דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פרשת השבוע על חכמת הלב, נדיבות ומרחב קהילתי

פרשיות "כי תשא", "ויקהל" ו"פקודי", החותמות את ספר "שמות", עוסקות כקודמותיהן בהקמת המשכן, מקום משכנו של האל, במהלך מסעו של העם במדבר. מעיון בפרשות ניתן ללמוד עקרונות להקמת מרחב המאפשר התפתחות ולמידה, תוך הבנייה של קהילה בעלת ערכים משותפים סביבו.

בהקדמה למדנו כי בני ישראל מחוייבים בתרומה זהה ושווה תוך מתן דגש על ידי הכתוב כי "הֶעָשִׁיר לֹא יַרְבֶּה וְהַדַּל לֹא יַמְעִיט מִמַּחֲצִית הַשָּׁקֶל" (ל, ט"ו). תרומה זו נועדה לבניית אדני המשכן - ובכך עובר המסר לעם כי כולם שווים בפני האל והמשכן נועד לכולם ללא הבדלי מעמד או סממנים חיצוניים אחרים.

כאשר נדרשת תרומה לבניית המשכן ועיצוב כליו, ההנחיה היא שונה. הפרשה פותחת במילים: "וַיַּקְהֵל מֹשֶׁה, אֶת-כָּל-עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (לה, א). קהילה היא התאגדות המאפשרת לאנשים להתארגן, ליצור יחסים, לממש ערכים ולהשפיע על איכות ואורח חייהם. על מנת ליצור חוסן קהילתי יש לאפשר לכל החברים בה למצוא משמעות ולעודד כל אחד ואחת לבחור את הדרך באמצעותה ירצה לעשות, לתרום ולהשפיע והכתוב מורה "קְחוּ מֵאִתְּכֶם תְּרוּמָה... כֹּל נְדִיב לִבּוֹ יְבִיאֶהָ".

השורש נ.ד.ב חוזר פעמים רבות לאורך הפרשה ובכך עובר המסר כי נדיבות והתנדבות הן הבסיס להתהוותה של קהילה, כל אחת ואחד כפי ש "נְשָׂאוֹ לִבּוֹ”(לה, כה) ועל פי רצונו, כישוריו, מיומנויותיו ויכולותיו.

המילה לב בהטיות שונות מופיעה לכל אורך הפרשות האחרונות, נדרשת חכמת הלב, נדיבות הלב והוראת הלב על מנת להקים מקום שיאפשר הרחבת הלב וקירוב לבבות.

במלאכת המשכן הלכה למעשה ובעיצוב כלים נאים יעסקו "חַכְמֵי-לֵב", אלו היודעים לשלב בין מחשבה ורגש, ובראשם יעמוד בְּצַלְאֵל בֶּן-אוּרִי בֶן-חוּר (לה, ל).

כדי לעצב את משכנו של האל, באופן שמאפשר קרבה, הרחבת הדעת, התפתחות אישית ושגשוג קהילתי, נדרשת חכמת הלב. "וּלְהוֹרֹת, נָתַן בְּלִבּוֹ “ (לה, לד). פסוק זה נגע בי כבר לפני שנים רבות והוא מסכם את תפיסת עולמי לגבי היכולת ללמד ולהורות: אם שואפים לכוון, להנחות, להקנות ידע לאדם בכל גיל, מקטון ועד גדול, באופן שיבין, יזכור וידע ליישמם במהלך חייו - יש להורות מעומק הלב, כלומר ברגישות, בהתלהבות ומתוך אמון מלא ביכולותיו.

על מנת להורות יש לראות את התלמיד/ה, הילד/ה האדם לעומק נשמתו, ליצור קשר אישי וחם, כי רק כך ניתן לחנוך לנער/ה על פי דרכו/ה, בהוראה הנובעת מן הלב בבחינת "דברים היוצאים מן הלב נכנסים אל הלב".

ספר שמות נחתם בפרשת "פקודי", אשר בסיומה ניתן דגש על כך שבני ישראל כולם השתתפו בהקמת המשכן. "כֵּן עָשׂוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, אֵת כָּל-הָעֲבֹדָה... וַיְבָרֶךְ אֹתָם מֹשֶׁה" (לט, מב, מג). על מנת לייצר מרחב שמעודד התפתחות, קירבה, משמעות, חוסן אישי וקהילתי, נדרשת מעורבות של כל החברים. שותפות, מעורבות ולקיחת אחריות מייצרות את תחושת השייכות אשר כל כך חיונית לצמיחה אישית והבנייה קהילתית.

שבת שלום!

שרונה קדושאי בר-נס

יועצת ומנחה לפיתוח מקצועי וארגוני, מדריכת הורים

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?