דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בינואר 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ספירת הציפורים הגדולה של ישראל חוזרת

סופרים ציפורים. צילום: דב גרינבלט חל"ט

ספירת הציפורים השנתית תתקיים זו השנה ה-17, בין התאריכים 15-31.1.22 ולדברי המארגנים, השאיפה היא לשבור את שיא היישובים (242) שדיווחו בשנה שעברה.

ספירת הציפורים בישראל מאורגנת על ידי החברה להגנת הטבע (חל"ט), מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, אוניברסיטת תל אביב והמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר. ממצאי הספירה של שנת 2021 העלו, כי המינים המדווחים ביותר היו עורב, צוצלת, יונת-הבית, דרור ומיינה.

בחל"ט מציינים כי כל המינים הנפוצים משגשגים בעיקר כתוצאה מפעילות האדם ולכן נמצאים לרוב בקרבת יישובים עירוניים וכפריים כאחד. עם זאת, חשוב לדעת על נוכחות של ציפורים שפחות נסמכות על פעילות האדם.

"אין ספק, כי בימי הקורונה למדנו להעריך מחדש את הטבע העירוני, את השטחים הפתוחים והירוקים ואת ציוץ הציפורים. על מנת לסייע בשמירה על ציפורי הבר שבחצרות ובגנים, אנו מבקשים מאלפי ישראלים לדווח על הציפורים שהם רואים בסביבתם הקרובה - מהמרפסת, בגן הציבורי או בשטח פתוח - במטרה לתרום להבנת השינויים והמגמות באוכלוסיות הציפורים בישראל", אומרת ד"ר נירית לביא-אלון, רכזת מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע.

אחד השינויים הבולטים בנוף הציפורים שבשמי ארצנו הוא הנוכחות ההולכת וגדלה של ציפור המיינה ההודית. "לפי המדענים שמנתחים את התוצאות, רשימת חמשת המינים הנ"ל השתנתה לעומת העבר - עד שנת 2019 נכלל הבולבול ברשימת חמישה המינים הנפוצים במבט ארצי, ואילו החל משנת 2020 החליפה אותו המיינה, דבר שייתכן ומעיד על שינויים שחלים במערכות האקולוגיות בישובים", אומרת שלומית ליפשיץ, מהמרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר.

לדברי ליפשיץ, ככל שירבו הדיווחים מתצפיות של חובבי צפרות כך יגדל הידע בנוגע לשינויים בתפוצת המינים.

"זוהי פעילות חווייתית, לימודית ומגבשת, שכולם יכולים לעשות, גם מי שאינם מומחים בזיהוי ציפורים. היציאה והקרבה לטבע נפלאה למשפחות, לגני ילדים וכפעילות בבתי ספר, ולכל מי שמתעניין בשותפינו בעלי הכנף ומעוניין לתרום ולקחת חלק בתיעוד המידע ברחבי הארץ", מוסיפה ליפשיץ.

כיצד משתתפים?

  1. הורידו את יישומון הדיווח המדעי על תצפיות הציפורים eBird.
  2. לימדו כיצד לזהות ציפורים בעזרת 'מראה הציפורים' של החברה להגנת הטבע.
  3. לקראת הספירה יתקיימו ימי הכנה מיוחדים ללא תשלום וברישום מוקדם, פרטים באתר החברה להגנת הטבע.
  4. צאו לחצר הבית או לסביבה הקרובה למשך עשר דקות, התבוננו ונסו לזהות את הציפורים ברדיוס של 100 מטר סביבכם.  גם אם זיהיתם רק ציפור אחת או שתיים - זו תצפית חשובה.
  5. דווחו את התצפית ב- eBird, מומלץ להקפיד על השימוש ביישומון כי הוא גם יודע לעדכן את המדענים על המיקום הפיזי של התצפית. הדיווח באמצעות האפליקציה מעביר את המידע ישירות למאגר מידע עולמי לטובת מחקרים על ציפורי ישראל והעולם.

 

(עוד על ציפורים והפעם על עופות המים באזור מטה יהודה – בעמ' 26)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?