דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 03 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סקר: נשים הן נהגות זהירות יותר מגברים

86% מהתאונות הקטלניות במרחב העירוני היו עם מעורבות של נהגים גברים

נשים נהגות זהירות יותר מגברים (אילוסטרציה)

סקר שפירסמה עמותת "אור ירוק" לכבוד יום האשה הבינלאומי בירושלים מציג תמונה המבליטה את מעורבותן הנמוכה של נשים בתאונות דרכים.

לדוגמא, בירושלים בשנת 2018 , אירעו 350 תאונות דרכים במעורבות נהגת אישה ו- 829 תאונות דרכים במעורבות של נהג גבר. מספר הנשים שנפגעו בתאונות דרכים בעיר ב-2018 עומד על 533 נשים (נוסעות ונהגות), מתוכן שלוש נשים נהרגו. בעשור האחרון (2009-2018) היו מעורבות 3,406 נהגות בתאונות בירושלים לעומת 8,256 גברים.

במשך שנים רווחת בארץ תפיסה לפיה נשים נוהגות פחות בטוח מגברים. מנתוני עמותת אור ירוק המתפרסמים עולה כי הסטיגמה הזו לא בדיוק נכונה ובמקרים רבים נשים דווקא נוהגות בטוח יותר. על אף הידיעה כי נשים נוהגות פחות מאשר גברים, חדותם של הנתונים ועוצמתם של הפערים מציגים תמונה ברורה אודות מי הנהג הבטיחותי יותר.

על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס, 14% בלבד מהתאונות הקטלניות (בהן הרוג אחד לפחות) שהתרחשו בתחום העירוני בשנת 2018 היו במעורבות רכב הנהוג בידי אישה. כלומר 86% מ-200 התאונות הקטלניות התרחשו במרחב העירוני בשנת 2018 היו עם מעורבות של נהגים גברים. ב- 29 תאונות בלבד היו מעורבות נהגות - נשים.

עוד עולה מן הנתונים כי רק שישית מהנהגים ההרוגים בתאונות דרכים בערים ובישובים בשנת 2018, היו נשים. מתוך 76 נהגים הרוגים רק 13 נשים נהגות נהרגו בתאונות דרכים. גם מספרם של הנהגים שנפגעו בתאונות דרכים בערים בשנה שעברה היה גדול באופן משמעותי ממספר הנהגות: -4,700 נהגים נפגעו בתאונות דרכים בשנת 2018 בעוד מספר הנהגות שנפגעו נמוך ביותר ממחצית ועומד על 2,076.

בממוצע של עשור: מדי שנה נהרגות בתאונות דרכים בערים 11 נהגות ו-68 נהגים, ומדי שנה מעורבות בתאונות קטלניות בערים 22 נהגות ו-116 גברים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הנתונים מראים כי נשים נוהגות באופן בטוח יותר, מעורבות פחות בתאונות דרכים וגם נוטלות פחות סיכונים במהלך הנהיגה. לאור זאת מדינת ישראל צריכה לעודד יותר ויותר נשים לעסוק במקצועות הנהיגה בעיקר בתחבורה הציבורית הסובלת ממחסור של אלפי נהגים. עידוד נשים לנהוג באוטובוסים ובמוניות יביא להעסקה של נשים רבות, יצמצם את פערי השכר בין גברים ונשים וגם יגרום לירידה בתאונות הדרכים".


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?