דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 24 באוגוסט 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פרס איכות השלטון למבקרת מועצת מבשרת ציון לשעבר

“ניהלה מאבק עיקש למתן שקיפות שלטונית". עו"ד גוהר (מימין) עם יו"ר ועדת הפרס, השופטת דליה דורנר ויו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא

התנועה לאיכות השלטון קיימה השבוע את טקס חלוקת פרסי "אבירי איכות השלטון". בין הזוכים בפרס נמצאת גם עו"ד אילנית גוהר, מבקרת הפנים לשעבר של המועצה המקומית מבשרת ציון, שזכתה בקטגוריה "הרשות המבקרת".

הוועדה למתן הפרס, שבראשה עומדת שופטת בית המשפט העליון שלעבר, דליה דורנר, נימקה את הסיבות למתן הפרס: “עו"ד גוהר קיבלה את הפרס לאחר שניהלה מאבק עיקש למתן שקיפות שלטונית, לשמירה על שלטון החוק וכללי המינהל תקין, על הנחישות לתיקון עוולות גם בסכנה של מחיר אישי, על מתן דוגמא אישית בולטת לעמידה בלחצים גם בנסיבות קשות".

עו”ד אילנית גוהר שימשה כמבקרת המועצה המקומית מבשרת ציון במשך כחמש שנים. בחודש אוקטובר 2016 היא פנתה למבקר המדינה וגוללה במכתב ארוך שורה של פרשות והתנכלויות מהן היא סובלת מאז חשפה כשלים ואי סדרים, לכאורה, בהתנהלותו של ראש מועצה המקומית, יורם שמעון. בדצמבר 2016 אישר מבקר המדינה את הבקשה ונתן למבקרת צו הגנה זמני האוסר על המועצה והעומד בראשה לפגוע במעמדה או בסמכויותיה.

בחודש מרץ 2018 הגיע העימות בין המבקרת לראש המועצה לסופו, כאשר בתיווכו של מבקר המדינה, הודיעה עו"ד גוהר כי היא מעדיפה להגיע להסדר פרישה בתנאים מועדפים. ראש המועצה, יורם שמעון, הסכים לתנאים וההסכם בין הצדדים קיבל את אישורו של מבקר המדינה. היקף הפיצויים המוגדלים שלהם זכתה עו"ד גוהר עומד על 750 אלף שקל.

בדברים שאמרה עו"ד גוהר בטקס, היא עמדה על הצורך של מוסדות השלטון בישראל לפעול להבטחת פעילותו המקצועית של מבקר רשות מקומית.

"יש חשיבות מכרעת לקיום מבקר ברשות מקומית", אמרה עו"ד גוהר, “המבקר אמון על פי חוק לבדוק את כל פעולותיה של המועצה, כי הוא בעצם החסם האחרון שאמור להתריע על פעילות בלתי תקינה. לצערי כיום, מבקר שעושה את עבודתו נאמנה, ההתנכלויות אליו הן רבות, לא רק מראש הרשות אלא גם מעובדי המועצה. באתי מתאגיד בנקאי שם הרגולטור הוא מאוד חזק, כשהגעתי לרשות המקומית נדהמתי לגלות שאני לבד במערכה: אין הגנות, לא רק בחוק, אלא הגנות יומיומיות שאתה נזקק להן, אם זה סיוע ותמיכה, אם זה הגנה מפני התנכלות. מבקר שאין לו שיתוף פעולה מהנהלת הרשות או מראש הרשות הוא מבקר שקשה לו לבצע את עבודתו".

פרס איכות השלטון חולק השנה לעשרה זוכים ובהם: ח"כ אורי מקלב, פרופסור שמואל האוזר, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, מרים נאור, הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון לשעבר, דורית סלינגר, העיתונאי ברוך קרא, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר האלוף במיל' דני עפרוני ועוד.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?