דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 02 בדצמבר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

על נחשים, רמשים ארסיים וחיות המחמד

בעונות השנה החמות, בין האביב לחודשי סוף הקיץ, בהן פעילים הרמשים והנחשים, מתרבים המקרים של הכשות ועקיצות בכלבים וחתולים על ידי נחשים, עקרבים, נדלים ורמשים אחרים. הכשת נחש מחוללת שורה של תגובות פיזיולוגיות אשר ללא טיפול ותמיכה עלולות לגרום למות חיית המחמד ומכאן הדחיפות במתן הטיפול וכך גם הסיכון.

הייחודיות של אזורים מגוונים בישראל, וביניהם אזור ירושלים והרי יהודה, בכך שזוהי עדיין בבחינת פריפריה לפחות מבחינת שטחים פתוחים, שטחים ירוקים והקירבה המבורכת אך המורכבת של חיות בר וטבע. הנחש הארסי הנפוץ ביותר המצוי בארץ בכלל ובאזורנו בפרט הוא הצפע הארצישראלי.

 

הנחשים מתעוררים

 

עם התחממות מזג האוויר הנחשים שהיו רדומים בחורף מתעוררים משנת החורף ומתחילים בחיפוש אחר מזון. חשוב לדעת שישנה סברה שהכשות בתחילת העונה, בהן הנחשים עדיין לא הכישו על מנת לטרוף, עשויות להיות קשות יותר ומסכנות חיים. בלוטות הארס עדיין מלאות ומרוכזות ולכן קיימת סכנת חיים לכלבים וגם לחתולים, אם כי במידה פחותה.

חיות המחמד שלנו המטיילות בעיקר בשעות אחר הצהריים, הן סקרניות מטבען וכל התקלות עם נחש היא למעשה מקור לסכנה כי האינסטינקט הראשון של הכלבים והחתולים - לנסות ולתפוס את הנחש.

ישנם מספר קריטריונים כשאנו בודקים את ההכשה בחיות המחמד שלנו כמו : עונת השנה, מיקום ההכשה, מה ההערכה של כמות הארס שהוחדרה לגוף, זיהוי סוג הארס לפי זיהוי בעה"ח המכיש/עוקץ, מה גיל בעל החיים הפגוע ומצבו הגופני לפני ההכשה ובדיקת התנועתיות של בעלי החיים שהוכש/נעקץ לאחר ההכשה/עקיצה.

 

סכנה לכלבים

 

רוב ההכשות הינן בין סוף אפריל לאוקטובר, בעיקר בין שעות הצהריים לשעות הלילה. כמחצית מההכשות הינן באזורים עירוניים מובהקים ומחציתן באזורים פתוחים.

כלבים נוטים להיות מוכשים ברגליים כהכשה אקראית או באזור הפנים כיוון שמרחרחים את האדמה מתוך סקרנות או מנסים לתפוס את הנחש מתוך יצר צייד והגנה.

הכשה באזור הפנים הינה מורכבת לטיפול וכרוכות בה סכנות משנה, בעקבות ההכשה, הארס מתפזר במהירות וגורם למספר כשלים במנגנונים פיזיולוגיים, כגון קרישת הדם ולנפיחות משמעותית באזור ההכשה.

כאשר ההכשה היא בפנים יש חשש לחנק עקב נפיחות ובצקות באזור דרכי הנשימה. הכשת נחש עלולה להסתיים במוות מהיר ועל כן יש חשיבות רבה לפינוי וטיפול מוקדמים ככל האפשר.

הכשות בגפיים הן פחות מורכבות לטיפול בשלב הראשוני אולם הסיכוי לשרוד הינם נמוכים יותר ועל כן החשיבות במתן טיפול מהיר ומותאם.


סימנים להכשה

 

לעיתים רואים את הנחש ועדיף לצלמו לצורך זיהוי, מאשר ללכדו (חשוב להדגיש שלכידת נחשים מותרת רק ע"י לוכד מוסמך ושכלל הנחשים הינם חיות בר מוגנות ואין לפגוע בהם!).

לעיתים הכלב נובח או ישמיע מעין צווחה שמלווה בנפיחות מקומית בגפה או בפנים או צליעה פתאומית, כמו כן תיתכן מצוקה נשימתית וחסימת דרכי האוויר העליונות/נשימה מאומצת, בנוסף, עקב פגיעת הארס במנגנון קרישת הדם, עולה הנטייה לדימומים מקומיים ולשטפי דם קטנים על פני העור. דבר שעשוי לסייע בזיהוי הסימנים בעקיצות רמשים זהים אולם לרוב לא מזהים את הגורם.

 

מה לעשות?

 

במידה ונתגלו תסמינים כאלו חשוב לפנות את חיית המחמד למרפאה וטרינרית שיש לה את היכולת להעניק טיפול נמרץ אינטנסיבי ורציף, כולל: אפשרות למתן נסיוב נוגדן ארס, הזרמת מנות דם/פלזמות ועוד טיפולים מצילי חיים שקיימים רק במרפאות וטרינריות מקצועיות.

מומלץ לטייל עם הכלבים כאשר הם קשורים ברצועה ותחת השגחה צמודה.

רצוי להימנע מטיולים בחורשות ומקומות בהם יש צמחייה סבוכה וקוצים בהם יכולים הנחשים להתחבא. מומלץ לנכש עשבים בגינות וחצרות הבתים.

 

ומה עם חתולים?

 

חתולים זריזים וזהירים יותר ועל כן פחות נוטים להיות מוכשים ובנוסף לרוב תגובתם של החתולים לארס הנחש ולארס העקיצות הינה פחות אקוטית ודרמטית מאשר בכלבים. ועדיין יש לשים לב ולהשגיח במידה ויש חשש להכשה ולפנות מיד לקבלת טיפול וטרינרי מותאם.

 

ד"ר חיליק מרום

וט חולים - המרכז לרפואה ורפואה דחופה וטרינרית

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?