דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 22 בספטמבר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ערב החג: החוויה הרגשית היא הזכורה ביותר

אירוע חגיגי (אילוסטרציה) צילום אן פלאש

לקראת המפגשים המשפחתיים של תקופת החגים רובנו טרודים בבחירת מתנה מרשימה, בישול מנות בלתי נשכחות או עריכת שולחן מעוצב, אך מחקר חדש מגלה שדווקא החוויה הרגשית היא שתיצרב בזיכרון לאורך זמן ושבה בעיקר כדאי להשקיע.

חוקרים של אוניברסיטת שיקגו בחנו את הפעילות המוחית של נבדקים בזמן פנאי (צפייה בסרט או סדרה) וניסו להבין בעזרת בדיקת MRI וראיונות משלימים את המעורבות המוחית ברגעי צפייה שונים ומה מתוך החוויה יזכרו הנבדקים לאורך זמן.

"המחקר יכול להתחבר לזיכרונות שאנחנו שומרים מאירועים שונים בחיים כמו לדוגמא ארוחות ערבי חג, מאחר והוא בוחן את מידת תשומת הלב והזיכרון של המוח במצבו הטבעי והמשוחרר, כאשר הוא לא 'חייב' לזכור מידע ספציפי, להבדיל מרוב המחקרים שבוחנים את הזיכרון שלנו במבחני ידע", מסביר איתי עניאל מומחה בפיתוח אסטרטגיות לשיפור הזיכרון.

ממצאי המחקר מציגים שתי מסקנות מעניינות: ראשית, שאנשים שונים נוטים לזכור את אותם הדברים מקווי העלילה, לתאר את אותן הסצנות בתור הסצנות הזכורות ביותר, ולתאר את אותם הרגעים בתור הרגעים המשמחים, המותחים, המצחיקים או העצובים ביותר. המסקנה השנייה נוגעת לעובדה שהפעילות המוחית הערה ביותר נצפתה ברגעים בהם צפו הנחקרים בתוכן רגשי.

מזה שנים שמומחים בתחום הזיכרון מבינים שכל מידע ייזכר טוב יותר כאשר מחברים אותו לחוויה כלשהי. המחקר החדש מוכיח, שגם כאשר המוח במצב של מנוחה, הוא תר באופן בלתי מודע אחר מידע שכרוך בחוויה רגשית ומידע מסוג  זה ייזכר טוב יותר ולמשך זמן רב יותר.

"אם משליכים את ממצאי המחקר לאירועים המשפחתיים בתקופת החגים, חשוב מאוד להשקיע בשיחה משמעותית עם הנוכחים, לשמור על אווירה רגועה, מפרגנת ותומכת, להימנע מחיכוכים, ויכוחים ומתח וליזום חוויות משפחתיות רגשיות חיוביות  – מאחר ודווקא את החוויות הללו נזכור בטווח הארוך וניקח איתנו הלאה לאורך זמן", מסכם עניאל. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?