דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צופי האש: בני נוער שמשתתפים בהצלת חיים במערך הכבאות

המתנדבים הצעירים בקורס צפוי האש בבית שמש (צילום: כיבוי בית שמש)

צופי אש הם בני נוער בגילאי 15 עד 18 שמתנדבים בשירותי הכבאות וההצלה של מדינת ישראל ופועלים לצד לוחמי האש. נכון להיום, פועלים כ-1500 צופי אש ברחבי הארץ.

בעקבות מגבלות בירוקרטיות שבעקבותיהן הגיעו גם מגבלות הקורונה - במשך 5 שנים לא נפתחו קורסים של צופי אש בתחנה אזורית בית שמש. השנה, ביוזמתו של מפקד התחנה, טפסר משנה ראובן יצחק, נפתח בשעה טובה קורס צופי אש בהשתתפות 25 חניכים מבית שמש ומטה יהודה. על הקורס פיקד רס"ל אלירן מזרחי ואיתו המדריכים: רס"ל נתי לוי, סמל נועם כהן וכבאי ראשון מאור בליטי.

לוחמי האש בתחנת בית שמש התגייסו למאמץ מיוחד בכדי לקיים קורס איכותי וחווייתי, שיפצו חדר לימוד מיוחד לחניכים ותמכו בחניכים בהעשרה של הידע המקצועי ובפתרון בעיות לוגיסטיות.

דובר תחנת בית שמש, רס"ל זיו אקוע, מסר כי הקורס נערך במשך שבוע ימים בתחנה אזורית בית שמש ובמהלכו נחשפו המתנדבים לעבודת לוחמי האש ולידע המקצועי הבסיסי של תורת הלחימה באש. במקביל, הם הוכשרו להיות כוח מסייע ללוחמי האש באירועים שונים, כגון שריפות שדה ויער, תאונות דרכים ועוד. החניכים השתתפו בתרגילים המדמים אירועים אמיתיים, התמודדו עם מבחנים שונים ולמדו להכיר זה את זה במטרה שיוכלו לפעול כצוות מגובש.

אחד החניכים, תמיר דדון סיפר: "בקורס צופה אש למדתי רבות על עבודתם של לוחמי האש, כמו כן למדתי אך לעבוד בצוות וכיצד מבצעים את המשימה ביעילות ובמקצועיות. כיום אני מרגיש ביטחון רב באירועים שאני יוצא אליהם כאשר אני מתנדב כצופה אש".

מפקד הקורס, רס"ל אלירן מזרחי: "קורס צופי האש הוא קורס יוקרתי, אשר בסופו מוכשרים בני הנוער לתפקד כתומכי לחימה במערך הכיבוי. כל המשתתפים גילו בגרות, חברות ודבקות במשימה בכדי להיות ראויים לשרת במערך הכיבוי ולהציל חיים".

מפקד התחנה, טפסר משנה ראובן יצחק סיכם את הקורס: "אני רואה חשיבות עצומה בתרומתם של בני הנוער לקהילה, צופי האש מתנדבים בתחנות הכיבוי ומצילים חיים, הם עושים זאת מתוך תחושת שליחות ורצון לתרום לחברה. צופי האש מקבלים כלים מעצימים לחיים, אשר יאפשרו להם בהמשך דרכם להתמודד עם מצבים מלחיצים ויקנו להם יכולת מנהיגות, אני מזמין את בני הנוער בבית שמש והסביבה לבוא להתנדב בתחנת הכיבוי בבית שמש". 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?