דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עין נקובא: מקורות משבשת את אספקת המים

מקורות: היישוב צבר חוב של כ-840 אלף שקל. מזכיר הוועד המקומי: זה עניין של זמן עד שיקרה אסון

מה יקרה אם תפרוץ שריפה? הכפר עין נקובא

בעקבות חובות גבייה של הכפר לתאגיד המים מימ"י, סובלים כ-4000 תושבי הכפר כבר זמן ארוך מהפסקות מים יזומות על ידי חברת מקורות. התושבים מאשימים את אגודת המים האזורית 'מימ"י מבואות ירושלים' בכך שלא דאגו לגבייה מסודרת של תשלומי המים מכעשרה חייבים והם נוקטים בעמדה של 'ענישה קולקטיבית' ודורשים מהתושבים ששילמו את חובם כנדרש, לשלם את חובות שכניהם בסכומים של חמש ספרות.

מקורות בכפר מסרו כי בלהט הרוחות שברו התושבים את שיבר המים הראשי כדי שיוכלו לשתות ולהתקלח. מזכיר הוועד המקומי, דיב עוודאללה, מלא בטענות כלפי התנהלות התאגיד "בנוסף לכך שהתאגיד לא גבה את התשלומים על המים בצורה מסודרת הוא גם הגיש לאחרונה חשבון לועד הכפר על סך 320,000 שקלים על תיקונים שנעשו במערכת המים הראשית בעשרת השנים האחרונות", הוא מדגיש כי "כל אותם עבודות נעשו ללא תאום מראש איתנו בכדי שנוכל לדעת מה התקלה ולבדוק אפשרויות לתת לקבלנים אחרים לבצע את העבודה במחירים זולים יותר, לא יתכן מצב שבו אנו מקבלים חשבון סופי על עבודות שלא ידענו על קיומם עד עכשיו".

כתוצאה מהחוב המצטבר, חברת מקורות החליטה על ענישה קולקטיבית ובמשך יותר מחודשיים משבשת את אספקת המים אל הכפר למשך מספר שעות, כל שגם התושבים אשר הקפידו לשלם את חשבונות המים כסדרם סובלים ממחסור במים. “זה מצב מסוכן", מתריע עוודאללה, "יש ילדים בגן שאין להם מים בברזים, מה יקרה אם חס וחלילה תהיה שרפה בזמן שאין מים בתוך הכפר?”.

"אין חיים ככה ואי אפשר לעבוד", אמר מייקל אמין, ראש ועד ארגון צעירי הכפר לאתר YNET, "הילדים שוטפים את עצמם עם בקבוקי מים מינרלים, העסקים סגורים וכולם מדוכאים. אי אפשר לחיות בלי מים ולא נותנים לנו תשובות. התקשרתי בבוקר לחברה וניתקו לי בפנים". לדברי אמין, עסקיו ביישוב, בהם מספרה, סגורים והתושבים אובדי עצות ומיואשים. "הצעירים נוסעים להביא מים מיישובים אחרים, אבל הבריאות של הזקנים והחולים הולכת ומחריפה".

יו"ר הוועד, אבו איסמאעיל, טען כי חובות התושבים נובעים מחוסר התאמה בין שעוני המים של מקורות למשקי הבית ביישוב. "יש בתים עם שני שעוני מים, כאלה בלי שעונים בכלל, וכאלה שמחויבים בתשלום למרות שאין להם שעון כלל - יש בלגן שלם בנושא שמקורות לא מוכנים לטפל בזה".

לדברי דיב עוודאללה, ראש המועצה, משה דדון, הגיע לכפר, שמע את תלונות התושבים והבטיח לנסות ולטפל בנושא אל מול אגודת המים האזורית. במקביל, מנסה ועד הכפר לגייס את הכסף על מנת להחזיר את אספקת המים לתיקנה "דיברנו על זה לאחרונה בוועד ואנו מקווים שהתושבים ייענו לבקשתנו, אך אם זאת, לא לכולם יש כסף לתת ואנחנו לא גוף שיכול לחייב תושבים לשלם".

תגובת מקורות: היישוב עין נקובה חייב 836,082 שקל עבור צריכת מים בחודשים ספטמבר 2014 - אוקטובר 2015 (14 חודשים!). מקורות מספקת מים לעין נקובה בהתאם לרישיון של רשות המים ולהסכם אספקת מים בינה לבין עין נקובה. מכוח הסכם זה מחויב היישוב בתשלומים בגין אספקת המים. עין נקובה האצילה חובתה לאגודת המים 'מימ"י מבואות ירושלים'. אין בהאצלת חובת הביצוע לגוף אחר, כדי לגרוע מחובת הוועד המקומי לעמוד בהתחייבויות ל'מקורות'. לפיכך לפניית 'מקורות' ל'מימ"י מבואות ירושלים' בדרישה לתשלום החוב אין כל בסיס משפטי. יש להדגיש כי מדובר ביישוב אשר לא עומד בהתחייבויותיו ל'מקורות' באופן שיטתי, על אף ההתראות החוזרות ונשנות של 'מקורות'.

 

עד סגירת הגליון לא הצלחנו לקבל את תגובת תאגיד מימ"י.


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?