דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פיצוצים באוויר

בימים האחרונים היו אזורים בארץ שהיו נתונים לאיום של הפגזות טילים. גם בחלומות חשופים רבים מהחולמים להופעתם של טילים, או פצצות, בחלומם. חלומות אלה יכולים להופיע גם בימים שקטים וללא קשר למצב הבטחוני במציאות הערה.

מתוארים בחלומות אלה תרחישים, הנחווים מצד החולם כמינוריים עד דרמטיים מאוד, בדומה לסרטי מתח, בהם מתפוצצים בניינים, מטוסים, כלי רכב, על רקע של אש ותימרות עשן.

במשלים וסימבולים משקפים לנו חלומותינו את הלך רוחנו הפנימי. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, מספר לנו על החוויות הרגשיות שלנו באמצעות תרחישים שעולים על כל דמיון.

ה"פצצה" בחלום היא סימבול לתחושותינו, כמו במשמעותו של הביטוי "נפלה פצצה באוויר" – כשחל בחיינו אירוע מרעיש, דרמטי, מפתיע, מעורר מחלוקות וכדומה. מצורפים חלומות לדוגמה הממחישים את הרעיון.

 

"נפלה פצצה"

כ' כותבת: "בחלום אני עם אחי וכנראה שגם בן זוגי היה נוכח... בקניון, כמו שוק גדול, ופתאום אנחנו רואים טיל בשמים שנופל קרוב אלינו, ועוד אחד שרואים את הצורה שלו, כשהוא בדרך לכיוון שלנו. כולם בורחים ואני רצה אחרי אחי ושוכבת על הרצפה, והטיל נופל כמה מטרים ממני ... התעוררתי בתחושה מוזרה ...

זוהרית: האם לאחרונה קרה אירוע הקשור לאחיך ולחבר שלך, אשר הפתיע אותך במיוחד?
אירוע = מקרה שבו נאמרו דברים קיצוניים, או מפתיעים, או מרעישים, או דרמטיים, "נזרקה פצצה באוויר" כמו שאומרים? אירוע זה הקשור לאחיך ולחבר שלך במקביל.

כ' עונה: כן! קרה משהו . הייתה לנו ארוחה משפחתית , סוג של הכרות/אירוסין בין המשפחות שלי ושל החבר, והיה ממש טוב. אח שלי ישב בשיחה עם סבא של חבר שלי ועם אימו, והגיעו לנושא שיחה על ה"שבת חתן”. אחי הציע משהו (שלאחר מכן התברר לי כמה שהוא צודק), אבל חבר שלי התנגד בתוקף. מאז שזה קרה, אני חושבת על כך הרבה....

זוהרית: תשובתך מהווה תרגום לחלום במילותייך שלך.
החלום משקף את החוויות הרגשיות שלך במשלים וסימבולים, ומתאר כיצד התנהל סוג של משא ומתן (קניון/שוק) ו"נפלה פצצה באוויר" כשאחיך העלה הצעה שנויה במחלוקת. הרגשת שהוא צודק (רצה אחריו בחלום) והאירוע ממשיך להדהד (טיל נפל לידך) בזיכרונך.

תפקידו העיקרי של החלום הוא בריפוי - החלום מציף את החוויה הרגשית במלוא הדרמטיות, פורק ומשחרר את המתחים האגורים בך לטובת בריאותך הנפשית.
בנוסף החלום מעניק לך מבט גבוה אל המצב, ממנו אפשר ללמוד משהו חשוב: בחלום הטיל נופל לידך, ואילו את יוצאת מזה ללא פגע - אמנם מופתעת/מבוהלת, אך ללא פגע.
גם במציאות הגישה הזו יכולה להנחות אותך כדי לעבור את האירוע בשלום - להיצמד לבסיס של הדברים (לרצפה), למה שחשוב - אתם מקדמים את התהליך לקראת נישואיכם. חבל להניח ל"פצצות שנופלות באוויר" להעיב על תחושתך. הפגישה בין המשפחות הייתה טובה, כפי שכתבת, והמטרה עצמה היא החשובה. ברכות לאירוסייך !

 

"בשורה מרעישה"

ר' מספר: “בחלום אני מגיע למנכ"ל החברה שלי, ותוך כדי שיחתנו נופלת פצצה בחדר... אני המום רואה איך שכל קירות המשרד מתפוצצים לחתיכות קטנות... התכופפתי וחיפשתי מחסה... איזה חלום הזוי".

זוהרית: ביררתי עם ר' האם לאחרונה הפתיע אותו המנכ"ל עם ידיעה מרעישה במיוחד, והוא סיפר שאכן כך. החברה בצמצומים גדולים והמנכ"ל זימן אותו לשיחה, ובה הסביר שהם נאלצים לפטר עובדים ושכדי להימנע מפיטוריו, הם יכולים להציע לר' תפקיד אחר במשכורת נמוכה בהרבה מזו שהוא מקבל. החלום שהופיע יומיים לאחר שיחתו עם המנכ"ל אכן משקף את תחושתו ביחס לבשורה, וכיצד הבשורה נפלה במפתיע כ"פצצה בשמי חייו", מוטטה את המבנים התפיסתיים שלו לגבי העבודה (החדר וקירותיו מתפוצצים) והותירה אותו המום, ובתחושת סכנה קיומית.

 

"איזה בום !”

ג' כותבת: “החלום התחיל בשחייה בבריכה... אני שוחה עם הבן שלי (בגיל 29) בנחת, עד שפתאום נופלת בינינו פצצה בבריכה. אני לא מומחית לומר איזה סוג פצצה, אבל ה"בום" היה עצום והרעיש עולמות. התעוררתי מזיעה ומבוהלת... מקווה שהחלום לא מבשר רעות...”

זוהרית: ביררתי עם ג' האם לאחרונה התוודעה למשהו מרעיש ביחס לבן שלה. ג' סיפרה שבנה, שעד כה למד בירושלים, הודיע שהוא התקבל ומתכוון להמשיך את לימודיו בארה"ב ולעבור לשם לצורך העניין, לפרק זמן בלתי ידוע. החלום שיקף את החוויות הרגשיות של ג' ביחס לבשורה, שנפלה עליה כ"בום" ביום בהיר וללא התראה מראש. אפשר להתנחם בכך שאין בחלום בשורה לעתיד, אלא שיקוף הווה רגשי.

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?