דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 22 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"פלישת" חזירי הבר

חזירי הבר משוטטים ביערות הסמוכים ומשם הם מגיעים ליישובים לעת ערב, נהנים ממנעמי שאריות האוכל המפוזרים בנקודות האשפה, ונעלמים טרם בוקר כדי לנוח בצל העצים. מיהו חזיר הבר הזה שצץ לו כך ברחובותינו?

                                                                                                         

במוצאי היום הראשון לחול המועד סוכות תשפ"א, הסב מו"ל ועורך שבועון 'בקיצור', יובל רובין, את תשומת לבי להודעה הבאה שהתפרסמה בערבו של אותו היום בבית שמש וזו לשונה: "הודעה דחופה בשם מנהלת המחלקה הווטרינרית העירונית בעירית בית-שמש... באזור מגדל המים מסתובב במהלך השעה האחרונה צבוע. הצבוע הינו חיית בר מוגנת ואינו תוקף בני אדם אלא אם הצבוע חולה כלבת... ".

 הודעה בלתי שגרתית זו באה לאחר שלפני כמה שבועות פרסמתי ב'בקיצור' כתבה נרחבת על משפחת הצבועים שנצפתה פעמים אחדות ביער הנשיא שבהר צרעה, והן על הצבועה ובתה שנצפו ושעליהן נערך מעקב עקבי על ידי גורמים מוסמכים בפארק בריטניה. הצבועים באזורנו נסתרים בדרך כלל מעין ומקפידים להתרחק מאזור מיושב בצפיפות כעיר והופעתו של צבוע כפי שנצפתה (וצולמה) בבית-שמש הינה בהחלט מקרה חריג אך לא כך הדבר לגבי בעל חיים אחר, מרשים וגדול מידות, שאיננו חושש מלהיראות בתחומה של עיר, הלא הוא – חזיר הבר.

 

משוטטים ברחובות

 

באוגוסט 2018 פורסמה ב'בקיצור' ידיעה של הכתב איסמעיל עותמאן על עדר חזירים שהחל לשוטט בחופשיות במרכז היישוב אבו גוש, תוך שהוא מחטט בפחי האשפה ואינו חושש מהקירבה לבני אדם.

במחצית חודש אפריל שנת 2020, בעת הסגר הגדול הראשון לאחר התפרצות הקורונה, פורסמה בעיתון 'הארץ' כתבה שנפתחה כך: "מגפת הקורונה סגרה אנשים בבתים, אבל בכל הנוגע לחזירי הבר השגרה בחיפה נמשכת. למרות שפחי האשפה של המסעדות ריקים, החזירים עדיין מוצאים מזון בפחי השכונות".

במקביל פורסמו בטלוויזיה סרטונים של חבורות חזירי הבר הצועדים בלא פחד ברחובות עיר הכרמל למן רדת הערב, מתעכבים ליד כל פח אשפה מזדמן ונהנים מהשאריות המזומנות להם.

מומחים הסבירו כי חזירי הבר חיים ומתרבים בקרבת היישובים העירוניים בכל רחבי הארץ, הם משוטטים בחורשים וביערות הסמוכים ליישובים ומשם הם מגיעים העירה לעת ערב, נהנים ממנעמי שאריות האוכל המפוזרים בנקודות האשפה, ונעלמים טרם בוקר כדי לנוח בצל העצים משך היום, עד לרדת הערב הבא.

אז מהו ומיהו חזיר הבר הזה שצץ לו כך ברחובותינו?

 

מטרה לציידים

 

חזיר הבר, שהוא אביו מולידו של החזיר המבויית, שייך למשפחת החזירים מכפילי הפרסה. תפוצתו עולמית ומשתרעת בכל רחבי אירופה, אסיה וצפון אפריקה. בארץ, חזיר הבר נפוץ כמעט בכל האזורים כולל באזור שלנו. במהלך היום הוא מוצא לו מסתור באזורים מיוערים, בחורשות ואף בפרדסים ואם עדיין לא הזדמן לכם לראותו זכרו כי זה בראש ובראשונה כיוון שהוא פעיל בשעות הלילה.

חזיר הבר הגדול והכבד שמשקלו מגיע ל-150 ק”ג, היה בעבר מטרה נפוצה לכדורי הציידים. זכורני שכאשר עשינו פרק משירותנו הצבאי בנח"ל בהיאחזות 'נוטרה' ששכנה במזרח עמק החולה, לרגלי הגולן, היינו שומעים בלילות את מנועי הג'יפים ורואים את פנסי הציידים שיצאו לתור באזור אחרי חזירי הבר שבסבך האגמון. באירופה גרם הציד הגובר להיעלמותו המוחלטת ממדינות אחדות כמו למשל באנגליה.

                                     

חיה חברתית

 

חזירי הבר חיים בעיקר במסגרות משפחתיות. כל משפחה גרעינית מורכבת מאם אחת וצאצאיה המונים 4-8 פרטים. נקבות אחדות מתקשרות ומתקבצות לחבורה גדולה יותר הכוללת משפחות גרעיניות אחדות ויחד מונה חבורה שכזו כמה עשרות פרטים החיים ופועלים כיחידה גדולה אחת. (וכך מצלמים אותם בלילות ברחובות חיפה).

