דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פתיחת שוק הדבש לתחרות הוזילה את המחיר לצרכן ב-60%

משרד החקלאות פירסם את תוצאות המכרז ליבוא דבש פטור ממכס בהיקף כולל של כ-500 טון. המחיר לצרכן יעמוד על 19.9 שקל לק"ג דבש. הציבור מתבקש לדווח על רשתות מזון שימכרו צנצנות דבש מיובאות במחיר גבוה יותר.

במטרה להוריד את יוקר המחייה ולהנגיש דבש מוזל לכלל האוכלוסייה בתקופה חגי תשרי, משרד החקלאות פירסם בשבוע שעבר את רשימת הזוכים במסגרת ההליך התחרותי לחלוקת מכסות פטורות ממכס לייבוא דבש באריזות לצרכן עד 1.5 ק"ג. במכסות פטורות ממכס זכו רשתות המזון: ויקטורי, רמי לוי, שופרסל, אושר-עד ויוחננוף בהתאם לכמות המבוקשת על ידן בהיקף כולל של 495 טון דבש.

המחיר שהוצע על ידי החברות הזוכות נע בין 9.9 שקל עבור חצי קילו דבש, ועד ל-19.9 לקילו, ובממוצע כ-18.6 שקל לק"ג. מדובר בהוזלה של כ-60% ממחיר הדבש הממוצע (לקילו) בישראל. לפי נתוני סטורנקסט, המחיר הממוצע לדבש בישראל בשנת 2023 עומד על כ-45.6 שקל לקילו. (ראה טבלה בנפרד)

ככלל, שיא צריכת הדבש של אזרחי מדינת ישראל הוא בתקופת ראש השנה ובחודשי החורף בין החודשים נובמבר-פברואר. אדם ממוצע בישראל צורך בשנה בין כ-700-650 גרם דבש בשנה, לעומת אירופה עם צריכה של כק"ג וחצי דבש לאדם.

בהתאם למתווה, הזוכים יוכלו לייבא צנצנות דבש ממדינות החברות בארגון הסחר העולמי (WTO), וככל שהן עומדות בדרישות הייבוא של משרד הבריאות. החברות הזוכות, נדרשות לייבא את כל תוצרתן עד לסוף שנת 2023.

על פי ההליך, הזוכה יסמן על המדפים בחנויות את צנצנות הדבש המיובאות באמצעות שילוט גדול וברור, ובו יציין את מחיר הדבש, מגבלת המכירה ללקוח, ארץ מקור הייבוא וכי זהו דבש אשר נמכר במסגרת הליך תחרותי של משרד החקלאות. המשרד יפרסם באתר משרד החקלאות את שמות הזוכים בהליך, המחיר שבו התחייבו למכור את הדבש וצילום של הצנצנות, לרבות, גודל, ברקוד ותווית. כך שהצרכן יוכל למצוא בקלות את הדבש במחיר שפורסם והובטח. על פי המתווה, מכירת הדבש תוגבל ל-2 יחידות לרוכש.

משרד החקלאות מדגיש כי הקמעונאים דורגו בהתאם למחיר לצרכן עליו התחייבו. זוכה אשר לא יעמוד במחיר הנקוב, המשרד ינקוט נגדו בהליכים. נתקלתם בצנצנות דבש הנמכרות  במסגרת ההליך במחיר הגבוה מהמחיר הנקוב? נתקלתם בהפרה אחרת באותו של כללי ההליך התחרותי? דווחו לנו באמצעות מוקד משרד החקלאות – 6016*

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?