דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 25 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עשרות כוורות וחלות דבש נגנבו מ'פארק בריטניה'

כוורות דבש הרוסות שמהן נגנבו חלות הדבש בסמוך לפארק בריטניה

כבכל בוקר, הגיע הדבוראי ניצן פצ'ורניק, דור חמישי למשפחת דבוראים, תושב נס ציונה, אל נקודות הצבת הכוורות הפזורות בשטחים הפתוחים לצד צמחי בר לטובת אגירת הדבש, במטרה לבדוק את מצבן ושלומן של הדבורים. פצ'ורניק גילה לתדהמתו, כי בשתי נקודות הצבה באזור מטה יהודה - בפארק בריטניה ובנקודה בסמוך לצומת נחשון, נגנבו תכולתן של מעל ל- 60 כוורות, ושאר הכוורות בשטח הושחתו.

ממועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים בישראל נמסר כי החל מחודש יולי נרשמה עלייה חדה מאוד במקרי הגניבות של כוורות וכן שינוי באופי הגניבה במקום לגנוב את הכוורת בשלמותה, למטרת עסק לטווח ארוך, בחודש האחרון נגנבות חלות הגדושות דבש, לפני שלב הרדייה (תהליך הפקת הדבש), וזאת כנראה לקראת חג הקורבן וחגי תשרי הנמצאים בפתח. כלומר, הגניבות הפעם נועדו להשתמש בדבש שבכוורת ולמכור אותו למאכל. ההערכה הראשונית לנזק הכלכלי היא של מאות אלפי שקלים.

מנתונים שנאספו עד כה בחודש יולי - נמצא כי מדובר בהיקף גניבות ונזקים של מעל ל- 300 כוורות, וכ- 700 חלות דבש, המכילות כ- 8000 ק"ג דבש. לשם השוואה: בשנה שעברה נגנבו בעונה זו כ-100 כוורות בלבד.

יש לציין, כי ענף הדבש והאבקה היינו קריטי לחקלאות בישראל, שכן דבורת הדבש היינה המאביקה העיקרית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם.

פצ'ורניק הביע תסכול עמוק: "אנו מנסים להתמודד עם תופעת הגניבות, על ידי נעילת הכוורות במנעולים, אך גם זה לא מונע מכנופיות הגנבים המתוחכמים, להמשיך ולגנוב כוורות וחלות דבש. ניתן לראות בשטח הגניבה גם כוורות מנופצות, שהגנבים לא מצליחים לפתוח אותן. אנו הדבוראים עומדים חסרי אונים בפני התופעה ההולכת וגוברת, מדובר בכאב לב ואובדן הכנסה גדול, שלא נוכל להשיבו".

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "אני קורא לממשלת ישראל להגן על החקלאות וענף האבקה והדבש, ולהקצות תקציבים למלחמה בתופעה החמורה של פשיעה חקלאית!".

במאמץ למיגור התופעה שותפים משטרת ישראל והיחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות (פיצו"ח- פיקוח על הצומח והחי). גם ארגון 'השומר החדש' בשיתוף מג"ב והסיירת הירוקה של רט"ג החלו בפיילוט של תכנית משותפת עם הדבוראים שנועדה למיגור התופעה.

יובל בירנבאום, רכז שטח בארגון 'השומר החדש': "בעקבות גניבות חוזרות ונשנות של דבש וכוורות במרחב צפון, החלטנו עם הדבוראים לצאת לפעולה אקטיבית שמטרתה למנוע את גניבות הדבש. הפיילוט יכלול הפעלת אמצעים טכנולוגים, סייר ורכז שטח מטעם השומר החדש שיוקפץ למקום, כולל מערך מתנדבים שיפעל בהתאם וייצר נוכחות בנקודות הכוורות. הפיילוט יתחיל בשבוע הקרוב בשיתוף ובתמיכת מועצת הדבש, בתקווה כי הפיילוט יניב תוצאות שיביאו למניעת מקרי גניבה והשחתת כוורות, נתרחב לאזורים נוספים בארץ".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?