דלג לתוכן העמוד
יום שני, 22 באפריל 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עדולם – ושבו בנים לגבולם

הספר שנכתב על ראשית ההתיישבות בחבל עדולם מחולק לתושבים הוותיקים ביישובים

מאות תושבים בחבל עדולם יקבלו בימים הקרובים עותק מהספר "עדולם - ושבו בנים לגבולם", אשר הופק כחלק מחגיגות היובל למועצה האזורית מטה יהודה. את הספר נבחרו לחלק בני נוער לוותיקי היישובים וזאת מתוך רצון לחזק ולשמר את הקשר הרב-דורי בין בני דור המייסדים לבני הדור הצעיר.

הספר 'עדולם' הינו ספר תיעודי אודות ההתיישבות באזור עדולם, התיישבות חלוצית בגבול המולדת, והקמת ישובים חקלאיים בחבל הארץ השומם. הספר מתאר את קורותיהם של 14 ישובי חבל עדולם ואת סיפור היווסדה והתפתחותה של מטה יהודה כמועצה האזורית הגדולה בישראל.

"הספר מבוסס על תחקיר ארכיוני מקיף וראיונות אישיים של עשרות מתיישבים ומתיישבות, בני דור המייסדים, אנשים יקרים לליבנו שתרמו רבות לפיתוחה של מטה יהודה", אומר ראש המועצה משה דדון, "בשנה שעברה ציינו את שנת היובל למועצה בשורה של אירועים ופרויקטים. ספר זה הוא תוצר נוסף של שנת ה-50 ואני מבקש להודות לנציגים מכל היישובים אשר פתחו את ביתם ובעיקר את ליבם, וסייעו רבות בהפקתו".

700 עותקים מהספר 'עדולם' יחולקו לתושבים ובהם מתואר המהלך ליישוב חבל עדולם. ראשית ההתיישבות בחבל עדולם במספר ישובים: נתיב הל"ה, עג'ור וזכריה. המשכה ביישובי לכיש: תירוש, גפן, שדות מיכה ולוזית, ויישובי עדולם - גבעת ישעיהו, אביעזר, צפרירים, נווה מיכאל-רוגלית, שריגים לי-און ואדרת. היישוב הצעיר ביותר בחבל עדולם הוא היישוב נחושה, שנוסד ב-1981.

"חבל ארץ עדולם מסמל את מטה יהודה הנחושה, המובילה, הנאבקת על שימור משאבי הטבע בריאה הירוקה של ישראל", כתב דדון בדברי הפתיחה לספר. "יחד, מועצה ותושבים, הובלנו בשנים האחרונות את אחד המאבקים הצודקים שנראו במדינת ישראל מיום הקמתה וניצחנו את הרצון לפגוע במרקם הנופי באמצעות מיזם פצלי השמן".

הקשר בין העבר להווה במטה יהודה בא לידי ביטוי גם באזור עדולם בו שזורה מורשת יהודית והיסטוריה בת אלפי שנים לצד קידמה ופיתוח. עשרות יקבים, מבשלות בירה, עסקי הסעדה ביתית, בתי אמנים ומיזמים ייחודיים אשר הוקמו בזה אחר זה בשנים האחרונות והפכו את חבל עדולם למוקד משיכה עבור תיירים מכל רחבי העולם.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?