דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 05 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פשפש ושמו סרחן שחור

מתקפת החרקים מסוג "סרחן שחור" (המכונים "חומייני") שפשטה בחודש האחרון בכל רחבי מטה יהודה ובית שמש, עלתה לדיון משותף בין המדביר העירוני של בית שמש לבין עובדי היחידה האזורית לאיכות הסביבה “שורק”. מנהל אגף לוחמה במזיקים במשרד להגנת הסביבה, ד"ר אורי שלום, הסביר על החרקים המרגיזים ודרכי הטיפול המומלצות בהם.

הסרחנים הם תת-סדרה של פשפשים. הם נמשכים בהמוניהם למקורות תאורה ולמקורות מזון ומים וריכוזם הגדול מפיץ ריח שאינו נעים, ומכאן נגזר שמם בעברית. רבים מהם מעבירים את חייהם מתחת לקרקע וניזונים מחלקי צמח תת-קרקעיים כגון שורשים ולכן הם מצוידים ברגלי חפירה בעלות זיפים קשים.

בתקופת הקיץ ניתן לראותם מגיעים בתעופה בשעות הערב אל מקומות מוארים שבהם יש ריכוזים של מים וצמחים. הדרך היעילה ביותר לצמצם את התופעה כדי למנוע את בואם היא להנמיך את עוצמת התאורה בסמוך לבית (ראה המלצות נוספות בסוף המאמר). ניסיון העבר מלמד כי בתוך כשבועיים, לקראת סוף הקיץ, התופעה תלך ותפחת, עד שתעלם כליל.

יש לציין ה"סרחנים" אינם מהווים סכנה בריאותית, כיוון שאינם עוקצים ואינם מעבירים מחלות. מומחי ההדברה שותפים להמלצת המשרד להגנת הסביבה, כי פתרון הדברתי לסוג זה של חרק אינו אפקטיבי. הדברה תישקל בזהירות רק במקומות שישנו מצבור גדול של סרחנים פעילים בשעות היום.

המלצות לתושבים :

1.לצמצם את התאורה אליה נמשכים הסרחנים, או לחילופין להציב תאורה חזקה מרוחקת מהבית שאליה ימשכו הסרחנים.

2.מומלץ לשמור על חלונות מרושתים ולדאוג לאטום סדקים ופתחים למניעת כניסת החרק לבית . במידה ונכנסו לבית, לטאטא אותם או לשאוב אותם עם שואב אבק.

3.לדווח למוקד העירוני על מיקום ריכוז סרחנים חיים גדול, שמתקבצים במשך היום.(לא בשעות הלילה).


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?