דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 20 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"עיד אל-אדחא" חג הקורבן המוסלמי

 

האסלאם הוא דת הלכה, בדומה ליהדות, מה שאומר, שכדי להיות מוסלמי יש לקיים מצוות מסוימות. באסלאם יש חמש מצוות יסוד, שהן עמודי התווך של האסלאם, והן מוטלות על כל המוסלמים בלי יוצא מן הכלל, חמשת המצוות הן: 1 - מצוות העדות– א(ל)שַהאדה,   2 - מצוות התפילה –א(ל)צַלאה,  3 - מצוות הצדקה – א(ל)זכאה, 4 - מצוות הצום – א(ל)צום, 5 - מצוות העלייה לרגל – אלחג'.

העלייה לרגל היא מצווה לכל המוסלמים. תפילה המונית ברחבת הכעבה

מצוות העלייה לרגל והקדושה

 

העלייה לרגל (חג') לכעבה שבמכה היתה נהוגה עוד לפני האסלאם, שכן הכעבה בעיר מכּה נחשבה מרכז פולחני אלילי וכן מרכז מסחרי חשוב .החג' כולל את הכעבה, את הר ערפאת ליד מכה ואתרים נוספים בסביבות מכה. עלייה לרגל שלא במועד החג' נקראת עמרה, וכל מוסלמי יכול לבצע עמרה גם מספר פעמים בשנה. את החג' חובה לערוך לפחות פעם בחיים.

כל המוסלמים והמוסלמיות, שמגיעים לסביבות מכה בימי החג', חייבים להיכנס למצב של אחראם – קדושה, כלומר עליהם להיטהר, ללבוש בגדים לבנים ללא תפר, להיות יחפים או עם סנדלים.

 

הטקסים בכעבה

 

תחילת הטקסים בכעבה שבמכה. הכעבה (לפי המסורת המוסלמית היא נבנתה ע"י אברהם אבינו ובנו ישמאעל בהנחיה מאלוהים) היא מבנה גבוה דמוי קובייה בחצר מסגד. בקיר המזרחי של הכעבה נמצאת האבן השחורה, שקוטרה כ-30 ס"מ.

עולי הרגל מקיפים את הכעבה שבע פעמים (מכאן שורש המילה חג' – לחוג, להקיף) ומשתדלים להתקרב לאבן השחורה כדי לנשקה.

טקסים נוספים הם ריצה בין שתי גבעות (צפא ומרוא) כדי לציין את ריצתה של הגר בחפשה מים לה ולאיסמעיל (ישמעאל), לאחר שגירש אותם אברהם מביתו, וכן זריקת שבע אבנים במנא על ערמות אבנים שמצויות שם ושמסמלות את השטן.

טקס חשוב נוסף נערך לרגלי הר ערפאת, שם מתכנסים כל עולי הרגל לשמוע דרשה. בתום טקס זה חל חג הקורבן, או בערבית עיד אל-אדחא (תעתיק מדויק: עִיד אלְאַצְ'חא).

הכנת הבשר לחג הקורבן. צילום: cheeky bandari - , ויקיפדיה

חג הקורבן

 

חג הקורבן המוסלמי, המכונה גם "החג הגדול", ( גם הדרוזים חוגגים אותו) נחגג החל מהיום העשירי של חודש ד'ו אל-חיג'ה (החודש האחרון בלוח המוסלמי) וממשיך ארבעה ימים.

העלייה לרגל עצמה נמשכת כשבוע, וחג הקורבן מציין את אחד השיאים בטקסים הנהוגים בה. אלו שמקיימים את החג בביתם מקיימים טקס דומה לזה הנהוג באותו יום במכה, שעיקרו הקרבת קורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג או כתרומה לעניים.

קורבן החג קשור לסיפור "עקדת ישמעאל", המקביל לסיפור "עקדת יצחק". בקוראן מסופר כי הנביא אברהם, המאמין באלוהים, חלם חלום בו הוא שוחט את בנו (ישמעאל, לפי המסורת המוסלמית) ומעלה אותו כקורבן לאלוהים. הוא סיפר לבנו על החלום, והבן השיב לאביו שעליו לראות בחלומו ציווי אלוהי, ולהקריב אותו לעולה. הנביא אברהם מיהר להגשים את החלום שחלם, הלך להר ערפאת וביקש לשחוט את בנו כדי להוכיח את חוזק אמונתו באלוהים. אלוהים ראה זאת ושלח לו כבש, אותו שחט אברהם במקום את בנו.

 

מנהגי החג

 

  • צום ביום שלפני החג (שנקרא "יום ערפה" או "וקפת ערפה").
  • תפילת חג ביומו הראשון של החג.
  • ביקורי קרובים, בדגש על אחיות ודודות ( מכונה בערבית: סילת אלרחם – הקשר הרחמי).
  • קניית בגדים חדשים לכל המשפחה וחגיגות משפחתיות וקהילתיות.
  • שחיטת כבש (או בהמה אחרת) והכנת בשרו למאכל בחג. לפי הדת יש לחלק את הקורבן לשלושה חלקים: חלק למקריב, חלק למשפחתו, וחלק לעניים .

 

 

ראיד ברהום, ראש ועדת חינוך

עין-ראפה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?