דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 במרץ 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סערה ב'תדמיר': יו"ר ההנהלה אולץ להתפטר

תרנגולת שמטילה ביצי זהב. מפעל 'תדמיר'

סערה באגודה השיתופית 'תדמיר' המאגדת 38 מושבים במטה יהודה ומחזיקה במפעל 'תדמיר' המייצר מזון לבעלי חיים. יו"ר הנהלת האגודה המוערך, בני בק, הודיע על התפטרותו. גורמים המקורבים לתדמיר טוענים כי בק אולץ להתפטר על ידי רשם האגודות השיתופיות. ממשרד הכלכלה והתעשיה, במסגרתו פועל רשם האגודות, נמסר כי מדובר בהחלטה שהתקבלה לפני שנה על ידי רוב חברי האגודה. 

מכון התערובת תדמיר, ששייך לאגודה השיתופית בה חברים רוב המושבים במטה יהודה, מושכר כיום לקבוצת תדמיר בראשותו של המנכ"ל, רון ארצי. תקופת השכירות צפויה להסתיים בעוד כשנתיים, ב-2020.

בכתבה שפורסמה ב'בקיצור' לפני כשנה (מי מפחד מהערכת שווי של מכון התערובת תדמיר ? (מאי 2017) הוצגה הדילמה שעומדת בפני אגודת תדמיר לקראת תום תקופת השכירות: למכור את המכון עם אפשרות לרווחים חד פעמיים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים או להמשיך ולהשכיר אותו ולקבל הכנסה עתידית וקבועה של מיליוני שקלים בשנה.

 

רווחיות מרשימה

 

מכון תדמיר התפתח מאוד במשך השנים שחלפו ובדו"ח האחרון לשנת 2016 הוא דיווח על מכירות בהיקף כספי של כ-674 מליון שקל. לפי חישוב מקובל של רווחיות, העומדת על 4% מהמחזור, הרוויח המפעל בשנת 2016 כ-27 מליון שקל נטו. בחישוב גס, לאחר תשלום דמי השכירות לאגודה השיתופית נותרה 'קבוצת תדמיר' בראשותו של ארצי עם רווח נטו (לאחר תשלום משכורות והוצאות שוטפות) של כ-20 מליון שקל.

מכון התערובת תדמיר אינו רק מפעל לייצור מזון לבע”ח. המגרש עליו עומד המכון משתרע על שטח של 52 דונם. מתקני מכון התערובת פועלים רק על 30 דונם, ואילו משבצת גדולה למדי של 20 דונם מאושרת לבנייה לתעשייה וממתינה לתכנית פיתוח מתאימה. מדובר בשטח גדול במיוחד שניתן למצוא לו שפע של שימושים מניבים.

גורמים רבים לוטשים עין. בני בק

בדיקת כדאיות

 

במאי 2015, קיימה האסיפה הכללית של תדמיר ישיבה בעלת חשיבות רבה. האסיפה דנה ואישרה שורה של החלטות בעלות משמעות מכרעת לעתידו של מכון התערובת תדמיר. יו"ר האסיפה הכללית היה יוסי משה, אז סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה והיום מועמד לראשות המועצה האזורית מטה יהודה.

החלטה חשובה שהתקבלה באותה אסיפה הייתה להסמיך את הוועד המנהל, בראשותו של היו"ר בני בק מבית זית, “לנהל משא ומתן למכירת חלק ממגרש האגודה ומפעל תדמיר".

על הרקע לאישור ההחלטה למכור אמר יוסי משה: “זאת היתה הצעה שלי. להטיל על הוועד לבדוק כדאיות כלכלית. לשוב לאסיפה הכללית עם הצעות נוספות. ולא רק הצעה אחת של רון ארצי לפרסם מכרז וכו' “. אם כן, בהנהגתו ובעידודו של יוסי משה ושל מקורביו, יצאה אגודת תדמיר במאי 2015 למהלך של מכירת מפעל תדמיר.

 

חשד לשוחד

 

בדצמבר 2015 התפוצצה "פרשת "מטה יהודה". במסגרת הפרשה נעצרו גם שניים מחברי הנהלת תדמיר: נציג מושב בית מאיר, מקסים כהן, ונציג מושב לוזית, אבי דדון, שהוא אחיו של ראש המועצה, משה דדון. כמו כן, נעצר לחקירה מנכ"ל קבוצת תדמיר, רון ארצי.

