושב טל שחר, שאלירז הוא הנציג שלו במליאת המועצה. לטענת חלק מהנוכחים, הגיעו לאירוע כ-20 איש, נציגים של כעשרה מושבים בלבד ואיתם נציגים מהיישובים הערביים, שלא נמנים על סיעת המושבים.

מפגש של חברי הסיעה במליאה בלבד. בני אלירז

 

"אל תדברו בשמנו"

 

קודם לאירוע פירסם נציג עמינדב במליאת המועצה, שמעון קינן, פוסט בדף הפייסבוק שלו ובו רמז לכך שראש הסיעה, אלירז, אינו בעל נחלה חקלאית ואינו חבר אגודה חקלאית ולכן אינו יכול לייצג את סיעת המושבים.

"בבקשה מכם, אל תדברו בשמנו, אל תחליטו בשמנו, אל תתחייבו בשמנו. אתם קומץ קטן של חברי מליאה, שחלקכם אינם חברי אגודה, אוסף מקרי המייצג את האינטרסים של עצמו ומכתיר את עצמו "סיעת המושבים" או "הנהגת המושבים במטה יהודה". איש לא העניק לכם מנדט לייצג אותנו או להתחייב בשמנו. הנהגת המושבים תיבחר בקלפי ובאופן דמוקרטי על ידי כלל המושבים. נציגי המושבים הנבחרים, הם ורק הם, ינהלו משא ומתן בכל הקשור לבחירות הקרובות למועצה. יש לשאוף לאחדות ולדאוג שרק האינטרס המושבי הוא המנחה. מי שמחפש עבודה ופנסיה טובה שיילך להיות חבר אגד", כתב קינן.

לערוך הצבעה דמוקרטית בקלפי. קינן

 

עימות במפגש

 

תקרית נוספת באירוע נרשמה כאשר אלירז דרש מיו"ר ועד האגודה של מושב צלפון, איציק אבוקרט, לצאת מהמפגש וכינה את נוכחותו "טעות".

"הגעתי לאירוע כדי לומר שסיעת המושבים היא גוף שמקבל החלטות באופן דמוקרטי ולא במחטף. למה היה צריך להביא לאירוע נציגים של היישובים הערביים? זה בגלל שאלירז לא נהנה מתמיכה של רוב חברי הסיעה. אבל הוא ביקש ממני לעזוב את המקום ואמר שנבחרתי בטעות", טוען אבוקרט והוסיף כי התנהלותו של אלירז פגעה בו וכי אלירז פנה אליו לאחר המפגש והתנצל אך התנצלותו איננה מתקבלת.

סיכום נוסף לאירוע הופיע בדף הפייסבוק של קינן: "חבר שלא קיבל מנדט מאיש מנהל לנו את החיים.

פעם ראשונה מגורש יו"ר ועד אגודה מכינוס של פורום המושבים. ימי סמוטריץ ובן גביר הגיעו. לא ניתן לאיש לעשות דבר במושבים ללא הסכמה דמוקרטית המוכרעת בקלפי ומי שייתן יד לכך ומסייע במחטפים לא יקבל את תמיכתנו בשום מקרה. כל הכרעה בנושא הבחירות למועצה תוכרע בהצבעה דמוקרטית על ידי ראשי הוועדים וחברי מליאת המועצה במושבים... תם עידן המינויים, תם עידן ה"שמור לי ואשמור לך", תם עידן שאחרים יחליטו עבורנו".

בשיחה עם "בקיצור" תקף קינן את אלירז וטען כי במהלך השנים שבהם הוא משמש כסגן ראש מועצה מטעם סיעת המושבים הוא לא הביא הישגים משמעותיים למושבים. "סיעת המושבים לא כונסה מזה זמן רב. אני לא פוסל תמיכה במועמד כזה או אחר, אבל צריך להביא את כל המועמדים להיפגש עם כל נציגי הסיעה, חברי מליאה ויושבי ראש של האגודות, לשמוע מה יש להם להציע ולאחר מכן לערוך הצבעה. אני אקבל כל הכרעה בקלפי שתתקבל באופן דמוקרטי".

אלירז גירש אותי מהמפגש. אבוקרט 

 

מינוי הנהלה

 

במפגש השתתף גם יו"ר ועד האגודה של מושב רמת רזיאל, ברוך פלד, שנמנה על קבוצת התומכים באלירז. פלד אמר כי לאלירז יש הרבה הישגים במהלך הכהונה שלו וכי נציגים של היישובים הערביים הוזמנו כי ליישובים הערביים יש בעיות דומות למושבים במטה יהודה.

לדברי פלד המפגש הסתיים בהחלטה להקים הנהלה לסיעת המושבים אשר תגבש את מסמך הדרישות לקראת הבחירות הקרובות וכי חברי הסיעה יתכנסו בעוד כחודש להצגת המסמך ולגיבוש דרכי הפעולה בהמשך. הוא הביע צער על התקרית עם אבוקרט ואמר כי מדובר ב"איש יקר".

בני אלירז מסר בתגובה את ההודעה הבאה: "המפגש שהתקיים ביום ראשון הינו מפגש של סיעת המושבים והכפרים הערביים במליאת המועצה. סיעה זו אינה קשורה בשום אופן לאגודות החקלאיות ועוסקת רק בענייני המועצה. לצערי, למפגש הגיע יו"ר ועד האגודה מצלפון, איציק אבוקרט, שאינו חבר הסיעה. לצערי, הוא ניסה באופן בריוני לשאת דברים, ומכיוון שאינו חבר סיעה – מנעתי זאת ממנו. זה דומה בדיוק לישיבת מליאה שבה רשאים לשאת דברים רק חברי מליאה. מעולם לא נאמרה מילה כלשהי על עצם בחירתו ליו"ר האגודה. נהפוך הוא. ראוי לציין כי למושב צלפון יש נציג נכבד במליאה, חבר הנהלת הסיעה, יו"ר ועדה חקלאית ויו"ר קואליציה שנכח באירוע ואף נשא דברים. לגבי הדברים של שמעון קינן, אם אכן נאמרו – מפגשי סיעה מתקיימים באופן תדיר ואינם קשורים לאגודות השיתופיות אלא למועצה. אכן, אינני חבר אגודה ואיני בעל נחלה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?