דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פתרון טכנולוגי לבידוד החברתי של הגיל השלישי

הריחוק החברתי מונע ממבוגרים להידבק בקורונה, אך גם גורם לבדידות שיכולה להגביר דיכאון וחרדה. בתקופה זו של משבר הקורונה חווים הקשישים, שרק לעתים רחוקות פוגשים באנשים, את הקושי להתחבר ולתקשר באמצעים טכנולוגים מתקדמים.

סטארט-אפ ישראלי,Sparko Virtual Retirement Community, הפועל כיום מאנגליה, פיתח פלטפורמה חברתית בעלות של כמיליון שקלים, לטובת הגיל השלישי, המאפשרת למבוגר להחליף את התקשורת הדיגיטלית הקשה לו, (מכשיר הטלפון הנייד, טאבלט או מחשב) באמצעות שלט הטלוויזיה המוכר, הידידותי והייעודי, שעוצב במיוחד לצרכי תקשורת, לגיל השלישי.

הקשישים הינם הפגיעים ביותר בחברה, ובעיקר בתקופה זו ויש לחברם לעולם החיצון ולהשאירם פעילים וחזקים נפשית. מנתוני חברת אופקום עולה כי כ- 80% מעל גיל 75 אינם חשופים לטכנולוגיה עדכנית, אינם יודעים כיצד לקבל שיחות וידיאו ואינם מסוגלים ליצור קשר מטעמם, לקבל מידע או שירות מקבוצות מקומיות וקהילות. הזמינות של טכנולוגיה חכמה בטלפון של הקשישים או בטאבלט אינה מספקת עבורם, כי ברובם, הם אינם מסוגלים לתפעל את הטכנולוגיה המתקדמת והם תלויים בצד שלישי שיעשה זאת עבורם ויהיה זמין, דבר שאינו מתקיים בדרך כלל בפועל. Sparko TV מציע שירות נגיש זה לקשיש ללא סיוע ותלות מבחוץ.

עקב התפרצות מגפת הקורונה, המשבר והבידוד החברתי, הקשה מאוד לגיל השלישי, החליטה חברת Sparko להקדים את ההשקה, במטרה לספק באופן מידי פתרון המיועד לעת הזו, נגיש וזול לאוכלוסייה המבוגרת המבודדת חברתית. באמצעות המערכת שפותחה ב- Anagal next, של החברה לפיתוח הגליל, יכול המבוגר להפיג את הבדידות ולהישאר בקשר עם המשפחה וכן עם הקהילה הווירטואלית שיוצרת Sparko והכל באמצעות הטלוויזיה הביתית שלו, המחוברת לרשת Sparko ומאפשרת לקשיש להישאר בביתו, אך מחובר למשפחה, חברים ולתמיכה בקהילה. הרשת מגובה על ידי AgeUK, Sparko VRC (פריסה קהילתית וירטואלית) כפתרון טכנולוגי אינטראקטיבי משולב וידידותי למשתמש. המערכת כבר נמכרת בהצלחה באירופה, ובקרוב תגיע גם לישראל בשפה העברית.

הטכנולוגיה החדשה של Sparko מאפשרת חיבור לעולם החיצון: מספקת חיבור לשיחות וידאו ללא הגבלה עם המשפחה, החברים והמטפלים, הודעות, תזכורות והחלפת תמונות. המערכת כוללת תמיכת קצה באמצעות רכז ייעודי מסייע ומארגן,

מעקב אחר השגרה היומיומית של המשתמש במטרה להשאיר אותו פעיל ומלא בתחושת מטרה וסיבה לקום, סרטוני התעמלות, שיעורי בישול ושפה, תכניות בידור ועוד.

נדב מנקרמן, סמנכ"ל הטכנולוגיה שלAnagal next : "בזכות Sparko, הרשת החברתית לאנשים בגיל השלישי והמערכת שפיתחנו ב- Anagal next, יכולים האדם המבוגר ומשפחתו לקיים שיחות ווידאו ביניהם ללא הגבלה ולצפות זה בזה, המבוגר יכול להירשם לחוגים המתקיימים באופן מקוון, בני המשפחה יכולים לעלות סרטונים ותמונות שיופיע על מסך הטלוויזיה, להכניס תזכורות לקחת תרופות או ללכת לרופא שיקפצו על מסך הטלוויזיה גם אם המבוגר צופה בטלוויזיה ואפליקציות רבות נוספות".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?