דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פעילות גופנית מסייעת בהפגת המתח

תרגילי ספורט בעצימות נמוכה שניתן לבצע בבית משחררים לחצים נפשיים ומרגיעים את הנפש. הנה כמה אפשרויות


 

בעקבות מתקפת הטרור על עוטף עזה, אנו נמצאים בעיצומה של תקופה קשה, שלצערנו עוד לא רואים את סופה. אחד הדברים הברורים בעת הזו הוא שקיימות השלכות רגשיות ונפשיות המשתנות מאדם לאדם. בשבועות האחרונים, ארגון "החלוץ" מקיים פעילות ספורטיבית עם הילדים המפונים מיישובי עוטף עזה, במהלכן ניתן לראות את ההשפעה החיובית שלה על ילדים רבים. החיוכים, הידיים באוויר, השחרור, אלו דברים נדירים וכל כך הכרחיים בעת הזו.

"לפעילות גופנית ולספורט יש יכולת לשמש ככלי יעיל וייחודי בתהליך טיפול רגשי והתמודדות עם מצבי טראומה גם בזמן שלאחר האירוע וגם באופן ארוך טווח", מסביר מייסד ארגון "החלוץ", עומר ליבנת. "הייחודיות שבהם קיימת בכלל הפעולות הגופניות ובייחוד בפעילות ספורטיבית שעושים בקבוצה.

מבחינה פיזיולוגית, הפעילות הגופנית מצריכה התנעה של כל הגוף. כשאנו נמצאים בתהליך פיזי, אנו מתחייבים להתרכז ברגע הנוכחי, והמוח שומר על רמות דחק נמוכות יותר. המוח יגביר את רמות הסרוטונין והדופמין - הורמונים טבעיים הקיימים בגוף האנושי - שיש ביכולתם להביא אותנו למצב מאושר יותר".

לבינת מוסיף: "אנשים שעברו טראומה או נמצאים בחרדה יכולים למצוא בספורט ובפעילות גופנית גם מקום לחיבור חברתי ותחושה של שייכות התומכת בתהליך הריפוי. השתתפות בקבוצות ספורט, למשל, יכולה לעורר תחושה של שותפות ואחדות, ולהיות חלק מקהילה שמכירה את האדם ויוצרת עבורו סביבה תומכת ובטוחה יותר, גם אם זה באופן שאינו מילולי".

"בנוסף, פעילות גופנית מעניקה הזדמנות לחוויות הצלחה, שליטה והתקדמות, המסייעות בהתמודדויות רגשיות, ויכולות להרגיע את הנפש ולהקנות שקט וביטחון בתוך מציאות מעורערת. פעולות קטנות ויומיומיות כמו הבקעת שער, קליעה לסל, או דחיקה נוספת בשכיבות סמיכה, הן דבר שיכול לגרום לסיפוק רב עבור הילדים ובני הנוער ויהוו מרחב של הצלחה וחיוביות".

מתוך הבנה כי פעילות גופנית היא כלי להתמודדות וריפוי, לפניכם תרגילים או פרקטיקות לפעילות גופנית בעצימות נמוכה שתוכלו לבצע בבית או עם הילדים.

מתיחת גב תחתון ותנועתיות מפרקי הירך - שכבו על הגב, אספו ברכיים אל אזור הבטן כשהידיים אוחזות מאחורי הברכיים, והחלו בניעות קטנות של הברכיים לכיוון בית החזה. תרגלו במצב זה מספר שניות. פשקו קלות את הברכיים והמשיכו בתנועות סיבוביות של הירכיים החוצה ופנימה.

תנועתיות עמוד השדרה - שכבו על הגב עם רגליים כפופות, כפות רגליים צמודות לקרקע וברכיים מורמות, כאשר הידיים מונחות בצורה מאונכת לגוף, על הרצפה, בגובה הכתפיים. הפילו את ברכיים לצד ימין – שהו במצב זה מספר שניות, ותרגלו באופן זהה גם בצד שני.

שחרור אזור הצוואר - שבו בישיבה הנוחה לכם והטו את הראש לכיוון כתף ימין מבלי להרים את כתף שמאל. שהו במצב זה מספר שניות ועברו לצד השני דרך קדמת הגוף. שמרו על מבט ישר לחזית לכל אורך התנועה. חזרו על התרגיל מספר פעמים.

תרגיל בזוגות - גשר ישבנים - שכבו על הרצפה כשמולכם בן זוג וכפות הרגליים שלכם פונות אחת כלפי השנייה. הרימו את הרגליים לאוויר והצמידו את כפות הרגליים ביניכם. לחצו את שרירי הבטן, הרימו באיטיות את האגן למעלה בו זמנית, מבלי לנתק את כפות הרגליים, וחזרו לתנוחת המוצא למטה באיטיות. חזרו על התרגיל במשך 30-20 שניות על פני 4-3 סטים.

ניתן להזמין את תכנית ספורטיבית עבור הילדים בבית הספר או במרכז הקהילתי, או להתייעץ איתנו בנושא, באמצעות אתר האינטרנט של ארגון "החלוץ".

פעילות ספורטיבית עם ילדי עוטף עזה (צילום: יחצ) 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?