דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 28 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צו הריסה לישיבה לנוער הגבעות שהוקמה במושב עמינדב

מושב עמינדב

בעלת נחלה במושב עמינדב מתמודדת עם כתב אישום שהוגש נגדה לאחר שבשטח הנחלה התגלתה ישיבה שהוקמה ללא היתר. ראש הישיבה טען כי פעילות הישיבה מוכרת לשר הפנים ולראש המועצה האזורית מטה יהודה. מהמושב נמסר כי מדובר בנושא כאוב ובמאבק של שנים כנגד ההקמה הפראית של מוסד חינוכי לנוער בסיכון במרכז המושב.

מכתב האישום, שהוגש על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של מטה יהודה, עולה כי בעלת הנחלה ועמותה בשם "בני ציון היקרים – אבני קודש" המנוהלת על ידי הרב עו"ד חיים מזרחי, מואשמים בשימוש ללא היתר בשטח הנחלה.

בכתב האישום נטען כי בשטח הנחלה הוקם בית מגורים בשטח של 130 מ"ר המשמש כאזור לינה לתלמידי הישיבה ובו גם תוספות שונות שהוקמו ללא היתר. בנוסף, נטען בכתב האישום, כי בשטח הנחלה הוקם מבנה מחסן בשטח של 45 מ"ר המשמש כחדר לימוד תורה. כנגד מבנה זה כבר הוצא צו שיפוטי אשר בכתב האישום נטען כי לא קויים.

במסגרת בקשות שהפנו הנאשמים לבית המשפט, טען ראש הישיבה, הרב עו"ד חיים מזרחי, כי הישיבה משמשת כבית מקלט לנערי הגבעות ולנערים בסיכון שחיו ברחובות ירושלים. לדבריו, פעילות הישיבה נדונה בפגישה עם שר הפנים, אריה דרעי, ובעקבותיה התקיימה ישיבה גם בלשכתו של ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, וזאת בנוכחות ראש ועד האגודה במושב, שמעון קינן.

"אנחנו מאוד מעוניינים למצוא פתרון של קבע לנערים היקרים שלנו ואיננו חשים בנוח עם כל המצב", כתב הרב מזרחי, "למרות שבפועל כבר רוב אנשי המושב שמחים ואוהבים את הנערים היקרים". הוא ביקש לדחות את הדיון המשפטי בכמה חודשים, "עד שיתבהר המצב הפוליטי ונוכל לקבל מענה ראוי ממשרדי הממשלה".

משיחה עם יו"ר ועד האגודה במושב, שמעון קינן מצטיירת תמונה שונה בתכלית. "מזה חמש שנים אנו מתמודדים עם מוסד חינוכי שהוקם ללא אישור במרכז המושב וקולט עשרות בני נוער בסיכון גבוה, ובהם נערי גבעות. מדובר בבני נוער בגילאי 15-20, אלימים ופורעי חוק, שאין להם דין ולא דיין, ששוהים במבנה לא מתאים בלי צוות חינוכי מתאים, בלי פסיכולוג צמוד וללא אספקת מזון מסודרת. אלה נערים קיצוניים ומסוכנים, אשר ניסו לפוצץ את חגיגות יום העצמאות במושב בטענה כי מדובר באירוע ציוני, נהגו בכלי רכב בלי רישיון וכמעט פגעו בעגלה עם תינוק, ואפילו איימו לדקור אותי לאחר שניסיתי להגן על הנכד שלי שרוסס בגז".

לדברי קינן אכן זומנה פגישה בנוגע לפעילות הישיבה בלשכתו של שר הפנים ובה הוצגה בפני השר הקשיים של המושב להכיל פעילות כזו ובמיוחד שאיננה חוקית, "השר אמר כי הבין את המצב ויפעל בהתאם, וביקש למצוא מבנה חינוכי פנוי ומתאים במטה יהודה".

קינן מוסיף כי בהנחיה של ראש המועצה, ניב ויזל, הוא אכן ניסה למצוא מקום חלופי לפעילות של הישיבה אך ראשי הישיבה דרשו למקם אותה אך ורק בסמוך לירושלים והדבר לא הסתייע.

בהתייחס למצב הנוכחי אמר קינן, "בעלת המשק לא גרה במושב, לילה אחד לפני חודשיים-שלושה אנו רואים שהמבנה הרוס, חלונות ודלתות הרוסים. כרגע הם לא פה. יש להם כאן שני סוסים שהם מטפלים בהם. בינתיים יש צו להריסת המבנים הבלתי חוקיים ואני מבין שדרישת הפינוי של הוועדה המקומית וההליכים בנושא נמשכים".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "המועצה פעלה, מול מספר אגודות, רשות הטבע והגנים והוועדה המחוזית לתכנון ולבניה, למציאת פתרון עבור פרויקטים מסוג זה. עוד יצוין כי עד אשר ימצא פתרון פונתה הישיבה".

הדיון בכתב האישום מתקיים בבית המשפט השלום בבית שמש.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?