דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פסילת צוואה בשל השפעה בלתי הוגנת

בתביעות רבות אשר במסגרתן מוגשות התנגדויות לקיום צוואה, נטענת הטענה כי יש לפסול את הצוואה בשל השפעה בלתי הוגנת של היורש על המוריש. ההתנגדות מסתמכת על סעיף 30(א) לחוק הירושה, התשכ"ה 1965, שבו מוסמך בית המשפט לבטל צוואה בנסיבות בהן נערכה הצוואה בשל "השפעה בלתי הוגנת".

במסגרת פס"ד שניתן בבית משפט העליון (דנ"א 1516/95 מרום נ' היועמ"ש) וכן בשורה ארוכה של פסקי דין נוספים, נקבע כי על מנת לקבוע כי אכן התקיימה השפעה בלתי הוגנת של היורש על המוריש יש לבחון את התלות של המוריש ביורש, עצמאותו של המוריש, מצב בריאותו של המוריש, מניעת קשר של המוריש עם אחרים, מעורבותו של היורש בנסיבות עריכת הצוואה ועוד.

חשוב להדגיש - לא כל השפעה על המוריש תגרום לפסילת הצוואה אלא רק "השפעה בלתי הוגנת" אשר טומנת בתוכה פגיעה ברצונו החופשי של המוריש לצוות. על כן, בכל מקרה ומקרה יש לבחון לעומק את אופי ההשפעה של היורש על המוריש.

נטל ההוכחה בטענה להשפעה בלתי הוגנת מוטל על המתנגד לצוואה. כך לדוגמא, ככל שהמתנגד יצליח להוכיח כי היורש ניצל את חולשתו או חוסר יכולתו ו/או תלותו של המוריש לצורך עשיית צוואה לטובתו או לזולתו, קיים סיכוי גבוה כי בית המשפט יפסול את הצוואה ויורה על חלוקת העזבון בהתאם לצוואה מוקדמת יותר או בהתאם לחוק הירושה.

רצוי ומומלץ ליורש אשר הוריו מעוניינים לצוות לו בצוואה את עזבונם, להימנע ממעורבות כלשהי בעריכת הצוואה. ככל וההורים מבקשים ממנו להיות מעורב בנסיבות עריכת הצוואה (למשל במציאת נוטריון) רצוי כי לא יהיה נוכח במעמד עריכת הצוואה ו/או חתימתם עליה. בנוסף, על מנת למנוע פתחון פה לאחר פטירת המוריש, רצוי שההורים יתעדו את מעמד עריכת הצוואה ו/או החתימה עליה וכן יצטיידו בחוות דעת רפואית המאשרת כי האמור בצוואה הינו רצונם החופשי.

האמור לעיל, נאמר בתמציתיות ובכלליות ואין לייחס לו משום ייעוץ משפטי, והבוחר לעשות זאת, עושה זאת על אחריותו בלבד. לכל מקרה ספציפי, יש לקבל ייעוץ משפטי מתאים.


אבירם בווני, עו"ד, נוטריון ומגשר

מתמחה בדיני מושבים, אגודות שיתופיות, משקים חקלאיים, בנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי.

ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל: abavani.law@gmail.com


  

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?