דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 02 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

גן האירועים 'ארץ קדם' ייאלץ לפנות שטח אליו פלש

ביהמ"ש קבע כי על 'ארץ קדם' לפנות שטח בהיקף של 4 דונם, לשלם דמי שימוש חורגים ולהסדיר את ההיתר להפעלת אירועים. רמ"י: מדובר בהישג של הפקחים כנגד גני האירועים הבלתי חוקיים

בית המשפט קבע כי מתחם התיירות 'ארץ קדם' ייאלץ לפנות שטח ציבורי בהיקף של ארבעה דונמים אליו הוא פלש, לשלם דמי שימוש חורגים עבור שטח המתחם ולהסדיר את פעילות האירועים הפרטיים. ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) טוענים כי החלטת בית המשפט היא נצחון משמעותי עבור זרוע האכיפה.

מתחם התיירות ארץ קדם, הסמוך למושב עג'ור, הוקם לפני כ-15 שנה על שטח של כ-1,100 מ"ר, ומופעל על ידי חברת "ארץ קדם להנחלה ולימוד התרבות העתיקה בארץ". הקרקע עליה ניצב הגן שימשה במקור לצרכי תיירות אך לטענת רמ"י, עם הזמן, החברה פלשה לשטח צמוד השייך למדינה והחלה לעשות בו שימוש חורג.

ברמ"י מציינים כי הפעלת גני אירועים בלתי חוקיים היא עבירה על החוק שמציבה את מזמיני האירועים בסיכון רב של סגירת הגן טרם מועד האירוע. לדבריהם, ארץ קדם הופיע שנים ברשימת גני האירועים ללא היתר שמפרסמת היחידה הארצית לפיקוח על התיכנון והבניה שבמשרד האוצר (לשעבר במשרד הפנים), הבאה להזהיר את הציבור מפני התקשרות עם גן אירועים ללא היתר כדין, אשר עלול להיסגר ע"י הרשויות טרם מועד האירוע המתוכנן על ידי המזמין, ולהעמיד את המזמין בפני עוגמת נפש רבה.

פקחי רמ"י מצאו כי ארץ קדם פלשה לשטח צמוד בבעלות המדינה בשטח של כ-4 דונם נוספים, והקימה עליו רחבת ריקודים ענקית, גינות נוי, פינות ישיבה, פרגולות, משטח בטון לאוהל אירועים גדול, רצפות דק עץ ועוד. על השטח כולו, בהיקף של כ-5.5 דונם, הפעילה החברה גן אירועים בשימוש חורג, אותו היא משכירה כיום לגורם צד ג'.

ברמ"י טוענים כי למרות האזהרות ופעולות האכיפה שננקטו נגד בעלי החברה, הם נמנעו מלפנות את גן האירועים מהקרקע ולהחזיר אותה לשימושה החוקי, והמשיכו להפעיל במקום גן אירועים בניגוד לחוק. בעקבות זאת הגישה רשות מקרקעי ישראל, תביעה לבית משפט השלום בירושלים, בה נדרשה החברה לפנות את גן האירועים הבלתי חוקי מהשטח.

לאחרונה פירסם השופט דוד גדעוני מבית המשפט השלום בירושלים פסק דין חלקי, האוסר על ארץ קדם לעשות שימוש בשטח אליו פלשה וקובע כי בשטח שהוחכר לה יש לעשות שימוש לצרכים תיירותיים בלבד.

בפסק הדין החלקי מציין השופט גדעוני כי "הבאתי בחשבון כי הנתבעת (ארץ קדם) לא התכחשה, לכתחילה, לחובתה לשלם דמי שימוש בקשר עבור שימושים החורגים וכי פעלה ועודנה מנסה לפעול להסדרת השימושים". השופט מדגיש כי באי הכוח של רמ"י לא טענו באופן ברור כי "כלל לא ניתן להכשיר את השימושים הנדונים", וכי יש להתחשב בטענות של בא הכוח של ארץ קדם בע"מ, עו"ד רוני דובר, "בקשר עם הפעולות הנדרשות לשם הסדרה ופרק הזמן הסביר לכך".

השופט קובע כי ארץ קדם עברה על החוק, הן בפלישה לקרקע שלא הוקצתה לה והן בשימוש חורג בשטח שהוחכר לה לצרכי תיירות, וכי עליה להרוס את שהקימה על הקרקע בניגוד לחוק ולהשיב את השטח אליו פלשה לקדמותו ולידי המדינה, כל זאת ולא יאוחר מיום 1/7/17. בנוסף, נקבע כי על החברה יהיה לשלם תמורה עבור דמי השימוש שעשתה בקרקע לכל אורך התקופה בה היא מפעילה את גן הארועים.

השופט הדגיש כי ארץ קדם "רשאית לפעול בנסיון להסדרת השימושים החורגים". הוא ציין לחיוב את העובדה שארץ קדם "שילמה כבר בשלב מוקדם של ההליכים את דמי השימוש שאינם שנויים במחלוקת, ובשים לב גם לנכונותה לשלם את מלוא דמי השימוש שיגיעו ממנה, לאחר שאלה ייקבעו על ידי בית המשפט".

השופט הוסיף וציין כי מן הראוי שרמ"י "תשקול את הבקשות והתכניות שתציג הנתבעת ותבחן את אפשרויות הסדרת השימושים החורגים במקרקעין, והכל, כמובן, בהתאם לדרישות המקצועיות". במידה והחברה לא תפעל לביצוע פסק הדין במועד שבית המשפט קבע לה, הוא יבוצע בהליך הוצאה לפועל ואו בסעד עצמי שניתן למדינה, והחברה תהיה חשופה לתביעות נוספות, לרבות תביעות להחזר עלויות הפינוי לקופת המדינה.

"מדובר בפשיעה כלכלית וסביבתית כנגד הציבור של בעלי החברה שמודעים היטב להפרות שמתקיימות כבר שנים רבות בשטח אותו חכרו. הם מפעילים גן אירועים לא חוקי, במטרה לעשות רווחים כספיים שלא כדין וללא אישור בעלי הקרקע. אם הם לא יפעלו לקיום פסק הדין מפקחי רמ"י יגיעו בליווי משטרתי לפנותם, ואז מעבר לתשלום קנסות ודמי שימוש למדינה הם יאלצו אף לשאת בהוצאות הפינוי. אנו קוראים לציבור להיזהר טרם בחירת גן אירועים וביצוע תשלומים ולוודא היטב שמדובר במקום חוקי הפועל בהיתר, כדי שלא ישימו כספם על קרן הצבי וכדי להימנע ממפח נפש שיגרם מביטול האירוע עקב סגירת גן האירועים" אמר שלמה כהן, סגן מנהל מרחב ירושלים בחטיבת השמירה על הקרקע ברשות מקרקעי ישראל.

מחברת ארץ קדם נמסר כי בכוונתם לערער על המועד שנקבע לתאריך הפינוי ולבקש הארכה עד סוף השנה. “החברה מתכוונת לקיים את פסק הדין, לצאת מהשטחים אליה פלשה ולהתכנס חזרה במשבצת הקרקע שאותה קיבלה לצורך המשך פעילותה", הדגישו בעלי החברה. 

השופט המליץ לרמ"י לשקול את הבקשה להסדרת השימוש החורג. גן ארועים ארץ קדם

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?