דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צוללנים – קדימה !

                      

בשבוע שעבר סיימו כשלושים צוללנים את קורס צוללן (מחזור 119). הקורס אורך כשנה וחודשיים והוא אחד מהקורסים הייחודים והיוקרתיים ביותר בצה"ל, שאליו מתמיינים כל שנה מאות מועמדים לשירות בצה”ל.

שייטת הצוללות (שייטת 7 ) הינה יחידת לוחמה עילית, המהווה את כוח התקיפה התת-ימי העיקרי של מדינת ישראל ומשמשת כלי אסטרטגי חסר תחליף לביטחון המדינה. השייטת הוקמה בשנת 1959 והיא פועלת במחוזות קרובים ורחוקים מחופי ישראל - זאת לצד גמישות מבצעית גבוהה.

הקורס הינו קורס התנדבותי, מאתגר, מקצועי וערכי ומורכב משני שלבי הכשרה: טירונות, ואחריה שלב מתקדם הכולל הכשרה בסיסית וייעודית. בעוד השלב הבסיסי מתמקד בחוסן מנטלי ופיזי, השלב הייעודי מכוון ללמידה על הצוללת ועל מערכותיה ובו החניכים מתחלקים למספר מגמות ייעודיות בצוללת: מכונה, אלחוט, נשק, סונאר, מהו"ב (מערכת הספק ובקרה) או גנ״ק (גילוי, ניווט וקשר).

במהלך הקורס לומדים הלוחמים להתמודד עם מצבי לחץ ועייפות, להכיר את הצוללת על כל פרטיה ולדעת כיצד להפעיל את המערכות עליהן הם אמונים. במהלך הקורס מכירים הלוחמים את הים מקרוב תוך שהייה מרובה בו, אימונים גופניים אינטנסיביים והכרות עם הצוללת ועם הפעילות החשאית. בסוף ההכשרה מוסמכים הצוללנים החדשים לתפעל ולתחזק את המערכות עליהם הם אמונים ולהתחיל את עבודתם בתוך צוותי הצוללות כלוחמים במעמקים.

אחרי יותר משנה וחודשיים של מסעות, הפלגות ולמידה אינטנסיבית, עמדו הבוגרים הנרגשים על רחבת המסדרים בטקס הסיום בבסיס חיפה של זרוע הים, ולאחר מכן יתחילו את שירותם המבצעי כצוללנים בשייטת 7, בהתאם למגמה מקצועית אליה שויכו. בסיום הקורס מוענקת לבוגרים דרגת סמל, רישיון צלילה שני כוכבים וסיכת צוללן.

בין המסיימים את הקורס ישנם גם תושבי מטה יהודה.

 

קשר אישי לים

סמל ת', מתגורר במושב באזור ירושלים. בילדותו גר ארבע שנים בניו יורק בעקבות הפוסט דוקטורט שעשתה שם אמו. הוא למד בתיכון בירושלים והרחיב בתיאטרון ובכימיה.
מגיל קטן ידע ת׳ שיתגייס לזרוע הים וזאת על רקע הקשר ההדוק שיש בין משפחתו לזרוע: ״דוד של סבתי היה אחד מ׳כ״ג יורדי הספינה׳, סבתי שירתה בפל-ים ואבי היה לוחם בשייטת הסטי״לים. חונכתי בבית על ערכי הזרוע ושמעתי סיפורים רבים שהניעו אותי לשירות בשייטת״, הוא מספר.

על הפן החברתי בקורס הוא מספר: ״בקורס כולנו חווים את האתגרים יחד, אז תמיד יש מי שיבין אותך ויחלוק איתך את הקושי. במהלכו מנחילים בנו את ערכי ההדדיות ויוצרים חברויות מאוד חזקות״.

האהבה לתחום התיאטרון ממשיכה ללוות את ת' גם לאחר סיום התיכון, וזאת במקביל לטיולים בטבע שהוא אוהב לעשות עם חבריו.

 

קפץ למים

סמל צ' מתגורר ביישוב בהרי ירושלים. את לימודיו התיכוניים עשה בעיר מבשרת ציון, שם הרחיב במדעי המחשב ובערבית. הוא הראשון ממשפחתו ש"קפץ למים" והתגייס לשרת בזרוע הים.
צ' התרשם בעיקר מהדגש שהושם במהלך הקורס על עבודה בשיתוף פעולה ותקשורת הדוקה בין חברי הצוות.״ערך הערבות ההדדית, העזרה ורוח ההתנדבות מלווים את הקורס״, הוא מספר.

בזמנו הפנוי סמל צ׳ עוסק במוסיקה, מנגן בגיטרה ולפני הצבא היה חבר בתנועת הצופים כמנהל צוות הווי ובידור.

 

מחובר ליהדות

סמל מ', המתגורר באזור ירושלים. בגיל 17 הוא גילה כי אינו יהודי והחליט לעשות קורס נתיב לפני הגיוס ולהתגייר. התהליך שעבר גרם לו להתחזק ולהתחבר ליהדות, האמונה ליוותה אותו במהלך האתגרים והקשיים שעבר במהלך הקורס ואף עזרו לו להתגבר ולהתעלות מעליהם.

בין תחביביו נמנים נגינה בגיטרה, קריאה, עיסוק בספורט וציור. מ' עשה שנת שירות והוביל פרויקט ציור עם נוער בסיכון.

 

נגן אבוב

סמל נ' המתגורר במבשרת ציון, למד בתיכון בירושלים וניגן על אבוב כשש שנים. סמל נ' מתאר את האווירה החברתית בקורס כחמה ומשפחתית, "הקורס מתאפיין בתמיכה ועזרה הדדית, אלו הערכים שמובילים את הקורס. בצוללת העיקר הוא לגבות אחד את השני" הוא מספר.

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?