דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 22 בספטמבר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פעילות גופנית משפרת תפקוד של חולי סרטן ערמונית

מחקר חדש של חוקרים ממערב אוסטרליה בחן את הקשר בין פעילות גופנית המבוצעת בזמן טיפולי הקרנות לערמונית (סוג טיפול שכיח לסרטן הערמונית), ובין תפקודם הגופני של המטופלים. כמו כן, נבדקה השפעתה של פעילות אירובית ו/או אימוני התנגדות במהלך תקופה זו על תופעות לוואי שונות של הטיפול בקרינה.

לשם כך בוצע ניתוח נתונים סטטיסטיים (מטה-אנליזה) של שישה מחקרים שפורסמו בין השנים 2020-2004, בהם נכללו בסך הכל 391 חולי סרטן ערמונית בשלבי מחלה ודרגות ממאירות שונות, שקיבלו טיפולי קרינה בלבד או בשילוב עם טיפול הורמונלי. בכל מחקר ביצעו החולים תוכנית אימונים אחרת, בביתם, במרפאה או בשניהם, במשך 55-25 דקות בתדירות של 5-3 פעמים בשבוע.

בעיבוד ושקלול הנתונים נמצא כי לפעילות גופנית יש השפעה עקבית ומובהקת סטטיסטית על היבטים של התפקוד הגופני, למשל בשיפור כושר הסבולת לב-ריאה ותפקוד השרירים ובמדדי הרעילות בשתן הנגרמים מהקרינה לערמונית, לעומת מטופלים שלא עסקו בפעילות גופנית.

מסקנת החוקרים היא כי פעילות גופנית בעצימות מתונה עד גבוהה המבוצעת בקרב חולי סרטן ערמונית שעוברים טיפולי הקרנות, משפרת את תפקודם הגופני וממתנת מדדי רעילות בשתן – דבר היכול לסייע בשיפור ביצוע פעילויות יומיומיות ללא מגבלות משמעותיות. (המחקר פורסם ב-8 ביולי 2021, בכתב העת International Journal of Radiation Oncology, Biology, Physics ).

האגודה למלחמה בסרטן מציינת בחודש ספטמבר את יום המודעות הבינלאומי למאבק בסרטן הערמונית 2021 . מנתוני משרד הבריאות עולה כי סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל; הראשון בשכיחותו בקרב יהודים (ואחרים) והשלישי בשכיחותו, אחרי סרטן הריאה וסרטן המעי הגס והחלחולת, בגברים ערבים.

פרופ' ליטל קינן-בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות של משרד הבריאות: "שיעורי ההופעה של סרטן חודרני של הערמונית עולים באופן ברור מגיל 50 בכל האוכלוסייה. את שיא התחלואה אנו רואים בגילים 70-74 ביהודים ואחרים ו-75 ומעלה בקרב הערבים. עם זאת, בהשוואה ליהודים ואחרים, לערבים שיעורי ההופעה נמוכים יותר בכל קבוצות הגיל, למעט קבוצת הגיל 75 ומעלה".

מחקרים מוכיחים כי אימוץ אורח חיים בריא יכול לעזור בהפחתת הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים, בהם סרטן הערמונית. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לציבור הגברים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית בדרכים הבאות: תזונה עשירה בירקות, פירות ומזונות עשירים בסיבים ושתיית מים, צריכה קבועה של עגבניות טריות או מבושלות, הקפדה על משקל גוף תקין והימנעות מהשמנה, ביצוע פעילות גופנית קבועה ונמרצת במשך כ-30 דקות לפחות, הימנעות מוחלטת מעישון.

(למידע נוסף אתר האגודה באינטרנט:  www.cancer.org.il)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?