במכתב השימוע ששלחה הפרקליטות למשה ולאבי דדון, נכתב שהשניים חשודים בקשירת קשר למכירת מפעל תדמיר, תוך ניצול תפקידם ומעמדם, במסגרתו הרוכש ישלם להם ולאדם נוסף שוחד בסכום של 2-3 מליון שקל. השניים חשודים כי קיבלו, עם אדם נוסף, 450 אלף שקל במצטבר. מאוחר יותר חשף 'בקיצור' כי יוסי משה מציג את עצמו כעד תביעה מרכזי בפרשת תדמיר, ומעיד על עצמו כי נחקר ארוכות “שלא באזהרה” ביחידה להב 433 בפרשה.

 

הערכת שווי

 

בתגובה למכתב שיזם יוסי משה לרשם האגודות, התכנסו ב-29.3.17 רוב חברי האגודה השיתופית למפגש ובו קיבלו סקירה מפורטת ממנכ"ל האגודה השיתופית, משה חדד, ומיו"ר הוועד הממונה, בני בק. במהלך הפגישה הציג בק את הנתונים העדכניים על האגודה.

במהלך הישיבה חשף בק כי משנת 2006 חילקה תדמיר דיבידנדים בהיקף של יותר מ-95 מליון שקל וכל מושב החבר באגודה קיבל סכום של יותר מ-2.5 מליון שקל.

בק טען בישיבה כי אין לקדם הליך מכירה של הנכסים ללא הערכת שווי מעודכנת ומקצועית. לאחר המצגת של בק התברר כי יש רוב מכריע מבין נציגי המושבים המתנגד למכירת המגרש ומפעל תדמיר.

יוסי משה טען לאחר הישיבה כי הוא עצמו מתנגד להליך המכירה אך יש להחליף את הוועד המנהל של תדמיר. בני בק טען בתגובה כי העמדה שמציג יוסי משה מונעת ממניעים פוליטיים הקשורים למועמדותו לראשות המועצה האזורית מטה יהודה.

 

מהלך לא ברור

 

ההודעה של בק על התפטרותו הייתה הפתעה רבתי לחברי אגודת תדמיר. ההודעה מנוסחת בלשון שלא משאירה מקום להשערות בנוגע לנסיבות התפטרותו.

להלן עיקרי הדברים שכתב בק: "לפני כמה ימים הגשתי לרשם האגודות מר מירון הכהן את מכתב התפטרותי מתפקידי כיו"ר תדמיר אגודה שיתופית בע"מ. אין זו העת לסיכומים. שוחחתי עם רשם האגודות על המניעים לסיום תפקידי. כולי תקווה שנכס חשוב זה, שהינו בבעלות ישובי מטה יהודה, אשר כולל מפעל ועתודת קרקע יקרות, ימשיך להיות מנוהל על ידי גוף אחראי ואמין, שכן, גורמים רבים, לצערי, לוטשים אליו עיניים חמדניות".  

בעלי נחלות במושבים החברים בתדמיר שלחו לשר הכלכלה, אלי כהן, מכתב ובו הם מבקשים את התערבותו בפרשה. לטענתם, התפטרותו של בק באה על רקע דרישה שהפנה אליו רשם האגודות. "בני בק הוא דמות מובילה במטה יהודה וכיהן בתפקידים בכירים בחברות גדולות (מנכ"ל טלעד, סמנכ"ל דנגוט)...לא ברור לנו מדוע רשם האגודות ממנה ועד ממונה, בעוד האגודה מתנהלת בצורה טובה מאוד וכל תפקידה מסתכם בקבלת דמי השכירות מהשוכר".

בני בק סירב להגיב על הדברים.

יוסי משה אינו עונה לשאלות 'בקיצור'.

ממשרד הכלכלה והתעשיה נמסר בתגובה: "ההחלטה על המשך כהונת הוועד הממונה בתדמיר אינה חדשה והתקבלה על ידי רשם האגודות השיתופיות עוד ביום 8.8.17, בעקבות בקשה של 22 מבין 39 המושבים החברים בתקציר ובעקבות דיון שנערך בפניו בהשתתפות נציגי המבקשים. רצ"ב העתק ההחלטה. התפטרותו של מר בק באה בהתאם לאמור בסעיף 5 לאותה החלטה, אשר קבע כי יו"ר ועד ההנהלה יישאר בתפקידו לתקופה קצרה נוספת על מנת להבטיח את ההמשכיות בניהול האגודה ולמצות את הבדיקה הכלכלית לנכסי האגודה ואת המו"מ  למכירת המפעל. בעקבות ההחלטה ולאחר בדיקות הגיע וועד האגודה למסקנה  שאין טעם להמשיך במו"מ עם הרוכש הפוטנציאלי לאור המחיר הנמוך שהוצע על ידיו. בהמשך לכך נבחנות כיום אפשרויות שונות להשביח את שווי הנכסים של האגודה, מבלי למכור אותם, על מנת להגדיל את רווחי האגודה וליצור למושבים החברים בה תזרים הכנסות קבוע".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?