דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

על כלבים, חתולים וילדים

תינוק עם כלב (צילום: באדיבות וט חולים)

בעלי חיים וילדים הם שילוב מנצח ומתוק אבל ניתן להבין הורים שחוששים להכניס כלב או חתול לבית שבו יש ילדים קטנים. עולות שאלות ודאגות לגבי אלרגיות, מחלות אפשריות וכמובן איך תנהג חיית המחמד במפגש עם הילדים, ובקיצור: האם יש בעיה לגדל כלבים וילדים ביחד?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא לא. התשובה הארוכה והמפורטת יותר כוללת בתוכה כללי התארגנות והכנות שיש לעשות לפני שמכניסים כלב או חתול לבית.

 

הדרכה מקדימה

 

כלבים וילדים מתחברים במהירות ולפעמים נדמה לנו שיש להם קודים משלהם והם מבינים אחד את השני באופן בלתי אמצעי.

במסגרת ההכנה של הילדים לכלב החדש מומלץ להתייחס לכך שההתרגשות וההתלהבות של הילדים עלולה להלחיץ את הכלב. לכן, כדאי לדבר עם הילדים ולהדריך אותם לנהוג בעדינות ובמתינות עם בעל חיים. צעדים קטנים כמו לתת לכלב להתקרב אליהם ורק אז ללטף, להסביר שכמו שאנחנו לא אוהבים שמכניסים לנו ידיים לצלחת כך גם הכלב ואת החשיבות של הטריטוריה עבור חיית המחמד.

 

ערך חינוכי

 

בעבר רופאי המשפחה נטו להמליץ להפריד בין ילדים וכלבים, מחשש שקשר הדוק ביניהם עלול לפתח אצל התינוקות והילדים אלרגיות ואסטמה. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות שוללים את ההערכות המוטעות הללו והוכיחו כי ילדים הגדלים לצד בעלי חיים הם בריאים יותר ואפילו נוטים לפתח פחות אלרגיות או תגובות אסתמטיות.

מחקרים פסיכולוגיים מציגים את החוזקות והערכים המוספים הנובעים לילדים מגדילה משותפת עם בעל חיים. דרך הטיפול בכלב לומדים הילדים על אחריות, חמלה כלפי בעלי חיים וכלפי האחר, רגישות, משמעת של שגרה ועוד. לפעמים חיית המחמד הינה פתרון לבדידות ועצבות או קשיים חברתיים.

גם הכלב מרוויח ומקבל פרטנר נפלא למשחקים שמרעיף עליו תשומת לב ואהבה. לסיכום: בעל חיים במשפחה מחזק את המערכת החיסונית, מסייע לפיתוח ביטחון עצמי בילדים, מפתח אינטליגנציה רגשית ומעודד פעילות גופנית לא רק לילדים אלא גם להורים.

 

הכנת הכלב

 

אחת השאלות הנפוצות היא האם יש דרכים להכין את הכלב לקראת כניסתו של תינוק חדש לבית.

עובדה ידועה היא, שכלבים נוטים לראות בתינוקות כגורים בלהקה שאליה שייך הכלב. עם זאת, עדיין רצוי לעשות כמה צעדים מכינים לכלב.

אחת מהדרכים להרגיל את הכלב היא להציג לו בגדים של תינוק, כדי שהכלב יתרגל לריח שלו ו״להחתים״ את ריח התינוק כחלק מהלהקה. חוש הריח של כלבים מפותח במידה כזו שעבורם זיהוי ריח הוא כמו טביעת אצבע. לאחר מכן, מומלץ לתת לכלב לרחרח את התינוק באופן מפוקח ובעיקר להשרות כמה שיותר רוגע ולמנוע לחץ במפגשים הראשונים.

 

התאמה לבית


ישנם מספר הבדלים קטנים בכל הנוגע לגידול כלבים וחתולים. חתולים נוהגים לשרוט או לנשוך אם מציקים להם ולעיתים גם תוך כדי משחקי ״ציד״. לכן, כדאי להקפיד על קיצוץ תכוף של צפורני החתולים או להשתמש בכיסוים רכים שמודבקים אחת לתקופה לציפורני הרגליים הקדמיות (יש כיסויי ציפורניים בצבעים ועיטורים רבים).

גידול חתול הוא קצת יותר קל מטיפול בכלב כי לא נדרש להוציא אותו לטיולים אבל מומלץ לבדוק את מידת התאמת החתול לבית. כמו בני אדם, כך גם החתולים, לכל אחד יש את האופי שלו. התייעצות עם הווטרינר יכולה להיות לעזר.

במרפאות וטרינריות רבות פוגשים לעתים קרובות גורי חתולים שננטשו ואחרי הטיפול וההתאוששות מסייעים הצוות הווטרינרי מחפש להם בתים. מומלץ לעקוב אחרי הפרסומים השונים בנושא אימוץ בעלי חיים, בשבועון 'בקיצור', באתר המועצה האזורית מטה יהודה, או בדף הפייסבוק של 'וט חולים', כך שגם המשפחה החדשה תרוויח מהצטרפותו של עוד חבר או חברה אוהבים ופרוותיים אליהם.

 

(באדיבות מרפאת 'וט חולים - המרכז לרפואה וטרינרית', קיבוץ קרית ענבים)

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?