הזכרים הבוגרים אינם נמנים על מי שאיננו נמנה על החבורות המקובצות הללו והם דואגים לסמן לעצמם טריטוריות שתהיינה בבעלותם, על ידי גללים, חיכוך גופם בגזעי עצים, מה שמותיר במקום את ריחם וכן השמעת קולות. מובן שסימון גבולות מביא אותם למפגש והתכתשות על הטריטוריה עם זכרים אחרים העושים את אותו הדבר עצמו, וכך נערכים קרבות, לעיתים מרים על הטריטוריות.

מדוע כל כך חשוב לזכרים להיאבק על הטריטוריה?

כיוון שעם בוא עונת הייחום, טרם החורף, יחפור כל זכר בשטחו גומות בהן יטיל את מימיו והללו תזמנה את הנקבות לשטחיהם. כל זכר יזכה להזדווג עם אותן נקבות שתעדפנה את הטריטוריה שלו ולשם כך זכרים הרי מוכנים לצאת לקרב לא רק אם הם חזירי בר דווקא.

חזיר הבר מותאם ללחימה וידוע כבעל חיים זריז וחזק. עור גופו עבה וקשה וכך גם הפרווה שמכסה אותו בצפיפות. בראש החזיר בולטים שני ניבים חזקים באורך שבין 20-30 ס"מ, המשמשים אותו לתקיפה ולהגנה.

 

תדמית מלוכלכת

 

הדעה המקובלת רואה בחזירי הבר חיות מלוכלכות ודוחות אך מדובר בתדמית בלבד. ראשית, חזירי הבר לא ניזונים ברגיל מאשפה ברחובות הערים אלא ניזונים הן ממזון צמחי והן ממזון מן החי: בלוטי עצי האלון, פקעות, פירות, ירקות, זרעים, פטריות וגם בעלי חיים חסרי חוליות ובעלי חוליות קטנים ואף פגרים מזדמנים. חלק ניכר ממזונם הם מוצאים בנבירה באדמה בחיפוש פקעות ושורשים, ולכן הם נחשבים למזיקים לחקלאות.

כדי לצנן את גופם במשך היום נוהגים החזירים להתפלש בבוץ, דבר שעשוי לחזק את תדימיתם "המלוכלכת" אולם מנגד, כשהם חיים בחבורה, הם נוהגים לעשות את צרכיהם במקום שנבחר לשם, מעין "בית שימוש" ציבורי, ולא יעזו להתפלש בצואתם, ומה יותר נקי והגייני מכך?

כיוון שכל נקבה מביאה לעולם עד שמונה גורים בכל שנה, הרי שכושר התרבותם רב, מה גם שלמשל בארץ, מלבד בני האדם אין להם אויבים טבעיים. מעבר לכך מסתבר שכושר הסתגלותם רב לשינויים המתרחשים סביבם והם יודעים להתאים עצמם לתנאים המשתנים.

 

גורים מפוספסים

 

הרבייה מתרחשת בשלהי הקיץ, בסתיו. הריון הנקבה נמשך במהלך ארבעת חודשי החורף ואת הוולדות היא תמליט באביב בגומה עמוקה שהיא חופרת באדמה. בוולדות קל להבחין גם ממרחק במיוחד על ידי פרוותם המפוספסת שתיעלם עם התבגרותם.

לאחר שבוע הגורים כבר מסוגלים ללעוס מזון מוצק אם כי ימשיכו לינוק מחלב אמם עד מלאת להם שלושה חודשים. בגיל שבועיים מצטרפים הגורים לאמם בצאתה לתור אחרי מזון עם רדת הערב. בשלב זה הם כבר מסוגלים לעכל מזון קל בעצמם. בגיל שנה לערך נעשים הצעירים לעצמאיים ואז יבלו חודשים אחדים במסגרת "חבורות הצעירים" עד לגיל שנה וחצי לערך, שבו הם מגיעים לבגרות הן כזכרים והן כנקבות.

 

אמצעי זהירות

 

בישראל נחשב חזיר הבר לבעל החיים הגדול ביותר. כאמור, משקל חזיר בר זכר בוגר עשוי להגיע עד 150 ק"ג ואורך גופו עד מטר וחצי. אך הוא אינו מסוכן לבני אדם. חזיר בר לא יתקוף אדם בלא סיבה, אפשרות כזו יכולה להתרחש רק כאשר חזיר בר נקלע למצוקה ואין לו דרך מילוט אחרת.

לחזירי הבר החיים בישראל אין אויבים בטבע. יכולת ההסתגלות הגבוהה שלהם לתנאים המשתנים בסביבותיהם והמגבלות של חוקי הציד בישראל מאפשרים להם להתרבות ללא הפרעה ויום אחד יצטרכו מי שנושאים באחריות לכך לתת על זה את הדעת.

בכל מקרה, לאור התגברות תופעת השוטטות ביישובים יש לשנן את הכללים הבאים:

  • בכל מקרה – לא להאכיל את חזירי הבר.

  • לייצב ולסגור היטב את פחי האשפה.

  • לא לייצר בחצרות קומפוסט בערימות פתוחות.

  • לגדר את חצרות הבתים בגידור צפוף וחזק.

    ככל הנראה אנו עתידים לראות בעתיד את התפשטות אוכלוסיות חזירי הבר גם באזורנו. תנאים משתנים יוצרים תופעות חדשות.

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

maozhaviv@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?